444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler Nasıl Ödenir?

15 Mayıs 2014

Zorunlu trafik sigortası kasko sigortası gibi sürücünün kendisine bağlı olan bir sigorta türü değildir. Sürücü koltuğunda yer alan, araç sahibi herkes trafik sigortasını yaptırmak zorundadır.

Olası hasar durumunda sigortacı üçüncü kişilerle doğrudan temasa geçme ve anlaşma hakkında sahiptir. Sigortacının yazılı izni olmadığı takdirde, sigorta ettiren taraf tazminat talebini kabule yetkili değildir ve zarar gören tarafa tazminat ödeme hakkına sahip değildir.

Sigorta Şirketleri;

a.Tazminat ve gider haklarını, kazaya veya zarara ilişkin tespit tutanağı yahut bilirkişi raporunu ve gereken belgeleri ilettiği andan itibaren,

b. Yaralı olması durumunda ilk yardım, muayene veya yaralanma kaynaklo hastane ve klinik gibi yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerekli kıldığı diğer giderleri, belgeleri ile beraber kendisine başvurma tarihinden başlayarak, 8 iş günü içerisinde sigorta teminat limitlerini baz alarak öder.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Trafik Sigortasında Giderlerin Ödenmesi
 

  • Araç hasarı halinde; hasar gören parçanın onarımı mümkün değilse yahut eşdeğer parça ile değiştirilmesi durumu yoksa yeni bir parça ile değiştirilir.
     
  • Bu gibi bu durumlar taşıt değerini arttırsa dahi bu fark tazminat miktarına yansıtılamaz.
     
  • Dava açılması halinde sigorta şirketi dava masrafları ve avukatlık ücretlerini ödemekle yükümlüdür. 
     
  • Tazminatın sigorta bedelini geçmesi durumunda, sigorta şirketi sigorta bedelini tazminat oranına göre öder.

Hasar anında oluşabilecek yüksek giderleri kolayca karşılamak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin.

Sigortam.net tecrübesinden yararlanarak zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için hemen sigorta sorgulama yapın, size en uygun araç trafik sigortası ile ilgili bilgilere kolayca ulaşın.

Verilen bilgiler 15.05.2014 tarihi ile geçerlidir, değişikliğe uğrayabilir.


Okumaya Devam Edin

Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?

11 Şubat 2015 Çarşamba

Trafik Sigortası, poliçede belirtilen aracın kullanımı sırasında birinin ölümüne, yaralanmasına veya üçüncü şahıslara ait malların zarara uğramasına sebebiyet verildiğinde devreye girer.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Kaza anında yapmanız gerekenleri bilmeniz hem sıkıntı yaşamamanız hem de hasarınızı eksiksiz ve zamanında almanızı sağlar.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karıştıysa Nasıl Tutanak Tutulur?

06 Ekim 2010 Çarşamba
İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda da kaza tespit tutanağı formu kullanılabilir mi?