Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler Nasıl Ödenir?

Zorunlu trafik sigortası kasko sigortası gibi sürücünün kendisine bağlı olan bir sigorta türü değildir. Sürücü koltuğunda yer alan, araç sahibi herkes trafik sigortasını yaptırmak zorundadır.

Olası hasar durumunda sigortacı üçüncü kişilerle doğrudan temasa geçme ve anlaşma hakkında sahiptir. Sigortacının yazılı izni olmadığı takdirde, sigorta ettiren taraf tazminat talebini kabule yetkili değildir ve zarar gören tarafa tazminat ödeme hakkına sahip değildir.

Sigorta Şirketleri;

a.Tazminat ve gider haklarını, kazaya veya zarara ilişkin tespit tutanağı yahut bilirkişi raporunu ve gereken belgeleri ilettiği andan itibaren,

b. Yaralı olması durumunda ilk yardım, muayene veya yaralanma kaynaklo hastane ve klinik gibi yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerekli kıldığı diğer giderleri, belgeleri ile beraber kendisine başvurma tarihinden başlayarak, 8 iş günü içerisinde sigorta teminat limitlerini baz alarak öder.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasında Giderlerin Ödenmesi
 

  • Araç hasarı halinde; hasar gören parçanın onarımı mümkün değilse yahut eşdeğer parça ile değiştirilmesi durumu yoksa yeni bir parça ile değiştirilir.
     
  • Bu gibi bu durumlar taşıt değerini arttırsa dahi bu fark tazminat miktarına yansıtılamaz.
     
  • Dava açılması halinde sigorta şirketi dava masrafları ve avukatlık ücretlerini ödemekle yükümlüdür. 
     
  • Tazminatın sigorta bedelini geçmesi durumunda, sigorta şirketi sigorta bedelini tazminat oranına göre öder.

Hasar anında oluşabilecek yüksek giderleri kolayca karşılamak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin.

Sigortam.net tecrübesinden yararlanarak zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için hemen sigorta sorgulama yapın, size en uygun araç trafik sigortası ile ilgili bilgilere kolayca ulaşın.

Verilen bilgiler 15.05.2014 tarihi ile geçerlidir, değişikliğe uğrayabilir.


Benzer İçerikler

Yeni Düzenlemeye Göre Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenecek?

Sigorta şirketleri tutanak ve varsa fotoğrafların TRAMER tarafından gönderilmesiyle kaza krokilerini de dikkate alarak sorumluluk değerlendirmesini yapar.

Devamını Oku

Trafik Kazasında Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Herhangi bir trafik kazasında karşınızdaki sürücü suçlu ise talep edebileceğiniz bazı teminatlar vardır. Bu teminatlara hak kazanmak için kazanın meydana geldiği tarihten itibaren belirli bir zaman dilimi içinde hakkın talep edilmesi gereklidir.

Devamını Oku

Artı Trafik Sigortası Nedir?

Artı trafik sigortanızı Sigortam.net'ten alın,  uygun sigorta sahibi olma avantajlarını kaçırmayın! Artı trafik sigortası ile daha fazla riske karşı korunun.

Devamını Oku