Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler Nasıl Ödenir?

Trafik sigortası, bir kaza sonucunda karşı tarafın ve üçüncü kişilerin maddi ve bedeni hasar masraflarını karşılar. Peki zorunlu trafik sigortasında giderlerin ödenmesi nasıl gerçekleşir?

Olası hasar durumunda sigortacı üçüncü kişilerle doğrudan temasa geçme ve anlaşma hakkında sahiptir. Sigortacının yazılı izni olmadığı takdirde, sigorta ettiren taraf tazminat talebini kabule yetkili değildir ve zarar gören tarafa tazminat ödeme hakkına sahip değildir.

Sigorta Şirketleri;

a.Tazminat ve gider haklarını, kazaya veya zarara ilişkin tespit tutanağı yahut bilirkişi raporunu ve gereken belgeleri ilettiği andan itibaren,

b. Yaralı olması durumunda ilk yardım, muayene veya yaralanma kaynaklı hastane ve klinik gibi yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerekli kıldığı diğer giderleri, belgeleri ile beraber kendisine başvurma tarihinden başlayarak, 8 iş günü içerisinde sigorta teminat limitlerini baz alarak öder.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasında Giderlerin Ödenmesi

  • Araç hasarı halinde; hasar gören parçanın onarımı mümkün değilse yahut eşdeğer parça ile değiştirilmesi durumu yoksa yeni bir parça ile değiştirilir.
  • Bu gibi bu durumlar taşıt değerini arttırsa dahi bu fark tazminat miktarına yansıtılamaz.
  • Dava açılması halinde sigorta şirketi dava masrafları ve avukatlık ücretlerini ödemekle yükümlüdür.
  • Tazminatın sigorta bedelini geçmesi durumunda, sigorta şirketi sigorta bedelini tazminat oranına göre öder.

Hasar anında oluşabilecek yüksek giderleri kolayca karşılamak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin.

Sigortam.net tecrübesinden yararlanarak zorunlu trafik sigortası sahibi olabilmek için hemen sigorta sorgulama yapın, size en uygun araç trafik sigortası ile ilgili bilgilere kolayca ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL