Trafik Sigortasında Yaşanan Sorunlar

Devletlerin sosyal devlet olma ilkesi ile bağlantılı ve trafikteki tüm sürücülerin güvenliği adına yapılması zaruri olan trafik sigortasındaki amaç; yaşanabilecek riskleri kontrol edebilmek ve risklerin yaşanması durumunda kargaşa durumuna engel olabilmek. 

Trafik sigortasının kargaşaya son verme amacına rağmen, sigortanın uygulaması ve işleyişi yönünde birtakım sorunlar yaşanabiliyor. 

Her ne kadar Hazine Müsteşarlığı çeşitli uygulamalarıya sistemin iyileştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürse de bu sorunların önüne tam anlamıyla geçilmiş değil. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik sigortası’nın Yapısından Kaynaklı Problemler;

Sigortalanma oranları,
Kamusal denetimlerin kısıtlılığı,
Trafik sigortasındaki yanlış uygulamalar,
İstatistiki güvenlik,
Hasar prim oranları,
Hasar dönemlerinde yaşanan problemler,
Garanti hesabı kapsamındaki kayıplar.

Yukarıda belirtilen sorunlar trafik sigortasında yaşanabilen yapısal problemlerdir. Bu problemlerden bazıları sigorta sahibi olacak kişilerin bilinçsiz olmasından kaynaklanabilmektedir. 

Sigorta sahiplerinin önüne geçebilecekleri problemler

Sigortalanma Oranları

Cezai yaptırımlarının olması trafik sigortası yaptırma oranlarını yüksek tutacağını düşündürse de ne yazık ki zorunluluğuna rağmen yeterli oranda değil.  Trafik kontrolleri sırasında yaklanan sigortasız araçlar, çeşitli trafik cezalarına maruz kalıyor bunun önüne geçmek ise; sigorta bilincinin gelişmesi ve sigorta yaptırmanın önemi hakkında soru işaretlerine son verilmesi ile mümkün. Trafik cezalarında yeni uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilmek için; ''2014 Trafik Cezaları Yaptırımları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortasındaki Yanlış Uygulamalar

Trafik sigortasındaki yanlış uygulamaları değerlendirirken, hem sigorta sahipleri hem de sigorta şirketleri yönünden bakmakta fayda var. Bazen sigorta poliçesi düzenlenirken verilen eksik ve yanlış bilgiler, ya da sigorta sektörü konusunda yetersiz kimseler tarafından sunulan sigorta ürünleri sigorta sahibi ile sigorta şirketini karşı karşıya getirmektedir .

Bilinçsiz kimselerin neden olduğu bu durumlar, sigorta sahibi ve sigorta şirketleri arasındaki güven duygusuna zarar verebilmektedir. Sigorta sektörünün başarısı tarafların karşılıklı güven duygusuna bağlıdır. Bu noktada hem trafik sigortası sahiplerine hem de bu hizmeti sunan sigorta şirketlerine görevler düşmektedir. 

Hasar Dönemlerinde Yaşanan Problemler

‘’En İyi Sigorta Şirketini Bulmanın Püf Noktaları’’  başlıklı yazımızda da  vurguladığımız ‘’hasar ödemeleri’’ trafik sigortası alırken de sorgulanması gereken bir konudur. Sigorta sahipleri tarafından yapılan trafik sigortası kapsamındaki hasar başvurularına 8 iş günü içerisinde dönüş yapılması gereklidir. Oysa bugün doğru seçilmemiş sigorta şirketleri yüzünden hasar ödemelerinde problemler ve gecikmeler yaşanabiliyor.

Trafik sigortasında yaşanan bu sorunların sigorta sahiplerini etkilememesi için; sigorta bilincini kazanmakta ve farklı sigorta şirketlerinden teklif alarak karşılaştırma yapmakta fayda var.

Siz de trafik sigortanızı şansa bırakmayın, Sigortam.net’intrafik sigortası sorgulama formu ile Türkiye’nin en iyi şirketlerine ulaşın. Online işlemler yerine telefon ile sigortalanmak için 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL