Trafik Sigortasında Riziko Gerçekleşirse Sigortalı Ne Yapmalı?

Her geçen gün yasal yaptırımları artsa da hala  trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri oldukça fazla.

Trafiğe çıkan araçların birçoğunun hala trafik sigortasının olmamasının en büyük sebebi ise; risk kavramının tam olarak yerleşmemiş olması. Trafik sigortası fiyatları, kaskoya oranla daha düşük olsa da bu durum, insanların masraftan kaçma yaklaşımlarından da kaynaklanabiliyor.

Maliyette tasarruf sağlamak uğruna feda edilen trafik sigortasının önemi ancak, üçüncü kişilere maddi veya manevi zarar verilmesi gibi olumsuz durumlarda anlaşılıyor.

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kısa ismiyle trafik sigortasında yer alan genel şartlar, bu sigortanın limitlerini ve sigorta sahibinin görevlerinin sınırlarını çizmiştir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Genel şartlarda, sigorta sahibinin yükümlülükleri hasar ve tazminat başlığı altında belirtilmiştir. Trafik sigortası kapsamındaki rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigorta sahibinin yerine getirmesi gereken hususlar vardır. Bunlara değinmeden önce; sigorta yaptırırken sıklıkla karşılaşacağımız rizikonun ne anlama geldiğine dikkat etmekte fayda var.

Riziko, kişilerin para ile ölçülebilen menfaatini tehdit eden tehlikelerdir. Rizikonun gerçekleşme durumu, trafik sigortası primlerini belirlemede önemli bir detaydır.

Peki Trafik Sigortasında Riziko Gerçekleşirse Sigortalı Ne Yapmalı?

Sigorta sahibi, hasarın olduğu tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine durumu bildirmelidir.

İkinci önemli detay ise; sigorta sahibi sigortalı değilmişçesine gereken koruma ve kurtarma önlemlerini almalıdır. Sigorta şirketinin vermiş olduğu teminatlara uyulması da sigorta sahibinin yükümlülükleri arasındadır.

Hasarın tazmini için gerekli belgeleri, sigorta sahibi tarafından sigorta şirketine iletilmelidir. Ortaya çıkan hasarın ve kazanın oluşunu, sonuçlarını tespit etmeye yönelik büyün belgelerin verilmesi tazmin sürecini hızlandıracak detaylardır.

Hasar sebebi ile mahkemeye başvurarak tazminat talebinde bulunulması halinde; sigorta sahibi du durumu sigorta şirketine kısa sürede bildirmelidir. Takibe yönelik alınan davet, ihbarname ve gerekli olabilecek bütün belgeler de ilgili sigorta şirketine verilmelidir.

Kazanın hasarını tazmin edecek başka sigorta poliçesi varsa, sigorta şirketine haber verilmelidir. Çünkü; trafik sigortası, sigorta sahibini sadece maruz kaldığı haksız taleplere karşı korur.

Trafik sigortasında üzerinde durulması gereken bir diğer nokta; hasarı ödeyen sigorta şirketinin, trafik sigortası poliçesi koşullarına ve yasalara uygun rücu etme hakkı olduğudur. Bu hakkında doğması ise bazı şartlara bağlıdır.

Sigorta Şirketinin Rücu Etme Hakkı Ne Zaman Doğar

  • Kaza sigorta sahibinin eylemlerinden ve sorumlu olduğu hareketlerden dolayı meydana geldiyse,
  • İzin alınmadan düzenlenen bir yarış yapılmış ve özel olarak yapılması gereken sigorta yapılmadıysa,
  • Hasarın gerçekleştiği sırada, aracı kullanan kişinin sürücü ehliyeti yoksa,
  • Hasar esnasında aracı kullanan kişi uyuşturucu gibi keyif verici maddeler kullandıysa,
  • Ruhsatı olmayan araçlarda yolcu taşınıypr ve taşınan yolcu sayısı gereken sayıdan fazla ise,
  • Kaza, patlayıcı ve yanıcı madde taşıma ruhsatı olmayan araçlarda, maddelerin patlaması veya yanması sonucu gerçekleştiyse,
  • Sigorta sahibi, hasar sırasında gerekli özeni göstermemişse,
  • Aracın çalınması veya gaspedilmesi, sigorta sahibinin eylerimden dolayı gerçekleşmediyse.

Siz de aracınızın trafik sigortasını Sigortam.net’te yaptırın, rizikonun gerçekleşmesi halinde bütçenizi aşmadan aracınızı güvenceye alın. Telefonda sigorta satın almak için ise 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL