Trafikte Yeni Uygulamalara Dikkat

Yeni yılla birlikte trafik uygulamalarında hem yayaları, hem sürücüleri hem de araç sahiplerini ilgilendiren pek çok değişiklik gündeme geliyor. Yeni yılla beraber gelen motorlu taşıtlar vergisi ve araç sigortalarındaki yeni yıl zamlarının yanı sıra trafikteki kanun değişiklikleri ile ilgili güncel bilgileri sizin için bir araya getirdik.

Trafik Cezalarına Ne Kadar Zam Geldi?

Hangi suça ne kadar para cezası kesileceğine dair bilgiler bu yıl da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından güncellendi. Kırmızı ışıktan hıza; ehliyetsiz araç kullanmaktan telefonla konuşmaya; korsan taksiye binmekten kaza yerinden ayrılmaya kadar sürücüler, yolcular, yayalar ve sigorta şirketleri için uygulanacak 170 ayrı suçun yeni cezaları belli oldu.
Karayolları ve Trafik Kanunu gereği, trafik cezaları, her yıl yeniden değerleme oranında artış gösteriyor. 2013 trafik cezaları ortalama %7,8 oranında zamlandı.
Bazı trafik cezaları şu şekilde uygulanacak:
– Ehliyetsiz araç kullanmak veya kullanılmasına izin vermek: 343 TL.
– Kırmızı ışıkta geçmek: 166 TL.
– Araçların muayene süresini geçirmek: 77 TL.
– Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak: 166 TL.
– Aracın içinde görüşü engelleyecek veya kaza halinde araç içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntılar bulundurmak ile gürültülü ve yüksek dumanlı egzoz taktırmak: 166 TL.
– 11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak: 77 TL. Bu ceza hem kullanana hem de kullandıranlara verilmektedir.
– Aracına izin almaksızın reklam, yazı, işaret, resim, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanım bulundurmak: 77 TL.
– Park, fren ve dönüş ışıklarının bozuk veya teknik şartlara uygun olmaması: 77 TL.
– Araçlarına polis sireni ve ışığı takarak, emniyet şeridini kullanmak: 650 TL. Bu ceza geçen yıla göre 9 kat artırılmış bulunuyor.
Bunların yanı sıra alkollü araç kullanan sürücülere verilen cezalarda da artış var. Cezalar birinci yakalanmada 700 TL, ikincide 877 TL, üç ve üçten fazlasında bin 407 TL olacak. Uyuşturucu madde alarak araç kullanmanın cezası 1.407 TL’ye çıkarken toplu taşıma araçlarında sigara içmenin cezası ise 88 TL olarak belirlendi.
Dağıtılan genelgeyle elektrikli bisiklet kullananlara da “kask” zorunluluğu getirildi. Kask takmayanlara 72 TL idari para cezası kesilecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamlandı

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında 2 taksitle ödenen MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2013 yılında %7,80 oranında zamlı olarak tahsil edilecek.
Bu durumda taşıtlara göre 2013 MTV ödemeleri şöyle olacak;
– 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3’e kadar olan otomobiller için 517 TL,
– Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerinki 828 TL,
– Otomobil, cip ve motosikletlerin vergisi hesaplanırken, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmi baz alınmakta. Bu bağlamda yeni yılda otomobil ve ciplerin vergisi en az 56 TL, en çok 18 bin 803 TL olacak.
– Kamyon ve kamyonetlerin vergisindeki ölçüt taşıtların ağırlığı ve yaşı olmaktadır. Bu taşıtların 2013 yılı vergisi, en düşük 183 TL, en yüksek 2 bin 815 TL olacak.
– Otobüslerin vergisi ise oturma yeri sayısına ve yaşına göre belirleniyor. Otobüsler için 2013 yılı vergisi en düşük 410 TL, en yüksek 2 bin 500 TL olacak.
MTV ödemelerinin ilk taksidinin 31 Ocak’a kadar ödenmesi gerekmektedir, sürüş keyfinizin bozulmaması için verginizi ödemeyi ihmal etmeyin.

Araç Sigortalarında Fiyatlar Ne Olacak?

Trafik ve kasko sigortalarında da yeni yılla beraber prim artışı görülmekte. Her yıl olduğu gibi sigorta şirketlerinin yapacağı zamlara ilaveten kişilere göre de değişecek oranlarda prim artışları olacak.
Kasko sigortası araç değer listesine göre ve ek teminatlara göre belirlenirken, zorunlu trafik sigortasında daha az ceza yiyen daha düşük, daha çok ceza yiyen daha yüksek sigorta primi ödeyecek. Bu haliyle zorunlu trafik sigortası primlerinde farklılıklar görülebilecek. Araç sahiplerinin kurallara uyma oranlarına ve hasarsızlıklarına göre ödeyecekleri prim miktarı da değişebilecek.
Hem trafikteki güvenliğiniz hem de cebinizin rahatlığı için araç kasko ve trafik sigortalarınızı zamanında yenilemeyi ihmal etmeyin. Sigorta sorgulama ile Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin onlarca farklı ürününden ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun araç sigortasını almak için internet adresimizden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan bize 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Kurban Bayramı Trafiğine Hazır mısınız?
Kurban bayramına çok az bir zaman kaldı. Bu bazılarımız için tatil, bazılarımız içinse memleketlerimize dönüp...tanıdıklarımızla hasret gidermek için bir fırsat. Her ne nedenle olursa olsun bir çok insan bayram öncesi ve sonrasında yollara...dökülüyor. Hem özel araçların hem de otobüslerin sayısının arttığı, trafiğin yoğunlaştığı bu bayram trafiği...ne yazık ki trafik kazalarının yaşanmasına da neden oluyor. 

İstatistikler, son 5 yılda dini bayramların öncesi ve...sonrasında 10 bin 955 trafik kazası meydana geldiğini gösteriyor. Her bayram, gündemi yoğun olarak meşkul eden bu...kazaların nedeni trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç...kullanılması gibi sürücü kaynaklı etkenler.

Trafiğe Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Bayram tatili...veya aile ziyaretleri için yola çıkmadan önce alınacak basit önlemler ve yolculuk boyunca birkaç hususa dikkat edilerek, kaza riskini...en aza indirmek mümkün.

Yola çıkmadan önce:

• Araçların teknik özelliklerine uygun bakımlarının mutlaka...yapılmalı,
• Hava ve yol şartları önceden araştırılıp öğrenilmeli, gerekirse ekstra önlem alınmalı, • Sürücü mutlaka iyi bir şekilde dinlenmiş olmalı, dalgın, uykusuz, yorgun, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi...yapabilecek ilaç içerek direksiyona geçmemeli.

Yolculuk boyunca:

• Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler...yenilmemeli,
• Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı,
• Sık sık mola...verilmeli,
• Kurallara titizlikle uyulmalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalı, • Karayollarındaki işaret ve işaretçilere uyulmalı.

Ne kadar dikkatli olur, her türlü durum için önlem almış...olursanız olun, trafik yoğunluğu içerisinde tatsız bir durum yaşamanız yine de söz konusu olabilir. Böyle bir olay yaşanması...durumunda kasko sigortası ve trafik sigortası yaptırmış olmanız, yaşayacağınız olası tatsız...bir durumda daha az zararla atlatmanızı sağlayacaktır.

Trafik ve kasko sigortalarınızı bir kaç adımda kolayca...yaptırmak için Sigortam.net uzmanlarından teklif alabileceğinizi...unutmayın.

İyi yolculuklar ve iyi bayramlar dileriz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL