Zorunlu Sigorta Nedir? Zorunlu Sigortalar Hangileridir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Zorunlu Sigorta

Zorunlu sigortalar yaptırılması hukuki bir gereklilik olduğu için oldukça önemlidir. Zorunlu sigortaların hangileri olduğunu, tanımlarını ve ne işe yaradıklarını yazımızın devamından öğrenebilirsin.

Zorunlu Sigorta Nedir?

Zorunlu sigorta, hem sigorta sahibini güvence altına alan ve üçüncü kişileri kaza, doğal afet gibi risklere karşı hem sigortalıyı ve üçüncü kişileri koruyan hem kamu güvenliğini sağlayan sigorta çeşitleridir. Kamu kurumları tarafından denetlenir ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanır. 

Zorunlu Sigorta Çeşitleri Nelerdir? 

Ülkemizde hem can ve mal kayıplarının hem de üçüncü kişilerin mağduriyetinin karşılanmasına yönelik olarak hazırlanmış çok sayıda zorunlu sigorta çeşidi vardır. Yaptırılması zorunlu sigorta çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Zorunlu trafik sigortası
 • Yeşil kart sigortası
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Karayolları yolcu taşımacılığı mali sorumluluk sigortası 
 • Karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası 
 • Tehlikeli maddeler ve tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • Kıyı tesisleri deniz kirliliği zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • Özel güvenlik zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • Sertifika mali sorumluluk sigortası
 • Zorunlu paket tur sigortası
 • Tüp gaz zorunlu sorumluluk sigortası
 • Deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası

Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türü olsa da kiralık araç satan firmaların yaptırması zorunlu olan rent a car kaskosu vardır. "Rent a car kaskosu nedir? Neleri kapsar?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Zorunlu Sigorta Kapsamı Nasıldır? 

Kanun ve mevzuatlarla yaptırılması mecburi olan zorunlu sigortaların kapsam ve teminatları sigortanın türüne ve sigorta şirketinin politikalarına göre değişkenlik gösterir. Peki bahsi geçen zorunlu sigortaların kapsamları nasıl? Gel, beraber inceleyelim. 

Zorunlu Trafik Sigortası

Karayolları motorlu araçlar mali zorunlu mali mesuliyet sigortası (ZMMS) yani bilinen adıyla zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza anında karşı tarafın maddi zararını; ölümle sonuçlanan kazalarda ise ölenlerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin masraflarını karşılar. Zorunlu araç sigortasının her yıl yenilenmen gerekir. Araç sigortası yani zorunlu trafik sigortası yaptırılmaması cezaya tabi olduğu için oldukça önemlidir. Zorunlu trafik sigortası poliçesi taşımak zorunlu mu yazımızdan bilgi alabilirsin. Araç sigorta tekliflerini plaka bilgilerini girerek kolayca alabilirsin.

Yeşil Kart Sigortası

“Zorunlu trafik sigortasının uluslararası geçerliliği olan versiyonu” olarak tanımlayabileceğimiz yeşil kart sigortası, yeşil kart geçen ülkelerde kullanılan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla yurt dışında araç kullanmak istiyorsan mutlaka yeşil kart sigortası yaptırman gerekir. Böylece bu ülkelerde karşılaşabileceğin trafik kazalarına karşı kendini güvence altına alabilirsin. 

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu deprem sigortası (DASK), herhangi bir depremde meydana gelen can ve mal kaybına yönelik olarak hak sahibine ödeme yapılmasını sağlar. Ülkemiz deprem bölgesinde olduğu için DASK, devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. 

Seyahat Sağlık Sigortası 

Sigorta çeşitleri arasında yer alan seyahat sağlık sigortası, yurtdışı seyahat için vize almak isteyen kişilerin yaptırması zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Yurtdışında yaşayabileceğin sağlık sorunlarına karşı teminat sağlar. 

Karayolları Yolcu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası 

10.07.2003 tarihli 4925 sayılı Karayolları Taşımacılığı Kanununa göre yaptırılması zorunlu sigortalar kapsamındadır. Dolayısıyla yetki belgesi olan taşımacıların kullandıkları araçlara bu sigortayı yaptırmaları gerekir.

Karayolları Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Yurt içi ve yurt dışı yolcu taşımacılığı yapan bütün firmaların yaptırması zorunlu olan karayolları yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk feri kaza sigortası, yolculuğun başından sonuna kadar geçerli olur. Hem yolcuları hem de sürücü ve muavinleri güvence altına alır. Mola ve bekleme süreleri içerisinde yaşanabilecek durumlar da sigorta kapsamındadır. 

Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atıklar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 

Bu sigorta; yanıcı, patlayıcı ve yakıcı maddeler nedeniyle oluşan hasarları teminat altına alır. Dolayısıyla tehlikeli madde taşıyan, üretimini yapan ve saklayan tüm kişi ve kurumların yaptırması zorunlu olan bir sigortadır.

Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 

Deniz, nehir ve ırmak gibi su kaynakları yakınlarında faaliyet gösteren tesislerin yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Su kaynaklarındaki kirlenme, atık masrafları ve temizlik giderleri bu sigorta kapsamındadır. Sigortanın en temel amacı ise kamu varlıklarını çevre kirliliğine karşı korumak ve çevre dostu bir ortam oluşturmaktadır. 

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası

Özel güvenlik görevlilerin görev icabı üçüncü kişilere verecekleri zararlar, sigorta poliçesinde limitler dahilinde sigorta kapsamında karşılanır. Eğer haksız müdahale olduğuna yönelik dava açılırsa şirketin maddi kayıpları, özel güvenlik mali sorumluluk sigortası ile güvence altına alınmış olur. 

Tıbbı Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası, kamu veya özel kurumlarda çalışan ya da özel muayenesi olan doktor ve diş hekimlerini ilgilendiren bir sigorta türüdür. Manevi tazminat ve masraflar, poliçede belirtilen limitler dâhilinde karşılanır. Kamu hastanelerinde görev alan hekimler bu sigorta işlemlerini kendileri yaparken, özel kurumlarda çalışan hekimlerin sigortasını ise çalıştıkları kurum yapar.  

Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası

Bu sigorta, elektronik sertifika hizmeti sağlayıcısı kaynaklı zararların karşılanmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcı, Elektronik İmza Kanunu’na aykırı hareket ederse sertifika sahibi kişi, kurum ve üçüncü şahısların uğrayacağı maddi zararlar güvence altında olur.

Zorunlu Paket Tur Sigortası

Turizm şirketleri tarafından yaptırılması paket tur sigortası, tur kapsamından taşınan yolculara yönelik hazırlanmış bir sigorta çeşididir. Tur esnasında meydana gelebilecek olası risklere karşı güvence sağlar.

Tüp Gaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası

Tüp gaz zorunlu sorumluluk sigortası, gaz dolumu ve depolaması ile ilgilenen bütün kişi ve firmaların yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Tüp dolumu sırasında yaşanabilecek problemler ile depolama alanındaki sorunlardan kaynaklanan hasarlar, sigorta kapsamında yer alır. 

Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

Deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası, ticari amaçlı yolcu taşıyan bir deniz aracında yolculuk süresince meydana gelebilecek kazalara karşı güvence sağlar.

Zorunlu Sigorta Kolu Nedir? 

“4A kapsamında sigorta kolunuz zorunlu sigorta olarak güncellenmiştir.” şeklinde SGK’dan işçilere gelen mesaj ile karşılaşmış olabilirsin. Bu ifade işsizlik sigortası kapsamına alındığını göstermektedir. Peki 4A zorunlu sigorta kolu ne demek? 

Zorunlu sigorta kolu, işverenlerin çalışanlara yaptırmakla zorunlu olduğu sigortaları kapsayan bir ifadedir. 4A zorunlu sigortalılar ise 5510 sayılı yasa gereği Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alan 4A, eski adıyla SSK’ya prim ödeyen kişileri kapsar. Yani iş yerinde sözleşmeli çalışanların çalışma alanlarını ifade eder.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.