Sigorta Nedir, Ne İşe Yarar? Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

sigorta nedir

Sigorta, risklere karşı güvence sağlayan ve hayatı kolaylaştıran bir konudur. Sigorta ne işe yarar, çeşitleri nelerdir hangi konularda güvence sağlar yazımızda tüm detaylarıyla ele aldık.

Sigorta Nedir?

Sigortalar, belirli bir prim karşılığında gelecekte yaşanabilecek olumsuz durumların teminat altına alındığı bir tür sözleşmedir. Sigorta şirketleri tarafından sağlanan bu güvence kapsamında, sigorta sahibinin uğrayacağı maddi zararlar karşılanır ve bu sayede beklenmedik durumların bütçe planlamasını bozmasının önüne geçilir. Poliçe olarak adlandırılan ve sigorta şirketi ile imzalanan yazılı anlaşmanın kapsamı, şirkete göre farklılık gösterebilir. Poliçe kapsamında sunulan teminat detayları özenle incelenerek ihtiyaca yönelik en uygun seçeneğin belirlenmesi ile sigorta yaptıracak kişi ve sigorta şirketi arasında karşılıklı bir anlaşma sağlanır.

“Sigorta nedir?” sorusunu daha teknik şekilde tanımlayacak olursak: Sigorta, aynı türden riskle karşı karşıya olan kişilerin belirli bir miktar para ödeyerek oluşturdukları prim havuzudur. O riskin gerçekleşmesi sonucu zarara uğrayanların zararı bu ortak havuzdan karşılanır. Parayla ölçülebilen her türlü risk sigortalanabilir. Katılımcı ne kadar fazla olursa risk daha fazla kişi ile paylaşıldığından zarar da doğal olarak azalır. Yani sigorta sistemine dahil olan herkes aslında birbirinin zararını öder. Böylece kimse tek seferde büyük meblağlar ödemek zorunda kalmaz. Bu ortak havuzun yönetimini de sigorta şirketleri yapar.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigorta, gerçekleşme ihtimali olan durumlarla karşılaştığında zararının giderilmesini sağlar ve maddi-manevi karşılaşabileceğin problemlerle ilgili olarak destek olur ve gelecekle ilgili de maddi kaygıları azaltır. Sigorta sayesinde riski yaşamadan önce poliçe yaptırdığın takdirde için rahat olur çünkü herhangi bir kayıp yaşamadan kendini güvence altına almış olursun ve ani bir risk durumunda manevi üzüntünün yanında bir de maddi birikimlerini harcamak durumunda kalmazsın. Yani zor bir süreci hem maddi hem de manevi olarak yıpranmadan atlatırsın. Bir başka deyişle de suçsuz olduğun durumlarda başkalarının yol açtığı zararlardan da korunmuş olursun.

Örneğin arabana bir sürücünün çarpıp kaçması durumunda kasko sigortan zararın karşılayacağı için büyük ödemeler yapmak zorunda kalmazsın. Bireysel emeklilik gibi bir sigorta poliçesi yaptırdığında gelecekte emekli maaşının yanında ek maaş elde eder, maddi açıdan rahat bir emeklilik dönemi geçirirsin. En değer verdiğin kişiler olan çocukların ve eşine de özel sağlık sigortası yapabilir, onların sağlıklarını güvence altına alabilirsin.

Sigorta Nasıl Yapılır?

Sigorta yaptırmak için internetten sigorta teklifi alarak işe başlanabilir. Hangi sigorta branşına ihtiyaç duyuyorsan internetten teklif alarak fiyatları öğrenebilir, sigorta teminatları hakkında detaylıca bilgi alabilirsin. Bu sayede bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun sigorta poliçesini tercih edebilirsin.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigortalar; aracını, sağlığını, evini ve hatta cep telefonunu güvence altına alacak şekilde çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında zorunlu olanlar ve isteğe bağlı yaptırılarak ekstra imkânlardan yararlanma olanağı sunan poliçe çeşitleri bulunur. Sigorta türlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin yasal olarak yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortası, trafikte meydana gelebilecek kaza nedeniyle karşı tarafın aracında veya üçüncü şahıslarda oluşabilecek hasarları belli limitler dahilinde karşılar. Böylelikle araç sahibinin sebep olduğu zararlar teminat altına alınır.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak için sigortam.net üzerinden internete özel ek indirimler ile hemen alabilir, 7/24 sağlanan hasar desteği ile trafiğe güvenle çıkabilirsin.

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası, araç sahiplerine olumsuz durumlar sonucu kendi araçlarında oluşabilecek hasarlar karşısında sunulan ve isteğe bağlı olarak yaptırılabilen bir ekstra güvencedir. Kasko sigortası olan araçta çarpma, yanma, çalınma veya üçüncü şahıslar tarafından kasıtlı olarak verilen hasar gibi durumlardan doğan zararlar karşılanır. Poliçe sahiplerine, ödemek zorunda kalacakları büyük miktarların önüne geçmede fayda sağlayan kasko ile ihtiyaç duyulan tüm durumlar gözetilerek teminat limitleri genişletilebilir.

En uygun Kasko Sigortası poliçesine sahip olmak için sigortam.net’te yer alan 22 sigorta şirketinin teminatlarına göz atabilir, üstelik poliçe kapsamında yer alması durumunda sigortanın vadesi dolduğunda hasarsızlık indiriminden de faydalanabilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Genel Sağlık Sigortası bulunan kişilerin özel hastanelerde katılım payı dışında bir ücret ödemeden tedavi almalarını sağlayan sigorta çeşididir. SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde kullanılabilen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile teminatlar kapsamında yatarak veya ayakta tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanmayan kısmı ödenir. Fark ödemeden kaliteli bir sağlık hizmeti almanın yanı sıra sigorta poliçesinde yer alan ek teminatlar ile doğum sürecinin de konforlu geçmesi sağlanabilir.

Sen de sağlığını önemsiyor ve güvence altına almak istiyorsan sigortam.net üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak destekleyici teminatlara erişebilirsin.

Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası, kaza veya hastalık nedeniyle doğabilecek sağlık giderlerinin karşılandığı ve şartların kişi özelinde belirlendiği bir sağlık sigortasıdır.Özel Sağlık Sigortası sayesinde anlaşmalı özel hastanelerden alınacak sağlık hizmetleri kapsamında bulunan muayene, tahlil ve tetkikler ile cerrahi müdahaleler için ekstra ödemesiz tedavi olanağı sunulur. Teminat altına alınan hastalık durumları ile ayakta veya yatarak tedavi sürecinde yapılacak sağlık harcamalarının limitleri sigorta şirketi tarafından belirlenir.

DASK Zorunlu Deprem Sigortası

DASK Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem veya deprem sonrasında ortaya çıkan olumsuz durumlarda yaşanabilecek zararların, belirtilen teminatlar kapsamında karşılanır. Depremin yaratacağı hasarların maddi boyutunu belli ölçüde teminat altına almak amacıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yürütülen faaliyetler neticesinde kazandırılmış olan bu sigorta ile ekonomik sarsıntılar önlenebilir.

Konut Sigortası

Konut sigortası, konut sahiplerinin evlerini yangın, hırsızlık, terör veya kaza durumları karşısında koruma altına alan sigorta hizmetidir. Yalnızca ev sahiplerini değil, kiracıları da koruyan konut sigortası sayesinde kiracılar, konut poliçesi kapsamında eşyalarını olası tehlikelere karşı koruma altına alabilirler. 

Sen de konut sigortası ile evinizde yaşanabilecek can sıkıcı olayların bütçene yansımasını önleyebilir hem kendini hem de konutunu güvence altına alabilirsin. Evden çıktığında gözünün arkada kalmaması için erkenden sigortam.net üzerinden konut sigortası yaptırabilir, risklere karşı evini ve eşyalarını bugünden teminat altına almaya başlayabilirsin.

Evim Güvende Sigortası

Evim Güvende Konut Sigortası, uluslararası çapta tanınan Gulf Sigorta Şirketi tarafından sağlanan ve asistan hizmetleri sayesinde ekstra avantajlar sunmasıyla en çok tercih edilen sigortalardan biridir. Konut sahiplerine yalnızca evlerini kapsamlı risk durumları karşısında teminat altına alma imkânı sunmakla kalmaz, aynı zamanda konut bakım planı kapsamında kombi ve klima bakım hizmetleri almalarını da sağlar. Üstelik Assist Line ile anlaşmalı diş hekimlerince gerçekleştirilecek olan check-up hizmeti kapsamında muayene, teşhis ve tedavi planı ile diş taşı temizliğinden faydalanma olanağı da sağlar.

Sen de konut sigortası yaptırırken ekstra faydalar sunan ayrıcalıklı asistan hizmetlerinden yararlanmak istiyorsan sigortam.net üzerinden hemen Evim Güvende teklifi alabilirsin.

Evcil Hayvan Sigortası 

Evcil hayvan sigorası, köpek ve kedilerin kaza ve acil hastalık durumlarında tedaviye ilişkin tahlil, tetkik, ilaç ve ameliyat gibi sağlık harcamalarının karşılanmasını sağlayan sigorta türüdür. Sen de evcil hayvan sigortası yaptırabilir ve evcil hayvanını olası risk durumlarına karşı güvence altına alabilirsin. 

Cep Telefonu Sigortası

Cep telefonu sigortası, beklenmeyen olumsuz durumlar sonucunda telefonunuzda meydana gelebilecek hasarı karşılayan bir kasko sigortası çeşididir. Poliçe dahilinde kırılma, hasar alma, sıvı teması, voltaj hasarları, yurt dışında oluşan hasarlar ve hırsızlık durumlarında onarım masrafları ödenir. Gerekli durumlarda sigorta sahibine eş değer bir cihaz temin edilir. Cep telefonu sigortasında güvence altına alınanların kapsamı, sigorta şirketine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Seyahat Sigortası

Seyahat sigortası hem yurtdışı hem de yurtiçinde seyahat ederken yaşanabilecek hastalık, kaza, eşyaların kaybolması veya çalınması gibi durumlara karşı güvence sağlayan sigortadır. 

Hayat Sigortaları

Hayat sigortaları, küçük tasarrufların yıllar içinde birikmesiyle kişilerin refah seviyelerini ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik yapılan sigortalardır. Yapılan ödemeler sigorta şirketi tarafından bir fonda toplanır ve değer kazanacak şekilde idare edilir. Hayat sigortaları ülkelere göre değişiklik gösterir. Türkiye’de bu sigorta çeşidi altında yer alan sigortalar şunlardır:

Ölüm Hali Sigortası: Sigortalının ölümü halinde mirasçılarına veya sigorta sözleşmesinde belirlediği kişilere birikmiş tazminat ödemesi yapılır.
Grup Hayat Sigortası: Aynı tüzel kişiliğe bağlı olarak çalışan en az 10 kişi olacak şekilde yapılan hayat sigortasıdır. Vefat, kazaya bağlı vefat, sürekli sakatlık gibi durumlarda sigorta bedeli üzerinden tazminat ödenir.
Maluliyet Sigortası: Sigorta poliçesine dahil olan bir kaza durumu sonrasında kişinin sürekli sakatlığa maruz kalması halinde tazminat ödenir.
Ferdi Kaza Sigortası: Ani ve beklenmedik kazalara karşı güvence sağlar. Ölüm, kaza ve sağlıkla ilgili diğer durumlarda poliçede belirlenen oranlarda tazminat ödemesi yapılır. Ferdi kaza sigortası hakkında bilgi almak için tıkla.
Sağlık Sigortası: Kişilerin hastalık risklerini kapsayan sigortadır. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında geçerlidir. Yatarak ve ayakta tedaviyi kapsayabilir. Tedavi masraflarının karşılanması amaçlanır.
Özel Durum Sigortası: Diğer sigortaların kapsamına girmeyen özel durumlar için kişilerin isteklerine bağlı olarak yapılan sigortalardır. Poliçelerde yer almayan hastalıklar, kaza risklerine karşı yapılır ve prim ödemeleri, risk grubunun azlığı dolayısıyla diğer sigortalardan yüksek olabilir.

Hayat Dışı Sigortalar

Bu sigorta çeşidi, maddi kayıpların ve hasarların karşılanmasına yöneliktir. Ev, araba ve iş yerlerinde meydana gelme ihtimali olan ve maddi olarak ölçülebilen riskleri kapsar.

  • Yangın sigortası – Araç sigortası (kasko sigortası, trafik sigortası)
  • Kaza sigortaları – Nakliye (taşımacılık) sigortaları
  • Tarımsal sigortalar (TARSİM)
  • Makine sigortaları

Az bilinen sigorta türleri hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

">
İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.