Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Bilinmezliklerle dolu yarınların risklerine karşı önlem almanın ilk adımı, mal ve can güvenliğinizi sigorta ile teminat altına almaktır. Karşılaşacağınız olası olumsuz durumlar karşısında, aniden oluşabilecek zararların bütçenizi sarsacak boyutlara ulaşmaması için ihtiyacınız olan sigorta çeşitleri arasından size en uygun poliçeye sahip olanı seçerek geleceğe güvenle bakabilirsiniz. Bunun için ise sizlere aracınız, sağlığınız ve evinize yönelik sunulan farklı sigorta türlerine dair detaylara göz atmanızda fayda var!

Sigorta Nedir?

Sigorta, belirli bir prim karşılığında gelecekte yaşanacak olan olumsuz durumların teminat altına alındığı bir tür sözleşmedir. Sigorta şirketleri tarafından sağlanan bu güvence kapsamında, sigorta sahibinin uğrayacağı maddi zararlar karşılanır ve bu sayede beklenmedik durumların bütçe planlamasını bozulmasının önüne geçilir. Poliçe olarak adlandırılan ve sigorta şirketi ile imzalanacak olan yazılı anlaşmanın kapsamı şirkete göre farklılık gösterebilir. Poliçe kapsamında sunulan teminat detayları özenle incelenerek, ihtiyaca yönelik en uygun seçeneğin belirlenmesiyle sigorta yaptıracak kişi ve sigorta şirketi arasında karşılıklı bir anlaşma sağlanır. 

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigortalar aracınızı, sağlığınızı, evinizi ve hatta cep telefonunuzu güvence altına alacak şekilde çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında zorunlu olanlar ve isteğe bağlı yaptırılarak ekstra imkanlardan yararlanma imkanı sunan sigorta çeşitleri bulunur. Trafik sigortası, bütün araç sahipleri için yasa kapsamında yaptırılması zorunlu tutulan sigortalardan biridir. DASK deprem sigortası ise bir diğer zorunlu sigorta çeşididir ve doğal afetler karşısında konut sahiplerinin karşılaması gerekebilecek giderleri azaltmak için alınan önlemlerden biridir. Bunlara ek olarak kendi isteğiniz dahilinde aracınız ve cep telefonunuz için kasko sigortası, sağlığınız için tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası, konutunuz ve eşyalarınız için ise konut sigortası yaptırarak hayatın önünüze çıkaracağı olumsuzluklar karşısında bugünden itibaren hazırlıklı olabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin yasal olarak yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası, trafikte meydana gelebilecek kazalar sonucunda karşı tarafın aracında veya üçüncü şahıslarda oluşabilecek hasarları belli limitler dahilinde karşılar. Böylelikle araç sahibinin sebep olduğu zararlar karşısında büyük maddi kayıpların yaşanması önlenebilir. Zorunlu trafik sigortanızı sigortam.net üzerinden internete özel ek indirimler ile hemen alabilir, 7/24 sağlanan hasar desteği ile trafiğe güvenle çıkabilirsiniz.

Kasko Sigortası

Kasko sigortası, araç sahiplerine olumsuz durumlar sonucu kendi araçlarında oluşabilecek hasarlar karşısında sunulan ve isteğe bağlı olarak yaptırılabilen ekstra bir güvencedir. Kasko sigortası olan araçta çarpma, yanma, çalınma veya üçüncü şahıslar tarafından kasıtlı olarak verilen hasar gibi durumlardan doğan zararlar karşılanır. Sigorta sahiplerinin ödemek zorunda kalacağı büyük miktarların önüne geçmede fayda sağlayan kasko ile ihtiyaç duyulan tüm durumlar gözetilerek teminatlar genişletilebilir. Size en uygun kasko sigortasına sahip olmak için sigortam.net’te yer alan 20’den fazla şirketin teminatlarına göz atabilir, üstelik sigorta kapsamında yer alması durumunda poliçenizin vadesi dolduğunda hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz!

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı genel sağlık sigortası bulunan kişilerin özel hastanelerde katılım payı dışında bir ücret ödemeden tedavi almalarını sağlayan bir sigorta çeşididir. SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde kullanılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası ile teminatlar kapsamında yatarak veya ayakta tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanmayan kısmı ödenir. Fark ödemeden kaliteli bir sağlık hizmeti almanın yanı sıra, sigorta poliçesinde yer alan ek teminatlar ile doğum sürecinin de konforlu geçmesi sağlanabilir. Siz de sağlığınızı önemsiyor ve güvence altına almak istiyorsanız, sigortam.net üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırarak sağlığın destekleyici teminatlarına erişebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası, kaza veya hastalık nedeniyle doğabilecek sağlık giderlerinin karşılandığı ve şartların kişi özelinde belirlendiği bir sağlık sigortasıdır. Özel sağlık sigortası sayesinde anlaşmalı özel hastanelerden alınacak sağlık hizmetleri kapsamında bulunan muayene, tahlil ve tetkikler ile cerrahi müdahaleler için ekstra ödemesiz tedavi olanağı sunulur. Teminat altına alınan hastalık durumları ile ayakta veya yatarak tedavi sürecinde yapılacak sağlık harcamalarının limitleri sigorta şirketi tarafından belirlenir. 

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

DASK Zorunlu Deprem Sigortası

DASK zorunlu deprem sigortası, deprem veya deprem sonrasında ortaya çıkan olumsuz durumlar karşısında gelişecek olan zararların belirtilen teminatlar kapsamında karşılandığı sigorta türüdür. Depremin yaratacağı hasarların maddi boyutunu belli ölçüde teminat altına almak amacıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yürütülen faaliyetler neticesinde kazandırılmış olan bu sigorta ile ekonomik sarsıntılar önlenebilir. 

Konut Sigortası

Konut sigortası, konut sahiplerinin evlerini yangın, hırsızlık, terör veya kaza durumları karşısında koruma altına alan sigorta türüdür. Konut sigortası, yalnızca ev sahiplerini değil aynı zamanda kiracıları da korur. Kiracıların eşyaları, konut sigortası kapsamında olası tehlikelere karşı koruma altına alınabilir. Konut sigortası ile evinizde yaşanabilecek can sıkıcı olayların bütçenize yansıması önlenir. Evden çıktığınızda gözünüzün arkada kalmaması için sigortam.net üzerinden konut sigortanızı yaptırabilir, risklere karşı eviniz ve eşyalarınızı teminat altına alabilirsiniz.

Evim Güvende Sigortası

Evim Güvende Konut Sigortası, uluslararası çapta tanınan Gulf Sigorta şirketi tarafından sağlanan ve asistan hizmetleri sayesinde ekstra avantajlar sunmasıyla en çok tercih edilen sigortalardan biridir. Konut sahiplerine yalnızca evlerini kapsamlı risk durumları karşısında teminat altına alma imkanı sunmakla kalmaz, aynı zamanda konut bakım planı kapsamında kombi ve klima bakım hizmetleri almalarını da sağlar. Üstelik Assist Line ile anlaşmalı diş hekimlerince gerçekleştirilecek olan check-up hizmeti kapsamında muayene, teşhis ve tedavi planı ile diş taşı temizliğinden faydalanma imkanı sunar. Konut sigortası alırken, ekstra faydalar sunan ayrıcalıklı asistan hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız sigortam.net üzerinden hemen Evim Güvende teklifi alabilirsiniz.

Cep Telefonu Sigortası

Cep telefonu sigortası, beklenmeyen olumsuz durumlar sonucunda telefonunuzda meydana gelebilecek hasarı karşılayan bir kasko sigortası çeşididir. Sigorta dahilinde kırılma, hasar alma, sıvı teması, voltaj hasarları, yurtdışında oluşan hasarlar ve hırsızlık durumlarında onarım masrafları ödenir ve gerekli durumlarda sigorta sahibine eş değer bir cihaz temin edilir. Cep telefonu sigortasında güvence altına alınanların kapsamı sigorta şirketine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Hayat Sigortaları ve Hayat Dışı Sigortalar 

Sigorta çeşitlerinin farklı ayrımları olmakla beraber en genel anlamda sigorta çeşitleri ikiye ayrılmaktadır: Hayat Sigortaları ve Hayat Dışı Sigortalar

Hayat Sigortaları Hangileridir?

Hayat sigortaları, küçük tasarrufların yıllar içinde birikip kişilerin refah seviyelerini ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik yapılan sigortalardır. Yapılan ödemeler sigorta şirketi tarafından bir fonda toplanır ve değer kazanacak şekilde idare edilir. Hayat sigortaları ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de bu sigorta çeşidi altında yer alan sigortalar şunlardır:

Ölüm Hali Sigortası: Sigortalının ölümü halinde mirasçılarına veya sigorta sözleşmesinde belirlediği kişilere birikmiş tazminat ödemesi yapılır.

Grup Hayat Sigortası: Aynı tüzel kişiliğe bağlı olarak çalışan en az 10 kişi olacak şekilde yapılan hayat sigortasıdır. Vefat, kazaya bağlı vefat, sürekli sakatlık gibi durumlarda sigorta bedeli üzerinden tazminat ödenir.

Maluliyet Sigortası: Sigorta poliçesine dahil olan bir kaza durumu sonrasında kişinin sürekli sakatlığa maruz kaldığında tazminat ödenmektedir.

Ferdi Kaza Sigortası: Ani ve beklenmedik kazalara karşı güvence sağlar. Ölüm, kaza, sağlıkla ilgili durumlarda poliçede belirlenen oranlarda tazminat ödemesi yapılır. 

Sağlık Sigortası: Kişilerin hastalık risklerini kapsayan sigortadır. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında geçerlidir. Yatarak ve ayakta tedaviyi kapsayabilir ve tedavi masraflarının karşılanması amaçlanır.

Özel Durum Sigortası: Diğer sigortaların kapsamına girmeyen özel durumlar için kişilerin isteklerine bağlı olarak yapılan sigortalardır. Poliçelerde yer almayan hastalıklar, kaza risklerine karşı yapılır ve prim ödemeleri risk grubunun azlığı dolayısıyla diğer sigortalardan yüksek olabilir.

Hayat Dışı Sigortalar Hangileridir?

Bu sigorta çeşidi maddi kayıpların ve hasarların karşılanmasına yöneliktir. Ev, araba ve işyerlerinde meydana gelme ihtimali olan ve maddi olarak ölçülebilen riskleri kapsar.

  • Yangın Sigortası – Araç sigortası (kasko sigortası, trafik sigortası)
  • Kaza sigortaları – Nakliye (taşımacılık) sigortaları
  • Tarımsal sigortalar
  • Makine sigortaları gibi türleri mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Sigorta Yaptırmalıyım?

Sigorta yaptırmak hem canınızı hem de malınızı korumanıza yardımcı olur. Karşılaşabileceğiniz risk alanlarına göre yaptıracağınız farklı sigorta çeşitleri sayesinde beklenmedik durumların sebep olabileceği zararlar için önceden önlem alma şansına sahip olursunuz.  Aynı zamanda, aniden gelişen hasarların bütçenizi sarsarak gider yönetiminize yapacağı darbelerden korunmuş olursunuz. Zorunlu sigortaları yaptırmak ise hem yasal olarak uygulanacak olan cezai işlemlerden kaçınmanız hem de güvenliğiniz için gereklidir.

Sigorta Hasarımın Ne Kadarını Karşılar?

Yaptırılacak olan sigortada hangi zararların hangi koşullarda karşılanacağı ve bunun limitleri sigorta şirketlerine bağlı olarak farklılık gösterir. Zorunlu trafik sigortası ile DASK zorunlu deprem sigortası için belirlenen teminatlar değişiklik göstermezken, isteğe bağlı olarak yaptırılacak olan diğer sigorta çeşitleri için poliçede yer alan teminat detaylarındaki kapsamlar değişebilir. Bazı şirketler, ihtiyaca yönelik olarak ek teminatlar ekleyebilir.  

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken temel nokta sigorta kapsamıdır. İhtiyacınıza en uygun sigortaya sahip olmak için sigorta şirketinin sunduğu poliçede yer alan teminat detaylarını özenle okuyarak değerlendirmeniz gerekir. Bu sayede hangi şartlar altında zararınızın ne kadarının karşılanacağını önceden bilerek anlaşma sağlamanız ve bunun sonucunda beklentinize uygun bir şekilde fayda almanız mümkün hale gelir. Poliçede yer alan teminatlara hakim olmanız, ileride sorun yaşama ihtimalinizi azaltır. Sigorta poliçelerini hem gereksinimlerinize hem de bütçenize göre değerlendirdikten sonra içlerinden en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Sigortamı İnternetten Yaptırmamın Faydaları Nelerdir?

Sigortanızı internet üzerinden yaptırmak vakitten tasarruf etmenize yardımcı olur. Ayrıca, internete özel indirimlerden faydalanma imkanı sunarak ekonomik yönden de sizlere avantaj sağlar. Siz de sigortam.net üzerinden, önde gelen 20’den fazla sigorta şirketinin sunduğu farklı teminatlara erişebilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. İçlerinden size en uygun olanını kısa sürede değerlendirerek uygun fiyatlarla sigorta sahibi olabilirsiniz. 

Sigortam.net Üzerinden Sigorta Yaptırmak Bana Ne Avantaj Sağlar?

Sigortam.net Türkiye’nin en çok bilinen 20’den fazla sigorta şirketinin teminatlarına en iyi fiyat garantisiyle ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sunar. Alacağınız tekliften daha düşüğünü piyasada bulmanız halinde aradaki farkı size iade edeceğini garanti eder. Size en uygun teminatlara en düşük fiyattan erişme şansı sunan sigortam.net, internete özel %50’ye varan indirimleriyle de bütçenize katkı sunmaya devam eder. Tüm bunlara ek olarak, yaptıracağınız araç sigortanız kapsamında 7/24 hasar desteği sunan uzman ekibi ile daima yanınızda olarak ihtiyaçlarınız karşılamayı taahhüt eder.

Müşteri Yorumları