Sigorta Nedir, Ne İşe Yarar? Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta, belirli bir prim karşılığında gelecekte yaşanabilecek olumsuz durumların teminat altına alındığı bir tür sözleşmedir. Sigorta şirketleri tarafından sağlanan bu güvence kapsamında, sigorta sahibinin uğrayacağı maddi zararlar karşılanır ve bu sayede beklenmedik durumların bütçe planlamasını bozmasının önüne geçilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Poliçe olarak adlandırılan ve sigorta şirketi ile imzalanan yazılı anlaşmanın kapsamı, şirkete göre farklılık gösterebilir. Poliçe kapsamında sunulan teminat detayları özenle incelenerek ihtiyaca yönelik en uygun seçeneğin belirlenmesi ile sigorta yaptıracak kişi ve sigorta şirketi arasında karşılıklı bir anlaşma sağlanır.

“Sigorta nedir?” sorusunu daha teknik şekilde tanımlayacak olursak: Sigorta, aynı türden riskle karşı karşıya olan kişilerin belirli bir miktar para ödeyerek oluşturdukları prim havuzudur. O riskin gerçekleşmesi sonucu zarara uğrayanların zararı bu ortak havuzdan karşılanır.

Parayla ölçülebilen her türlü risk sigortalanabilir. Katılımcı ne kadar fazla olursa risk daha fazla kişi ile paylaşıldığından zarar da doğal olarak azalır. Yani sigorta sistemine dahil olan herkes aslında birbirinin zararını öder. Böylece kimse tek seferde büyük meblağlar ödemek zorunda kalmaz. Bu ortak havuzun yönetimini de sigorta şirketleri yapar.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigortalar; aracınızı, sağlığınızı, evinizi ve hatta cep telefonunuzu güvence altına alacak şekilde çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında zorunlu olanlar ve isteğe bağlı yaptırılarak ekstra imkanlardan yararlanma imkanı sunan poliçe çeşitleri bulunur.
Trafik sigortası, bütün araç sahipleri için yasa kapsamında yaptırılması zorunlu tutulan sigortalardan biridir. DASK Deprem Sigortası ise bir diğer zorunlu sigorta çeşididir ve doğal afetler karşısında konut sahiplerinin karşılaması gerekebilecek giderleri azaltmak için alınan önlemlerden biridir.
Bunlara ek olarak kendi isteğiniz dahilinde aracınız ve cep telefonunuz için kasko sigortası, sağlığınız için tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası, konutunuz ve eşyalarınız için ise konut sigortası yaptırarak hayatın önünüze çıkaracağı olumsuzluklar karşısında bugünden hazırlıklı olabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin yasal olarak yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortası, trafikte meydana gelebilecek kaza nedeniyle karşı tarafın aracında veya üçüncü şahıslarda oluşabilecek hasarları belli limitler dahilinde karşılar. Böylelikle araç sahibinin sebep olduğu zararlar teminat altına alınır.
Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak için sigortam.net üzerinden internete özel ek indirimler ile hemen alabilir, 7/24 sağlanan hasar desteği ile trafiğe güvenle çıkabilirsiniz.

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası, araç sahiplerine olumsuz durumlar sonucu kendi araçlarında oluşabilecek hasarlar karşısında sunulan ve isteğe bağlı olarak yaptırılabilen bir ekstra güvencedir. Kasko sigortası olan araçta çarpma, yanma, çalınma veya üçüncü şahıslar tarafından kasıtlı olarak verilen hasar gibi durumlardan doğan zararlar karşılanır.
Poliçe sahiplerine, ödemek zorunda kalacakları büyük miktarların önüne geçmede fayda sağlayan kasko ile ihtiyaç duyulan tüm durumlar gözetilerek teminat limitleri genişletilebilir.
Size en uygun Kasko Sigortası poliçesine sahip olmak için sigortam.net’te yer alan 22 sigorta şirketinin teminatlarına göz atabilir, üstelik poliçe kapsamında yer alması durumunda poliçenizin vadesi dolduğunda hasarsızlık indiriminden de faydalanabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Genel Sağlık Sigortası bulunan kişilerin özel hastanelerde katılım payı dışında bir ücret ödemeden tedavi almalarını sağlayan sigorta çeşididir.
SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde kullanılabilen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile teminatlar kapsamında yatarak veya ayakta tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanmayan kısmı ödenir. Fark ödemeden kaliteli bir sağlık hizmeti almanın yanı sıra sigorta poliçesinde yer alan ek teminatlar ile doğum sürecinin de konforlu geçmesi sağlanabilir.
Siz de sağlığınızı önemsiyor ve güvence altına almak istiyorsanız sigortam.net üzerinden Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı yaptırarak destekleyici teminatlara erişebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası, kaza veya hastalık nedeniyle doğabilecek sağlık giderlerinin karşılandığı ve şartların kişi özelinde belirlendiği bir sağlık sigortasıdır.
Özel Sağlık Sigortası sayesinde anlaşmalı özel hastanelerden alınacak sağlık hizmetleri kapsamında bulunan muayene, tahlil ve tetkikler ile cerrahi müdahaleler için ekstra ödemesiz tedavi olanağı sunulur. Teminat altına alınan hastalık durumları ile ayakta veya yatarak tedavi sürecinde yapılacak sağlık harcamalarının limitleri sigorta şirketi tarafından belirlenir.
Teklif Alanı

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

DASK Zorunlu Deprem Sigortası

DASK Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem veya deprem sonrasında ortaya çıkan olumsuz durumlarda yaşanabilecek zararların, belirtilen teminatlar kapsamında karşılanır.
Depremin yaratacağı hasarların maddi boyutunu belli ölçüde teminat altına almak amacıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yürütülen faaliyetler neticesinde kazandırılmış olan bu sigorta ile ekonomik sarsıntılar önlenebilir.

Konut Sigortası

Konut sigortası, konut sahiplerinin evlerini yangın, hırsızlık, terör veya kaza durumları karşısında koruma altına alan sigorta hizmetidir.
Konut Sigortası, yalnızca ev sahiplerini değil, kiracıları da korur. Kiracıların eşyaları, konut poliçesi kapsamında olası tehlikelere karşı koruma altına alınabilir. Konut Sigortası ile evinizde yaşanabilecek can sıkıcı olayların bütçenize yansıması önlenir.
Evden çıktığınızda gözünüzün arkada kalmaması için erkenden sigortam.net üzerinden Konut Sigortanızı yaptırabilir, risklere karşı evinizi ve eşyalarınızı teminat altına alabilirsiniz.

Evim Güvende Sigortası

Evim Güvende Konut Sigortası, uluslararası çapta tanınan Gulf Sigorta Şirketi tarafından sağlanan ve asistan hizmetleri sayesinde ekstra avantajlar sunmasıyla en çok tercih edilen sigortalardan biridir.
Konut sahiplerine yalnızca evlerini kapsamlı risk durumları karşısında teminat altına alma imkanı sunmakla kalmaz, aynı zamanda konut bakım planı kapsamında kombi ve klima bakım hizmetleri almalarını da sağlar. Üstelik Assist Line ile anlaşmalı diş hekimlerince gerçekleştirilecek olan check-up hizmeti kapsamında muayene, teşhis ve tedavi planı ile diş taşı temizliğinden faydalanma imkanı da sunar.
Konut Sigortası alırken ekstra faydalar sunan ayrıcalıklı asistan hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız sigortam.net üzerinden hemen Evim Güvende teklifi alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Cep Telefonu Sigortası

Cep telefonu sigortası, beklenmeyen olumsuz durumlar sonucunda telefonunuzda meydana gelebilecek hasarı karşılayan bir kasko sigortası çeşididir.
Poliçe dahilinde kırılma, hasar alma, sıvı teması, voltaj hasarları, yurt dışında oluşan hasarlar ve hırsızlık durumlarında onarım masrafları ödenir. Gerekli durumlarda sigorta sahibine eş değer bir cihaz temin edilir. Cep telefonu sigortasında güvence altına alınanların kapsamı, sigorta şirketine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Hayat Sigortaları ve Hayat Dışı Sigortalar

Sigorta çeşitlerinin farklı ayrımları olmakla beraber en genel anlamda bu sigorta çeşitleri ikiye ayrılır:

Hayat Sigortaları

Hayat sigortaları, küçük tasarrufların yıllar içinde birikmesiyle kişilerin refah seviyelerini ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik yapılan sigortalardır. Yapılan ödemeler sigorta şirketi tarafından bir fonda toplanır ve değer kazanacak şekilde idare edilir. Hayat sigortaları ülkelere göre değişiklik gösterir. Türkiye’de bu sigorta çeşidi altında yer alan sigortalar şunlardır:

Ölüm Hali Sigortası: Sigortalının ölümü halinde mirasçılarına veya sigorta sözleşmesinde belirlediği kişilere birikmiş tazminat ödemesi yapılır.
Grup Hayat Sigortası: Aynı tüzel kişiliğe bağlı olarak çalışan en az 10 kişi olacak şekilde yapılan hayat sigortasıdır. Vefat, kazaya bağlı vefat, sürekli sakatlık gibi durumlarda sigorta bedeli üzerinden tazminat ödenir.
Maluliyet Sigortası: Sigorta poliçesine dahil olan bir kaza durumu sonrasında kişinin sürekli sakatlığa maruz kalması halinde tazminat ödenir.
Ferdi Kaza Sigortası: Ani ve beklenmedik kazalara karşı güvence sağlar. Ölüm, kaza ve sağlıkla ilgili diğer durumlarda poliçede belirlenen oranlarda tazminat ödemesi yapılır.
Sağlık Sigortası: Kişilerin hastalık risklerini kapsayan sigortadır. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında geçerlidir. Yatarak ve ayakta tedaviyi kapsayabilir. Tedavi masraflarının karşılanması amaçlanır.
Özel Durum Sigortası: Diğer sigortaların kapsamına girmeyen özel durumlar için kişilerin isteklerine bağlı olarak yapılan sigortalardır. Poliçelerde yer almayan hastalıklar, kaza risklerine karşı yapılır ve prim ödemeleri, risk grubunun azlığı dolayısıyla diğer sigortalardan yüksek olabilir.

Hayat Dışı Sigortalar

Bu sigorta çeşidi, maddi kayıpların ve hasarların karşılanmasına yöneliktir. Ev, araba ve iş yerlerinde meydana gelme ihtimali olan ve maddi olarak ölçülebilen riskleri kapsar.

  • Yangın sigortası – Araç sigortası (kasko sigortası, trafik sigortası)
  • Kaza sigortaları – Nakliye (taşımacılık) sigortaları
  • Tarımsal sigortalar
  • Makine sigortaları

Sigorta ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta yaptırmak, insanın karşılaşacağı olumsuz durumların maddi etkisini en aza indirmeyi hedefler. Ancak birçok sigorta çeşidi ve teminatı olduğu için bu konuyla ilgili merak edilenler de hayli fazladır. Bu konuyla ilgili “Sigorta yaptırmak ne işe yarar?” gibi şıkça sorulan soruları sizin için cevapladık.

Sigorta Yaptırmak Ne İşe Yarar?

Riski yaşamadan önce sigortanızı yaptırdığınızda içiniz rahat olur. Kayıp vermeden güvencenizi almış olursunuz. Ani bir risk durumunda manevi üzüntünün yanında bir de maddi birikimlerinizi harcamak durumunda kalmazsınız. Yani zor bir süreci hem maddi hem de manevi olarak yıpranmadan atlatırsınız. Suçsuz olduğunuz durumlarda başkalarının yol açtığı zararlardan da korunmuş olursunuz.
Örneğin arabanıza bir sürücünün çarpıp kaçması durumunda Kasko Sigortanız zararınızı karşılayacağı için büyük ödemeler yapmak zorunda kalmazsınız. Bireysel emeklilik gibi bir sigorta poliçesi yaptırdığınızda gelecekte emekli maaşınızın yanında ek maaş elde eder, maddi açıdan rahat bir emeklilik dönemi geçirirsiniz. En değer verdiğiniz kişiler olan çocuklarınız ve eşinize de özel sağlık sigortası yapabilir, onların sağlıklarını güvence altına alabilirsiniz.

Sigorta, Hasarımın Ne Kadarını Karşılar?

Yaptırılacak olan sigortada hangi zararların hangi koşullarda karşılanacağı ve bunun limitleri, şirketlere göre farklılık gösterir. Zorunlu Trafik Sigortası ile DASK Zorunlu Deprem Sigortası için belirlenen teminatlar değişiklik göstermezken isteğe bağlı olarak yaptırılacak olan diğer sigorta çeşitleri için poliçede yer alan teminat detaylarındaki kapsamlar değişebilir. Bazı şirketler, ihtiyaca yönelik olarak ek teminatlar da ekleyebilir. 

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dikkat edilmesi gereken temel nokta poliçe kapsamıdır. İhtiyacınıza en uygun sigortaya sahip olmak için sigorta şirketinin sunduğu poliçede yer alan teminat detaylarını özenle okuyarak değerlendirmeniz gerekir. Bu sayede hangi şartlar altında zararınızın ne kadarının karşılanacağını önceden bilerek anlaşma sağlayabilir, bunun sonucunda beklentinize uygun bir şekilde faydalanabilirsiniz.
Poliçede yer alan teminatlara hakim olmanız, ileride sorun yaşama ihtimalinizi azaltır. Poliçeleri hem gereksinimlerinize hem de bütçenize göre değerlendirdikten sonra size en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Sigortamı İnternetten Yaptırmamın Bir Faydası Var mıdır?

Vakitten tasarruf etmenize yardımcı olur. Ayrıca internete özel indirimlerden faydalanma imkanı sunarak ekonomik yönden de avantaj sağlar.

Sigortam.net Üzerinden Sigorta Yaptırmak Bana Ne Avantaj Sağlar?

Sigortam.net, Türkiye’nin en çok bilinen 22 sigorta şirketinin teminatlarına en iyi fiyat garantisiyle ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sunar. Alacağınız tekliften daha düşüğünü piyasada bulmanız halinde aradaki farkı size iade edeceğini de garanti eder. Tüm bunlara ek olarak yaptıracağınız tüm poliçeler ve ek teminatlar kapsamında, 7/24 destek sunan uzman ekibi ile daima yanınızda olarak ihtiyaçlarınızı karşılamayı taahhüt eder.

Müşteri Yorumları