Araba Anahtarının Kaybolması ve Aracın Çalınması Durumunda Neler Yapılabilir?

Otomobil sahiplerinin başına gelebilecek en can sıkıcı durumlardan biri araba anahtarının kaybolmasıdır. Gün içerisinde pek çok yerde bulunulduğu için ofiste, alışverişte veya lokantada araç anahtarını kaybedebilirsiniz. Tabii yalnızca kaybetmek değil, ufak bir dalgınlık anında araç anahtarının ve dolayısıyla aracın çalınması da mümkün.

Şimdi, Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamında araç anahtarı üzerindeyken çalınma durumunu, araba anahtarının kaybolması veya ele geçirilmesi halinde gerçekleşen durumları inceleyelim.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Anahtarı ile Çalınma Durumunda Kasko Ödeme Yapar mı?

Aracın anahtarı ile çalınması konusundaki belirsizlikleri ve mağduriyeti önlemek amacıyla 20.06.2006 tarihinde yapılan bir düzenleme ile Kasko Sigortası Genel Şartlarının “A4.Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar” başlıklı 4.11. maddesi düzenlendi. Buna göre artık araç anahtarının ek sözleşmede belirlenen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarların poliçe teminat kapsamına alınabiliyor.

Yani araç anahtarı ile çalınır veya bu nedenle bir zarar görürse ana teminatlar içerisinde değerlendirilmez. Ancak ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilir.

Araç Anahtarı Çalınması Teminatının Uygulamaları Nasıldır?

Muafiyet oranları ya da süreç takibi konusunda çeşitli farklılıklar olmakla birlikte sigorta şirketlerinin uygulamaları aşağıdaki şekilde olur:

 • Bazı sigorta şirketleri otopark görevlisine belge ile teslim edilen aracın çalınması sonucu meydana gelecek hasarları teminat altına alır. Her bir hasarda hasar bedeli üzerinden %20 muafiyet uygulanır. Ancak %20 muafiyetinin uygulanmadığı koşullar da olabilir.
 • Örneğin rizikonun (bir zarara uğrama olasılığının) olduğu otopark hizmeti veren kuruluşun yeterli teminatı içeren 3. şahıs mali mesuliyet poliçesinin bulunması, giriş-çıkışları kayıt altında tutması ve otopark hizmeti veren kuruluşun vergi yükümlüsü olması hallerinin tamamının gerçekleştiği durumlarda %20 muafiyet uygulanmaz ve zararın tümü karşılanabilir.
 • Eğer anahtar, araç üzerinde unutulduğu veya bırakıldığı için çalınmışsa ve bir önceki paragrafta söz edilen hususlar dışında oluşan bir durumsa teminat kapsamına alınmayabilir.
 • Araç anahtarının/aracın kişinin kendi iradesiyle 3. şahıslara teslim edilmesi ve araç anahtarını/aracı teslim alan 3. şahıslar tarafından aracın emniyeti suistimal yoluyla çalınması teminat kapsamı dışında bırakılabilir.
 • Ayrıca belge karşılığında otopark, servis/tamirhane, oto yıkama gibi işletmelere bakım, onarım, gözetim amacıyla bırakılan araçların ilgili işletmeden çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelecek ziyan ve hasarlar da teminat kapsamına alınabilir.
 • Bir diğer uygulamada ise araç anahtarlarının ele geçirilerek çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi, aracın dolandırıcılık yoluyla çalınması ve/veya araç anahtarının dolandırıcılık yoluyla ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi ve bundan doğacak zararlar kapsam dahiline alınabilir.
 • Eğer araç çalışırken veya durduğu sırada anahtar ile çalınıyorsa sigorta teminatı dışında tutulur. Ancak poliçede belirtilen durumlara uygun bir husus varsa teminat kapsamına alınabilir.

araba anahtarının kaybolması

Araba Anahtarının Kaybolması Durumunda Kasko Güvencesi Sağlanır mı?

Kasko almadan önce poliçenizin tüm teminatlarını iyice anlamalı, aklınıza takılan veya merak ettiğiniz teminatları sorgulamalısınız. Eğer kaskonuzda çalınma ve kaybolma durumları için ek teminat bulunmuyorsa belli bir ücret karşılığında bu teminatı kaskoya ekletebilirsiniz.

Ancak tüm kasko teminatlarında olduğu gibi araç anahtarı güvencesi için alınan bu teminatın da uygulanması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Araç anahtarının kaybolması ve çalınmasıyla ilgili genel uygulamaları sizin için sıraladık.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsayan Durumlar Nelerdir?

 • Araba anahtarının kaybı veya çalınması durumunun yanı sıra hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasarlar,
 • Araba anahtarlarının kapalı bir mekanda bulunması ve bu mekana zor ya da şiddet kullanılarak girilmesi,
 • Araç anahtarının gasp yoluyla ele geçirilmesi sonucunda aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi halleri teminata dahil edilir.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsamayan Durumlar Nelerdir?

 • Araca ait anahtarların araç üzerinde bırakılması sonucu hırsızlık yapılması veya hırsızlığa teşebbüs zararları,
 • Sigortalıyı resmi sıfat takınarak veya güven oluşturan şekil, davranış, görüntü ve eylemlerle yanıltarak araç anahtarlarının elde edilmesi sonucu meydana gelen zararlar,
 • Güç ve şiddet kullanmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan zararlar,
 • Aracın emanet edilen kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi veya çalınması neticesinde meydana gelen zararlar,
 • Sigorta poliçesi sahibinin algılama yeteneğinin zayıflığından yahut içinde bulunduğu hal ve şartlardan yararlanarak sigortalı aracın anahtarlarının ele geçirilmesi durumları teminat kapsamı dışında bırakılır.

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Öncelikle araç anahtarınızın kaybolmaması veya çalınmaması için gereken tüm dikkati göstermelisiniz. Çünkü araç anahtarının kaybolması veya çalınması durumu sizin dikkatsizliğinizden kaynaklandıysa hasarınızı maddi karşılığını alamayabilirsiniz. Aldığınız bütün önlemlere rağmen araç anahtarınızı kaybettiyseniz en kısa sürede polise başvurmalısınız.

Tabii kasko poliçenizi Sigortam.net’ten aldıysanız çok daha şanslısınız. Çünkü asla hasar anında yalnız kalmazsınız. Araç anahtarınızın kaybolması gibi birçok olumsuz durumda aracınızın hasarlarını karşılayan kasko teminatları, bütçenizi korumanızı sağlar. Bu sebeple kasko sigortanızı geciktirmeden yaptırmanız, hem rahat bir araç kullanımı hem de yüksek maliyetli zararlardan korunmanız açısından önemlidir.

En uygun kasko fiyatları için 2 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %50'ye varan fiyat avantajı yakalayın. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın. Kısacası en uygun kasko poliçesi için Sigortam.net’in uzmanlığından mutlaka yararlanın.

Müşteri Yorumları