Araba Anahtarının Kaybolması Durumunda Neler Yapılabilir?

Otomobil sahiplerinin başına gelebilecek, en can sıkıcı durumlardan biri de araba anahtarının kaybolması durumudur. 

Gün içerisinde pek çok yerde bulunurken araba anahtarını nerede kaybettiğimizi tahmin etmek çok güç; ofiste, alışverişte veya akraba ziyaretlerinde araç anahtarını kaybedebiliyoruz. 

Bu sebeple araba anahtarının kaybolması halinde kasko sigortasının güvenceleri hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araba Anahtarının Kaybolması Durumunda Kasko Güvencesi


Ancak aracınızı kasko güvencesine aldıysanız; araç anahtarını kısa sürede tekrar elde edebilirsiniz. Çünkü; Kasko sigortası kapsamında geçen ek teminatlar arasında; “Araba anahtarının kaybolması veya ele geçirilmesi” de bulunmaktadır.

Yani, kasko poliçenizi almadan önce ek teminatlarınız arasına araba anahtarının kaybolması ya da çalınması durumunu da dahil ederseniz, bu tip olaylar gerçekleştiğinde kasko sigortanız zararı karşılayacaktır.

Araba anahtarı kaybı veya çalınması durumunun yanı sıra, hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasarlar da kasko kapsamındadır.

Bu yüzden kasko almadan önce poliçenizin tüm teminatlarını iyice anlamalı, aklınıza takılan veya merak ettiğiniz teminatları sorgulamalısınız. Eğer ek teminat kaskonuzda bulunmuyorsa, belli bir ek ücret karşılığında bu teminatı kaskoya ekletebilirsiniz.

Ancak tüm kasko teminatlarında olduğu gibi araç anahtarı güvencesi için alınan bu teminatın da uygulaması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Araç anahtarının kaybolması ve çalınmasıyla ilgili genel uygulamaları sizin için sıraladık.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsayan Durumlar

 

  • Araba anahtarlarının, kapalı bir mekanda bulunması ve bu mekana; zor ve şiddet kullanılarak girilmesi,
  • Araç anahtarının gasp yoluyla ele geçirilmesi sonucunda aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi hali teminata dahil edilmiştir

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsamayan Durumlar

  • Araca ait anahtarların araç üzerinde bırakılması sonucu hırsızlığın gerçekleşmesi veya hırsızlığa teşebbüs zararları,
  • Sigortalıyı resmi sıfat takınarak veya güven oluşturan şekil, davranış, görüntü ve eylemlerle yanıltarak araç anahtarlarının elde edilmesi sonucu meydana gelen zararlar,
  • Güç ve şiddet kullanmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan zararlar,
  • Aracın emanet edilen kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi veya çalınması neticesinde meydana gelen zararlar,
  • Sigortalının algılama yeteneğinin zayıflığından yahut içinde bulunduğu hal ve şartlardan yararlanarak sigortalı aracın anahtarlarının ele geçirilmesi.

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapılmalı?


Öncelikle tabi ki araç anahtarınızın kaybolmaması veya çalınmaması için gerçekten gereken dikkati göstermelisiniz. Çünkü; araç anahtarının kaybolması veya çalınması durumu sizin dikkatsizliğinizden kaynaklandıysa, hasarınızı maddi karşılığını alamayabilirsiniz.

Aldığınız bütün önlemlere rağmen araç anahtarınızı kaybettiyseniz, en kısa sürede polise başvurmalısınız. Kasko poliçenizi Sigortam.net’ten aldıysanız, çok daha şanslısınız. Çünkü; asla hasar anında yalnız kalmazsınız. 

Araç anahtarınızın kaybolması gibi birçok olumsuz durumda aracınızın hasarlarını karşılayan kasko teminatları, bütçenizi korumanızı sağlar. Bu sebeple kasko sigortanızı geciktirmeden yaptırmanız, hem rahat bir araç kullanımı hem de yüksek maliyetli zararlardan korunmanız açısından önemlidir.

En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden online kasko teklifleri değerlendirin, bütçenize en uygun kasko poliçesine anında sahip olun. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları