Araba Anahtarının Kaybolması ve Çalınmasında Ne Yapılmalı?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

araba anahtarının kaybolması

Otomobil sahiplerinin başına gelebilecek en can sıkıcı durumlardan biri araba anahtarının kaybolmasıdır. Gün içerisinde pek çok yerde bulunulduğu için ofiste, alışverişte veya lokantada araç anahtarını kaybedebilirsin. Tabii yalnızca kaybetmek değil, ufak bir dalgınlık anında araç anahtarının ve dolayısıyla aracın çalınması da mümkün.

Şimdi, Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamında araç anahtarı üzerindeyken çalınma durumunu, araba anahtarının kaybolması veya ele geçirilmesi halinde gerçekleşen durumları inceleyelim.

Araba Anahtarı Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Araba anahtarının kaybolması ya da çalınması durumunda arabanınızın durumuna göre yapman gerekenler vardır. Farklı durumlarda göre madde madde açıklayalım;

 • Yeni model otomobillerde iki adet anahtar verilir. Eğer yedek anahtarın evde ya da güvendiğin bir yerdeyse aracınızı çalıştırabilir, bulunduğun yerde oto anahtar yapımında uzman bir anahtarcıya giderek yeni anahtar yaptırabilirsin. Kaybolan anahtarını da sistemden sildirmen gerektiğini hatırlatalım.
 • Anahtarını arabanın içerisinde unuttuysan ve yedek bir anahtarın da yoksa, yani aracına giremiyorsan oto çilingirine başvurmalısın. Aracının kilidini açtırarak girebilirsin. Anahtarın bilmediğin bir yerde unuttuysan araç anahtarını ve kilit sistemini değiştimen gerekebilir.
 • Arabanda immobilizer sistemi varsa kaybolan anahtarın yerine yeni yapılacak anahtarın arabanın anahtar kodu ile bağlantı kurmalıdır. Eğer anahtarını bilmediğin bir yerde kaybettiysen ya da çalındıysa aracının immobilizer sistemine yeni bir kod verilmesi gerekir.

Kasko anahtar kaybı durumunda ek teminatlarla masrafları karşılar. Anhtar kaybı ya çalınması durumunda Sigortam.net'ten kasko sigortanı yaptırdıysan hemen 444 24 00 hasar hattımızı arayarak yardım alabileceğini de hatırlatalım.

kasko anahtar kaybolması ve çalınmasıyla ilgili genel uygulamaları sizin için sıraladık.

Kasko Anahtar Kaybı Durumunda Güvence Sağlar mı?

Kasko almadan önce poliçenin tüm teminatlarını iyice anlamalı, aklına takılan veya merak ettiğin teminatları sorgulamalısın. Eğer kaskonda çalınma ve kaybolma durumları için ek teminat bulunmuyorsa belli bir ücret karşılığında bu teminatı kaskoya ekletebilirsin.

Ancak tüm kasko teminatlarında olduğu gibi araç anahtarı güvencesi için alınan bu teminatın da uygulanması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsayan Durumlar Nelerdir?

 • Araba anahtarının kaybı veya çalınması durumunun yanı sıra hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasarlar,
 • Araba anahtarlarının kapalı bir mekanda bulunması ve bu mekana zor ya da şiddet kullanılarak girilmesi,
 • Araç anahtarının gasp yoluyla ele geçirilmesi sonucunda aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi halleri teminata dahil edilir.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsamayan Durumlar Nelerdir?

 • Araca ait anahtarların araç üzerinde bırakılması sonucu hırsızlık yapılması veya hırsızlığa teşebbüs zararları,
 • Sigortalıyı resmi sıfat takınarak veya güven oluşturan şekil, davranış, görüntü ve eylemlerle yanıltarak araç anahtarlarının elde edilmesi sonucu meydana gelen zararlar,
 • Güç ve şiddet kullanmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan zararlar,
 • Aracın emanet edilen kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi veya çalınması neticesinde meydana gelen zararlar,
 • Sigorta poliçesi sahibinin algılama yeteneğinin zayıflığından yahut içinde bulunduğu hal ve şartlardan yararlanarak sigortalı aracın anahtarlarının ele geçirilmesi durumları teminat kapsamı dışında bırakılır.

Araç Anahtarı ile Çalınma Durumunda Kasko Ödeme Yapar mı?

Aracın anahtarı ile çalınması konusundaki belirsizlikleri ve mağduriyeti önlemek amacıyla 20.06.2006 tarihinde yapılan bir düzenleme ile Kasko Sigortası Genel Şartlarının “A4.Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar” başlıklı 4.11. maddesi düzenlendi. Buna göre artık araç anahtarının ek sözleşmede belirlenen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarların poliçe teminat kapsamına alınabiliyor.

Yani araç anahtarı ile çalınır veya bu nedenle bir zarar görürse ana teminatlar içerisinde değerlendirilmez. Ancak ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilir.

"Çalınan aracı sigorta karşılar mı?" öğrenmek için içeriğimzi okuyabilirsin. Ayrıca takip mesafesi hakkında detaylı bilgi için de içeriğimizi ziyaret edebilirsin.

Araç Anahtarı Çalınması Teminatının Uygulamaları Nasıldır?

Muafiyet oranları ya da süreç takibi konusunda çeşitli farklılıklar olmakla birlikte sigorta şirketlerinin uygulamaları aşağıdaki şekilde olur:

 • Bazı sigorta şirketleri otopark görevlisine belge ile teslim edilen aracın çalınması sonucu meydana gelecek hasarları teminat altına alır. Her bir hasarda hasar bedeli üzerinden %20 muafiyet uygulanır. Ancak %20 muafiyetinin uygulanmadığı koşullar da olabilir.
 • Örneğin rizikonun (bir zarara uğrama olasılığının) olduğu otopark hizmeti veren kuruluşun yeterli teminatı içeren 3. şahıs mali mesuliyet poliçesinin bulunması, giriş-çıkışları kayıt altında tutması ve otopark hizmeti veren kuruluşun vergi yükümlüsü olması hallerinin tamamının gerçekleştiği durumlarda %20 muafiyet uygulanmaz ve zararın tümü karşılanabilir.
 • Eğer anahtar, araç üzerinde unutulduğu veya bırakıldığı için çalınmışsa ve bir önceki paragrafta söz edilen hususlar dışında oluşan bir durumsa teminat kapsamına alınmayabilir.
 • Araç anahtarının/aracın kişinin kendi iradesiyle 3. şahıslara teslim edilmesi ve araç anahtarını/aracı teslim alan 3. şahıslar tarafından aracın emniyeti suistimal yoluyla çalınması teminat kapsamı dışında bırakılabilir.
 • Ayrıca belge karşılığında otopark, servis/tamirhane, oto yıkama gibi işletmelere bakım, onarım, gözetim amacıyla bırakılan araçların ilgili işletmeden çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelecek ziyan ve hasarlar da teminat kapsamına alınabilir.
 • Bir diğer uygulamada ise araç anahtarlarının ele geçirilerek çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi, aracın dolandırıcılık yoluyla çalınması ve/veya araç anahtarının dolandırıcılık yoluyla ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi ve bundan doğacak zararlar kapsam dahiline alınabilir.
 • Eğer araç çalışırken veya durduğu sırada anahtar ile çalınıyorsa sigorta teminatı dışında tutulur. Ancak poliçede belirtilen durumlara uygun bir husus varsa teminat kapsamına alınabilir.

En uygun kasko fiyatları için 2 dakikanızı ayır, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaş, fiyat ve teminat karşılaştırması yap, kasko karşılaştırma ile %50'ye varan fiyat avantajı yakalay. Dilersen de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aray. Kısacası en uygun kasko poliçesi için Sigortam.net’in uzmanlığından mutlaka yararlan.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.