Güvenli Sürüş için Takip Mesafenizi Koruyun!

Günümüzde pek çok sürücünün dikkatinden kaçan ve güvenli sürüşü tehlikeye atan kural, takip mesafesi kuralıdır. Bu trafik kuralının sıklıkla ihlal edilmesinin altında; sürücülerin reflekslerine güvenmesi ve ani fren hareketlerinde dahi mesafeyi koruyabileceği inancı yatar. Oysa önümüzdeki aracın fren yapıp-yapmadığını anlamak, vakit ve tecrübe isteyen bir süreçtir.

Zaman zaman zincirleme trafik kazalarına dahi neden olabilen takip mesafesi, kara yolu üzerinde aynı noktada ilerleyen iki araç arasındaki mesafeye denir. Bu mesafenin doğru bir şekilde ayarlanamaması ve hız sınırının aşılması, kazalara neden olur. Bu sebeple 2 araç arasındaki takip mesafesi çok önemlidir.

Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Takip mesafesini aracınıza ve yolun vaziyetine göre ayarlamaya özen göstermelisiniz. Bu özen sisli, yağmurlu havalar veya gece sürüşlerinde daha da artmalıdır. Her koşulda araba kullanmak zorunda olanlardansanız; “Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları” yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Teknik olarak olması gereken takip mesafesi, hızın yarısı kadar metre olarak geçer. Yani; 100 km hızla ilerleyen bir aracın takip mesafesi 50 m olmalıdır.

Takip mesafesini belirleyebilmenin daha basit bir yöntemi var, bu yöntem 2 saniye kuralı olarak da geçer. Önümüzdeki aracın herhangi bir noktadan çıkışında normal bir tempoyla 100-100 diye saydığımızda, biz de o noktaya varmış oluyorsak doğru bir mesafede ilerliyoruzdur. Belirlenen noktaya 2 saniyeden önce varılıyorsa, hız limitini düşürerek yavaşlamalısınız.

Olması gereken takip mesafesi, araç cinslerine göre değişir; minibüs ve kamyonetler için 3, ağır vasıtalar için 4 olmalıdır.

Takip mesafesi için belirleyici tek unsur hız değildir. Araç cinsi, hava durumu, aracın boş veya yüklü olması, sürüş anındaki trafik yoğunluğu gibi etkenler de önemli detaylardır. Buna bağlı olarak ıslak ve kaygan yollarda takip mesafesi arttırılabilir. 2 saniye kuralı, 6 saniyeye çıkarılabilir.

Takip mesafesinin bazı yerlerde zorunlu olarak korunması gerekir. Çünkü bu yerlerde aracı geçmek yasaktır.

Öndeki Aracı Geçmenin Yasak Olduğu Yerler

  • Görüş yetersizliği olan dönemeçler
  • Okul ve yaya geçitleri
  • Kavşaklar
  • Demiryolu geçitleri
  • İki yönlü ve iki şeritli tüneller

Hem takip mesafenizi korumanız, hem de yasal hız sınırını geçmemenizi için yasalarca belirlenmiş hız limitlerini bilmekte fayda var.

Karayolları Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan hız sınırı tablosunu inceleyebilirsiniz.

GÖRSEL OLUCAK

Tehlikeli madde taşıyan araçlar ve traktörler için hız sınırları aşağıdadır:

GÖRSEL OLUCAK 

Her ne kadar siz takip mesafesi ve diğer kurallara uysanız da trafikteki diğer araçlar hasara neden olabilir.

Kontrolünüz dışında gerçekleşebilecek risklere karşı kasko sigortanızı yaptırın. Uygun kasko fiyatları için Sigortam.net‘ten kasko sorgulama yapın, 2 dakikada fiyat ve teminatlara tek bir ekranda ulaşın. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!
 

Müşteri Yorumları