444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Aracının Kilometresini Düşürerek Satanlar Yandı

30 Temmuz 2015

Yargıtay 23. Ceza Mahkemesi, ikinci el oto satışında km düşürme eyleminin dolandırıcılık suçu olduğuna karar vererek, aracının kilometresini düşürerek satanlara hapis yolunu açtı.

Özel Serviste Fark Etti

İstanbul’da yaşayan A. İsimli kişi 2006 model ve 125.000 km’deki aracının km göstergesini 100.000 km’nin altına indirdikten sonra değerinin üstünde bir rakama R. İsimli kişiye sattı. R. ise yaklaşık üç ay sonra aracı M.’ye sattı. Bir süre sonra ise aracın arızalanması üzerine özel bir servise giden M., burada aracın gerçek kilometresinin 125.000 km civarında olduğunu öğrendi. Bunun üzerine aracın kilometresini düşüren A. İsimli şahsa dava açıldı. Açılan davayı kabul eden İstanbul Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nce A.’nın aracın kilometresini düşürdüğü ispatlanınca A., dolandırıcılık suçundan mahkum edildi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Temyiz Talebi Reddedildi

Karar sonrasında sanık A. ve Cumhuriyet Savcısı kararı temyiz ederken, Yargıtay 23. Ceza Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararın bozulması yönündeki talebini reddetti.

Artık Dolandırıcılık Sayılacak

Yargıtay’ın almış olduğu bu kararla aracın kilometresini düşürerek satmak TCK’nın 153. Maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılacak. Suçtan mahkum edilenlere ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası verilebilecek. Daha öncesinde aracın kilometresini düşürerek satmak dolandırıcılık olarak değil, uyuşmazlık olarak değerlendiriliyordu. Aracının kilometre göstergesi ile oynayan kişi ise elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek bu durumdan kurtulabiliyordu. 


Okumaya Devam Edin

Trafik Sigortasını Yaptırmak Zorunda mıyım?

29 Temmuz 2010 Perşembe
Evet, trafik sigortası zorunludur. Trafik sigortasız aracınız ile trafiğe çıktığınız takdirde aracınız bağlanabilir.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

02 Mart 2012 Cuma

Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortası,  kaza vuku bulduğunda, sigorta sahibini para ödemekten kurtaran bir sistemdir.

Online Zorunlu Trafik Sigortası Satın Almanın Avantajları

17 Nisan 2012 Salı
Trafik sigortası, bütün araç sahiplerinin sahip olması gereken zorunlu sigortadır.