Araç Muayenesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

Araç muayenesi, TÜVTÜRK tarafından düzenli olarak yapılan ve araçların trafiğe çıkacak yeterliliğe sahip olup olmadığını ortaya koyan son derece önemli işlemlerdir. Yasal bir yükümlülük olan araç muayenesinin tüm araç sahipleri tarafından belirli dönemlerde yaptırılması gerekir. Ticari araç sahiplerinin yılda bir, şahsi motorlu taşıt sahiplerinin iki yılda bir, tarım alanlarında kullanılan zirai araç sahiplerinin ise üç yılda bir muayene raporu alması zorunludur. Araç muayenesi, araçlarda oluşabilecek problemlerin erkenden teşhis edilmesine ve giderilmesine yardımcı olur ve bu sayede risk taşıyan araçların trafiğe çıkmasını engelleyerek trafik güvenliğini artırır.

Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de muayene için istenen belgelerdir. Muayene randevusunda araç muayene için gerekli belgeler yetkililere sunulmazsa, denetim işlemleri yapılmaz ve randevunuz sonraya ertelenir. Bu sebeple muayene için aldığınız randevuya giderken tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde yanınızda götürmeniz gerekir. Peki araç muayenesinde neler gerekli, biliyor musunuz? TÜVTÜRK randevunuza mutlaka götürmeniz gereken evrakları aşağıdan öğrenebilir, muayene için gerekli olan trafik sigortanızı ise Sigortam.net’ten kolayca yaptırabilirsiniz.

Araç Muayenesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi, her türlü motorlu taşıt için uygulanan standart bir prosedürdür. 2005 yılında kurulan TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen araç muayenesi, trafiğe çıkan herkesin can ve mal güvenliğini artırır. Araçlarda oluşan ve fark edilmeyen problemlerin tespit edilmesini sağlayan araç muayenesi, aynı zamanda zorunlu trafik sigortası işleminin de denetimini gerçekleştirir. Tıpkı muayeneler gibi yasalar aracılığıyla zorunlu tutulan trafik sigortaları, olası kaza durumlarında kazaya karışan araçlardaki hasarların ve kişilerdeki bedensel zararların sigorta şirketleri tarafından karşılanmasına yardımcı olur. Araç muayeneleri, trafik sigortalarını zorunlu tutmaları sayesinde sigortasız bir aracın otomobilinize çarpması sonucunda karşılaşabileceğiniz maddi kayıpların da önüne geçer.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araçlar için yapılan muayene işlemleri, LPG’li otomobillerin trafik için risk teşkil etmesini ve doğaya zarar vermesini de engeller. Muayene esnasında LPG’li araç sahiplerinden istenen denetim belgeleri, araçların deposunda bulunan gazın sızıp sızmadığının anlaşılmasına yardımcı olur ve bu sayede LPG’li otomobilin sahibi ve çevresi için tehlike arz edip etmediğini ortaya koyar. Otomobil muayenesinde aynı zamanda araçların fren mekanizmaları, aydınlatma sistemleri, emniyet kemerleri, hava yastıkları ve diğer aksamları da detaylı bir şekilde incelenir. Bu sayede araçta çalışmayan ya da kazaya sebebiyet verebilecek bir parça varsa bu durum erkenden fark edilir ve araç sahibinin tehlikeli kazalar yaşamasının önüne geçilir. Fiziksel muayenede otomobillerin koltukları, lastikleri, dingilleri ve şasi bağlantıları da incelenir. Eğer otomobilde hafif kusur bulunursa, araç sahibine problemi gidermesi için bir ay süre verilir. Otomobilde herhangi bir kusur bulunmaması durumunda ise muayene raporu yazılır ve aracın trafiğe çıkmasına izin verilir.

Otomobil muayenelerinde, araçta daima bulunması gereken ekipmanlar da kontrol edilir. Bu ekipmanlar yangın söndürme tüpü, üçgen reflektör, ilkyardım çantası ve stepne lastiktir. Muayene işlemlerinde yapılan bu kontroller, araçların trafiğe donanımlı bir şekilde çıkmasını sağlar ve olası arıza ve kaza durumlarında araç sahiplerinin mağduriyet yaşamasının önüne geçer. Asgari ekipmanların araçlarda sürekli taşınması, yasal bir zorunluluktur. Trafikte yapılan rutin denetimlerde ekipman eksikliğinin fark edilmesi durumunda sürücüye ceza yazılabilir. Bu sebeple muayene işlemleri, araç sahiplerini trafikte beklenmedik cezalarla karşılaşmaktan da korur.

Araç Muayenesinde İstenen Belgeler

Muayene işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için hem aracınızda herhangi bir kusur bulunmaması hem de gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde muayene görevlilerine sunmanız gerekir. Araç muayenesi için gerekli evraklar tamamlanmazsa, muayene işlemlerine başlanmaz ve size sonraki tarihler için ayrı bir randevu verilir. Bu sebeple, araç muayenesinde istenenler hakkında hazırlık yapmanız ve bu belgeleri yanınızda götürmeniz, sürecin uzamaması açısından son derece önemlidir. Araç muayenesinde kontrol edilen evraklar ise şunlardır:

  • Kimlik belgenizi ve aracın size ait olduğunu belirten ruhsatı muayene başlangıcında mutlaka yetkililere sunmanız gerekir. Araç muayenesi, yalnızca ruhsat sahipleri ya da ruhsat sahibinin yetkilendirdiği kişiler tarafından yaptırılabilir. Bu sebeple başkasının aracını muayeneye götürecekseniz, işlem öncesinde noterden vekalet belgesi almanız ve bu belgeyi de TÜVTÜRK istasyonlarına sunmanız istenir.
  • Muayene işlemlerine geçilebilmesi için aracınızın geçerli bir zorunlu trafik sigortası poliçesine sahip olması istenir. Sigortanızın gününün dolması ya da aracınıza hiç sigorta yaptırmamış olmanız gibi durumlarda, muayene işlemleri gerçekleştirilmez. Bu sebeple aracınızın trafik sigortasında problem varsa TÜVTÜRK istasyonuna gitmeden önce çözmenizde yarar bulunur.
  • Muayene işlemleri, yalnızca herhangi bir vergi borcu ya da trafik cezaları bulunmayan araçlara yapılır. Bu sebeple muayene öncesinde yetkililere vergi ve ceza borcunuzun olmadığını ispatlayan fenni muayene izin belgesini de sunmanız beklenir. Aracınızın borcu olup olmadığını e-devlet kapısından sorgulayabilir, fenni muayene izin belgenizi de yine e-devlet üzerinden alabilirsiniz.
  • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi de işlem öncesinde TÜVTÜRK’e sunmanız gereken evraklar arasında yer alır. Aracınızın egzoz bölümünden çıkan dumanın seviyesini belirten rapor, araç motorunda arızaya yol açabilecek herhangi bir sorun olup olmadığını ortaya koyar ve bu sayede muayene işlemlerine hız kazandırır.
  • Eğer aracınızı LPG’li sisteme dönüştürdüyseniz, bu durumu ruhsatınıza işletmeniz zorunludur. Ruhsatında LPG bilgisi yer almayan araçların muayene işlemleri yapılmaz. Bu nedenle, muayene öncesinde ruhsatınızı güncelletmeniz ve aracınızın LPG sistemiyle çalıştığı bilgisini ruhsatınıza ekletmeniz istenir.
  • LPG ile çalışan araçlardan istenen bir diğer evrak ise gaz sızdırmazlık raporudur. Yetkili servislerden alabileceğiniz gaz sızdırmazlık raporu, aracınızın güvenli olup olmadığını ortaya koyar ve muayene işlemlerinin olumlu şekilde sonuçlanması açısından büyük önem taşır. Gaz sızdırmazlık raporunun muayene tarihinden önceki 30 gün içinde alınmış olması da büyük önem taşır. 30 günden daha eski raporlar, TÜVTÜRK istasyonlarında geçerli kabul edilmez.

Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanır?

Araç muayenesi yaptırırken sunacağınız evrakları hazırlarken belgelerin doğru kurumlardan alınmış olmasına ve geçerlilik tarihlerine dikkat etmeniz son derece önemlidir. Egzoz gazı ölçüm muayenesi, gaz sızdırmazlık raporu gibi belgelerin resmi niteliği bulunmayan yetkisiz tamirhane ve araç servislerinden alınması, belgelerin kabul görmemesine ve muayene işlemlerinizin aksamasına yol açabilir. Üzerinde ıslak ya da elektronik imza bulunmayan evraklar da geçersiz kabul edilebilir ve bu durumda muayene işlemleriniz yarıda kalabilir. Muayeneye gitmeden önce evrakların alınma tarihlerini ve hâlen geçerli olup olmadıklarını incelemeniz de karşılaşabileceğiniz tatsız sürprizleri ortadan kaldırır.

TÜVTÜRK istasyonları, uzun süre yalnızca nakit ödeme alsa da 2021 yılının başından itibaren kredi ve banka kartlarıyla ödeme kabul etmeye başlamıştır. TÜVTÜRK muayene ödemelerinizi kartla yapabilmeniz için ise kartınızın bir Türk bankasına ait olması; VISA, MasterCard ya da Troy türlerinden birinde olması şartı bulunur. Eğer kullandığınız kart bu şartları karşılamıyorsa, yanınızda muayene ücreti kadar nakit para götürmeniz son derece önemlidir.

Zorunlu muayene işlemleri, araç sahiplerine avantaj sağlayan en önemli tedbirler arasında yer alır. Bu sebeple muayene hazırlıklarını dikkatle gerçekleştirmenizde yarar bulunur. Eğer aracınızı daha da güvende tutmak isterseniz, kasko ve trafik sigortası gibi sigorta seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. En avantajlı kasko ve trafik sigortası tekliflerini ise Sigortam.net’te bulabilirsiniz. Sigortam.net’in size sunacağı birbirinden cazip araç sigortası fiyatları ile hemen tanışmak için kolayca araç sigortası sorgulaması yapabilirsiniz. Sigortam.net’e ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı da arayabilir ve size en uygun sigorta fiyatları ile tanışarak tüm işlemlerinizi dakikalar içinde kolayca tamamlayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları