Hangi Yakıt Tüketimi Daha Ekonomik? Dizel mi, LPG mi, Benzin mi?

Araç satın alınırken göz önünde bulundurulan en önemli noktalardan biri yakıt tüketimi. Pek çok insan da araç satın alırken daha fazla tasarruf etmek adına dizel araç tercih ediyor. Halihazırda bir aracı olanlar ise araçlarına otogaz sistemleri taktırarak LPG kullanmaya yöneliyor. 

O halde tercihlerinizde size yardımcı olabilmek adına araç alırken yakıt türü seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları incelemeye başlayalım.

Yakıt Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakıt tercihi yaparken birçok faktör seçiminizi etkiler. Aracınızı nerede, ne sıklıkla kullanacağınız ya da nereye park edeceğiniz gibi detayları göz önünde bulundurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tüm faktörleri sizin için bir araya bir araya getirdik: 

  • Eğer araç düşük hızlarda ve trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde kullanılacaksa, yılda 45 bin kilometre yapılacaksa, araç içi ses sorun teşkil etmeyecekse dizel motor tercih edilebilir.
  • Kapalı otopark sorunu yaşanmayacak bölgelerde ve aracın performansını zorlamayacak koşullarda kullanılacaksa LPG’ye yönelmek doğru olabilir.
  • Yakıtın araç fiyatını amorti etmesi beklenmeden aracın 3-5 yıl içinde değiştirilmesi veya yenilenmesi söz konusuysa, araç içinde gürültü olmamasına ve performansa önem veriliyorsa benzinli motor doğru bir seçim olabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Seçiminde Belirleyici: Yakıt Fiyatları

Yakıt fiyatlarındaki artış, tüketicilerin araç konusundaki önceliklerinin değişmesine sebep oluyor. Önceki yıllarda araçlar için önemli olan performansken son zamanlarda bu gösterge, yerini yakıt tüketimine bırakıyor. İnsanlar, daha az yakıtla daha fazla yol yapmak istiyor. 

Yakıt sarfiyatını arttıran etkenleri sürüş esnasında azaltmaya çalışan araç kullanıcıları, yakıt seçimi konusunda da benzinden uzaklaşan bir eğilim göstermeye başladı. Ancak benzin, araç alırken bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Çünkü araç alırken benzinli yerine dizel tercih edenler, fiyat farkı ödeyerek daha yüksek maliyetlerle karşılaşıyor.

Benzin – Dizel Fiyatını Karşılaştırın!

“Benzinli mi, dizel mi?” sorusuna cevap vermek için ilk olarak araç satın alırken ödenen tutara bakmak gerekir. Bir örnek üzerinden ilerlemek gerekirse: 2020 yılının en çok satılan aracı FIAT Egea’nın 2021 yılındaki en ucuz dizel ve benzinli modellerini ele alalım. 

2020 model Fiat Egea benzinli sedan versiyon ile sedan dizel seçenekleri arasında yaklaşık 45.000 TL’lik fark bulunuyor. Yani dizel motorlu Egea, benzinli motora sahip Egea’dan yaklaşık 45.000 TL daha pahalı. Bu fiyat farkı, diğer markaların benzinli ve dizel modelleri arasında da benzer oranda seyrediyor. Bu nedenle seçimlerinizi, bu karşılaştırma ve beklentilerinize göre gözden geçirebilirsiniz. 

LPG Kullanımının Detaylarını Keşfedin!

Otogaz sistemlerinin daha düşük bir maliyete sahip olduğu düşünüldüğünde LPG en uygun seçenek gibi duruyor. Ancak özellikle soğuk havalarda aracın benzinden LPG’ye geçmesi 5 km’yi bulabiliyor. Ayrıca LPG’nin araç çekişinde güçlüklere yol açtığı da bilinen bir gerçek. 100 km’de yapılan yakıt tüketimine bakıldığında da LPG, dizelin gerisinde kalıyor. Bu sebeple dizelin, LPG’den daha iyi bir seçim olacağı söylenebilir.

Araç Bakım Masraflarını Hesaba Katın!

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha karmaşık bir yapıda oldukları için bakım masrafları da daha fazla olacaktır. Özellikle kalitesiz yakıt alımları sonrasında dizel motorlarda ciddi masraflar oluşur. Ayrıca dizel motorlu araçların periyodik bakımları da benzinlilere oranla daha pahalıdır. Uzun süreli kullanımlarda özellikle turbo arızası ihtimali mevcuttur ve bu da yine masraflı bir arıza olarak bilinir. Turbo arızasından korunmak için “intercooler”lı bir araç seçmeniz önemlidir.

LPG kullanılan araçlarda ise motor aşınmaları daha fazla görüleceği için ortalama 60 bin km’de bir bazı parçaların değişmesi gerekebilir. 

Kasko Fiyatlarının Etkisini Araştırın!

Araç satın alırken kasko fiyatı da oldukça önemli. Benzinli bir aracın kasko fiyatı daha ucuz olurken dizel araç kasko fiyatı ,araç değerinden dolayı daha yüksek oluyor. Böylece dizel motor için ödenen farkın üzerine -eğer kredi ile ödenmiş ise faiziyle beraber- yüksek değerden dolayı kasko farkı da ekleniyor.

Vergi Masraflarını Takip Edin!

Aracınızın yakıt tüketimi masrafını, tercih ettiğiniz yakıt tipine gelen vergiler de belirler. Çünkü her yakıt türüne gelen vergi oranı değişiklik gösterir. Yani yakıt tüketimi konusundaki masrafınızı daha doğru bir şekilde tespit edebilmek için yakıt türlerinin vergi oranları hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. 

Araç Satarken Dizel Motorun Farkı Nedir?

Daha yüksek fiyata satın alınan dizel araçlar, satarken de bu çizgiyi korur. Benzinli araçtan daha yüksek fiyata satılan dizel motorlu araç, alıcı bulmak konusunda da sıkıntı çekmez. Yakıt tasarrufunda benzin fiyatlarına önem veren pek çok kişi, ikinci el araç alırken de dizele öncelik verir. Ancak zaman zaman kullanıcılar tarafından dizel araçların 100 bin km’den sonra sorun çıkarmaya başladığı söylenir.  Bu nedenle de belli bir mesafe katettikten sonra aracı satmak konusunda zorluk çekilebilir. 

LPG’li araçlar ise bu konuda en şanssız olanlar. Kimi alıcı hiç LPG takılmamış araç isterken, kimisi otogaz sistemi markası konusunda seçici olabiliyor. Bu şekilde eleme yapılması, aracın alıcı kitlesinde önemli bir düşüşe sebep olabiliyor.

Araç satın alırken tasarrufu ön planda tutuyorsanız yakıt tüketimi hakkındaki tüm detayları göz önünde bulundurmalısınız. Fakat tercihiniz ne olursa olsun kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin deriz. Böylelikle LPG’li ya da dizel aracınızı, turbo arızası gibi masrafları teminat altına alan kasko ile koruyabilirsiniz.

Aracınız için bütçenize en uygun kasko sigortasına Sigortam.net web sitesi üzerinden veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden ulaşın. Kasko fiyatları ve seçeneklerine bakın, sigorta sorgulama yapın, size en uygun kasko sigortasını seçin.

Müşteri Yorumları