Birden Fazla BES Sözleşmesi Yapılabilir Mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistem ve bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan nitelikte. 

BES sisteminde seçtiğiniz fonları, ekonominin gidişatına göre siz ya da sizin adınıza finansal danışmanınız yılda en fazla 6 kere olmak üzere değiştirebilir.

Bu yönüyle de ülkemizde sıkça örneklerini yaşadığımız ekonomik dalgalanmalardan ve yaratabileceği olumsuzluklara karşı önemli bir avantaj edinmiş olursunuz.

Ancak bu ayrıntılar dışında Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusun başta olmak üzere merak edilen birçok soru var. Örneğin; Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili en çok sorulardan biri aynı yahut farklı şirketten birden fazla Bes sözleşmesi yapılıp, yapılmayacağı hakkında.
Evet birden fazla Bes sözleşmesi yapmak mümkün. Emeklilik haklarından faydalanabilmeniz için sözleşme tarihi eski olan hak kazanmanıza yetiyor. Hesaplarınızı birleştirmek için yürürlükteki sözleşme şirketlerine istediğinize dair bir talepte bulunmanız yeterli. Bu sigorta şirketi aldığı bilgilerle işlemlerinizi tamamlıyor.

Ancak birden fazla sözleşmeniz var ve eski olan sözleşmenizi sonlandırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var:

Emeklilik tarihi eski sözleşmeye göre belirlendiği için bu sözleşmeyi iptal etmeniz durumunda, bu sözleşme ile geçirdiğiniz zamanı kaybetmiş olursunuz. Sisteme giriş tarihi ve yeni emeklilik tarihiniz en eski tarihli sözleşme baz alınarak belirlenir. 

Eşiniz ve çocuğunuz için de BES sözleşmesi yaptırabilirsiniz. Devlet katkısı yapılırken sözleşme sayısı değil katılımcı bazlı değerlendirme yapılır. Bu maddeye göre kişiye yapılacak devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’ini geçmez. Bu durumda aile fertlerine ayrı ayrı yaptırdığınız sözleşmelerle devlet katkısından daha fazla yararlanabilirsiniz.

Kendinizin ve ailenizin geleceğini şimdiden güvence altına almak ve ilerde rahat etmek için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne mümkün olan kısa zaman dahil olun.

Sigortam.net Avantajları ile Sigortalarınızı Yaptırın!

Aracınız için zorunlu trafik ve kasko sigortanızı internetten sadece 3 adımda satın alabilirsiniz. Sağlığınızı da güvence altına almak için sağlık sigortası poliçelerini inceleyebilir, ihtiyaçlarınıza en uygununu rahatlıkla seçebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Müşteri Yorumları