Bujinin Bozuk Olup Olmadığını Anlamanın 5 Yolu

Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Değişik tip motorlarda kullanılmak üzere farklı boyut ve özelliklerde bujiler üretilir.

Bujilerdeki en basit bir arıza bile, yakıt sarfiyatını artırırken performansın da azalmasına neden olur. Bu nedenle motor testi yapılırken, kullanılmış bir araç satın aldığınızda, motorda ateşleme kaçağı olduğunda ve motorun performansında azalma farkettiğinizde mutlaka bujileri değiştirmelisiniz.

Bujinin Bozuk Olması Durumu:

Tırnak Aralığı

Bujilerdeki tırnak aralığının ideal konum olması gerekir. Aksi durumda yakıt – hava karışımı iyi ateşlenmeyeceği için yanma odasındaki patlama zayıflar ve motor gücü azalır. Dolayısıyla yeni bir buji alırken fabrika verilerindeki tırnak aralığında olan bujilerin tercih edilmesi gerekir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yağ Birikintisi

Bujileri söküp kontrol ederken üzerinde yağ birikintileri olduğunu fark ederseniz, motordaki yanma odasına fazla yağın girdiğini ve elektrotları yağladığını bilmelisiniz. Bu durumda buji yağla kaplandığından kıvılcım normal düzeyin çok altında meydana gelecek ve sonucunda yakıt tüketimi artarken ve motor performansı azalacaktır. Motoru iyi bir bakımdan geçirilmesi gerekir.

Kurum Oluşumu

Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurumun oluşması, karbüratör ve enjeksiyon ayarının bozuk olduğunu gösterir. Bu durumlarda motorda ateşleme kesikliği olur ve motor soğuk havalarda zor çalışmaya başlar. Hava filtresinin kontrol edilmesi, karbüratör ve enjeksiyon ayarının yapılması gerekir.

Elektrotların Kaynaması

Buji elektrotlarının kaynaması ve üzerinde yabancı maddelerin toplanmış olması, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olduğunu gösterir. Motor ateşleme ve yakıt ayarının kontrol edilmesi ve yeni bujinin takılması gerekir.

Bujinin Çatlaması

Bujilerde çok sık görünmeyen bir arıza olsa da bujinin düşürülmesi sonucunda elektrotunda mekanik hasar meydana gelebilir. Böyle bir durumda ateşleme eksik olur ve kıvılcım başka yerlere sıçrar. Dolayısıyla arızalı bujinin değiştirilmesi gerekir.

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Buji söküldüğü zaman silindirlere toz, pislik vs. gitmesini önlemek amacıyla bujinin biraz gevşetilip etrafının temizlenmesi gerekir.
  • Buji çok sıkı takılmışsa dişlilere gelecek şekilde yağlanması ve silindir kafasına zarar vermemeye dikkat ederek bujilerin sökülmesi gerekir.
  • Bujileri takarken bujinin ve motorun birbirine temas eden yüzeylerinin temiz olmasına dikkat edilmedir.
  • Bujilerin gevşek takılmaması gerekir. Bu durum silindir kompresyon basınçlarını düşürdüğü için motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır.
  • Bujilerin önce elle sıkılması, daha sonra yeni bujiler için 90 derece, eski bujiler için ise 30 derece ile anahtarla sıkılması gerekir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15’tir.
  • Buji kablolarını temizlik sırasında kontrol etmeniz gerekir. Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve üzerinde yağ olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Buji kablolarınının birbirine temas etmemesine ve gereğinden uzun olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Mutlaka aracınızın orjinal buji markasını kullanmanız gerekir.


Buji Değişimi Nasıl Yapılır?

Araçlarda sıkışmış hava yakıt karışımını ateşleyen bujilerin, maksimum 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi, kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekmektedir.

Kötü yakıt ve motor sistemi ayarları bujilerin ömrünü kötü etkileyen unsurlar arasındadır. Genellikle araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı, geç hızlanma bujiden kaynaklanan sorunlar olabildiğinden bujilerin bakımı ve temizliği önemlidir.

Gevşek takılan buji, silindir kompresyon basınçlarını düşürdüğü için motorun çekişini düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır. Bujilerin önce elle sonra yeni bujiler için 90 derece, eski bujiler için 30 dereceyle anahtarla sıkılması gerekmektedir. Konik yüzeyli bujilerde anahtarla sıkma derecesi 15’dir.

Arabanızın bakımını ihmal etmemeniz gerektiği gibi kasko sigortası yaptırmadan da yola çıkmayın. Sigortam.net üzerinden araç sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko sigortası listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.

Müşteri Yorumları