Ağır Hasar Kaydı Nedir, Nasıl Yapılır?

Herhangi bir kaza durumu sonucunda, ağır olarak çok sayıda bölgeden büyük ölçüde hasar alan araçlara, ağır hasar kaydı yapılır. Ağır hasarlı bir aracın tamamıyla kullanılamaz duruma gelmesi hâlinde ve tamiri rayiç bedelini aşacak kadar büyük masraflar gerektirmesi durumunda ise pert kaydı alınır. Bir araç, %70 oranında hasarlı durumdaysa ve %70’i de aşan seviyelerde hasarlı bulunursa pert araç olarak nitelendirilir.

Kaza durumunda araçların hasar oranının nitelendirilmesini sağlayan birim, ekspertiz hizmetleridir. Kaza anından sonra ilk 5 gün içerisinde sigorta kuruluşunuzu arayarak durumu bildirebilir, sizden istenilen evrakları ilk 5 günlük sürede ileterek ekspertiz hizmetleri, yardım hizmetleri, zarar teminatı işlemleri gibi önemli konuların gerekliliklerini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Aracınız için ağır hasar kaydı alırken bilmeniz gerekenleri ve önemli ipuçlarını gözden geçirmek için aşağıdaki bilgileri değerlendirebilir, Sigortam.net’te bulunan cazip fiyat tekliflerini inceleyerek aracınız için kasko satın alabilirsiniz.

Ağır Hasar Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Bir aracın doğal afetler, çeşitli trafik kazaları ve diğer sebepler nedeniyle ağır olarak hasar alması sonucunda oluşturulan kayıt, ağır hasar kaydı olarak adlandırılır. Ağır hasar durumuna karar veren merci, genellikle ekspertiz servisleridir. Ağır hasar kaydı bulunan bir araç, masraf yapılması hâlinde eski durumuna dönebilir ve yenilenerek eski işlevini yerine getirebilir. Ancak pert kaydı bulunan araçların tamiratı bazen mümkün olmayabilir; mümkün olması durumunda da ağır hasar kaydı almış olan araçlara oranla, çok daha yüksek bedeller ödemek gerekebilir. Ağır hasar kaydı bulunan araçların trafiğe çıkış izinleri bulunmaz. Bu durumda ancak gerekli tamir ve değişimlerin yapılması sonucunda araçların yeniden trafiğe çıkarılmasına izin verilir. Ağır hasarlı bir aracın kaskosu ya da ek teminatlı trafik sigortası varsa bu durumda tamir bedelleri ya da alınan maddi zarar sigorta kuruluşundan temin edilebilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sigorta kuruluşları ise bu işlemleri gerçekleştirmek için belirli prosedürleri yerine getirmenizi isteyebilir. Örneğin, aracın ağır hasarlı duruma geldiği kaza gününden itibaren ilk 5 gün içerisinde sigorta kuruluşuna bildirim yapmak gerekir. Bu bildirim sonucunda verilmesi gereken evraklar olacağı için olabilecek en erken sürede bilgi vermek, sigortalının lehine sonuçlar doğurabilir. Ancak ilk 5 gün aşıldığında oldukça zorlayıcı bir süreç başlar ve tahsil edilmesi gereken miktarların alınması noktasında sıkıntılar oluşabilir. Bu nedenle her sigorta kuruluşunun istediği evraklar zamanında iletilmeli, bu konuda yaşanabilecek aksaklıkların bireysel olarak olumsuz sonuçlarla karşılaşabilme ihtimâlini yükselttiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir aracın ağır hasarlı olup olmadığını ya da geçmişte ağır hasar alıp tamir edildiğini öğrenmek oldukça basit bir işlemdir. Tramer hasar sorgulama adı verilen bu işlemle, hızlı ve eksiksiz bir şekilde hasar sorgulaması yapabilir, geriye dönük hasar kayıtlarına dahi anında ulaşabilirsiniz. Bu sistemi kullanmak için SMS sorgulaması yapabilir, bunun dışında e-devlet üzerinden online olarak sorgulamalar da yapabilirsiniz. Bir aracın hasar kaydının bulunup bulunmadığını, hangi parçalarının, hangi tarihte değiştiğini ya da değişen parçanın fiyatının ne kadar olduğunu öğrenmek için ‘’5664’’ nolu hatta kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.

“Sigorta Bilgi ve Denetim Merkezi” tarafından sağlanan bu hizmet, oldukça güvenlidir. Sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka bilgisini boşluk bırakmadan yazarak ‘’5664’’ numaralı hatta gönderebilirsiniz. Bu işlem ücretli olarak yapılır ve işlem sonucunda yaklaşık ‘’9TL’’ ücret tahsil edilir. Ücret bilgisi yıllar içerisinde değişiklik gösterebilir. Aracın parçaları hakkında detaylı bilgi almak için ise ‘’PARÇA’’ yazıp boşluk bırakabilir, plaka numarasını da girdikten sonra yine 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Bu işlem sonucunda değişen parçaları ve değiştirildiği tarihleri görebilirsiniz. Eğer fiyatları da görmek istiyorsanız, bu durumda ‘’PARÇA yazıp boşluk bırakıp plakayı ve kaza tarihi bilgisini yazarak 5664’e mesaj göndermeniz gerekir. Bu işlem sonucunda değişen parçaların fiyat bilgilerini inceleyebilirsiniz. Özellikle ikinci el araç satın alırken bu işlemi mutlaka yaptırmanız önerilir. Güncel ve gerçek bilgilere ulaşabileceğiniz bu dökümler, bir aracın değerinin belirlenmesinde oldukça etkilidir ve ileriye yönelik ne tür sorunlarla karşılaşacağınıza dair ipuçları verebilir.

Araçların Ağır Hasar Kayıtları Nasıl Yapılır?

Bir aracın, ağır hasarlı olup olmadığını belirlerken bazı prosedürleri yerine getirmek gerekir. Bu prosedürler, aşağıdaki gibidir. Ancak istenilen belgeler ya da yapılması gereken işlemler, sigorta kuruluşlarının farklı uygulamalarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle öncelikle muhatap kuruluştan bilgi almak, birinci adımda yapmanız gereken işlemdir.

  • Kasko Poliçesi: Aracın kaskosunun olup olmadığını, poliçe tarihlerini ve incelenmesi gereken diğer hususları içeren önemli belgedir.
  • Ruhsat Fotokopisi: Kaza yapılan aracın kime ait olduğunu ve diğer tüm detaylı bilgileri belgeleyen resmî araç kimlikleridir. Sigorta kuruluşuna muhakkak iletilmesi gerekir.
  • Trafik Kaza Raporu: Kaza anında yetkili emniyet güçleri ya da taraflarca hazırlanan kaza raporudur. Bu rapor sayesinde kazanın günü, saati ve diğer bütün bilgiler elde edilir. Bu sebeple sigorta kuruluşları bu evrağı da istemekle yükümlüdür.
  • Araç Hasarlarını Net Bir Biçimde Gösteren Fotoğraflar: Aracın hasarını gösteren fotoğraflar yine kanıt niteliği taşır ve aracın durumu hakkında ekspertiz incelemesi yapılmadan önce ön bilgi verir. Bu nedenle işlemler için gerekli olan evraklar arasında yer alır.
  • Sürücünün Ehliyetinin Fotokopisi: Aracı kullanan kişinin ya da poliçe sahibinin kimlik bilgilerinin edinilmesi açısından önem taşır.
  • Alkol Raporu: Kaza anında sürücünün alkollü olup olmadığını belgeleyen evraklardır. Sigorta kuruluşundan zarar tazmin ederken önemli olacağından bu bilgiye ihtiyaç duyulur.

Bedelsiz Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Bedelsiz ağır hasar kaydı, kaza yapan taraflardan birinin kusurlu olması durumunda alınan kayıttır. Eğer kusurlu bulunan taraf, karşı tarafın masraflarını ödeyecekse bu durumda bedelsiz ağır hasar kaydı oluşturulur. Bu işlem sonucunda tramer kayıtları sorgulandığında sonuç olarak masrafları karşılayan aracın bilgisine de ulaşılır.

Değişensiz Ağır Hasar Kaydı Ne Demek?

Değişensiz ağır hasar kaydı, bir aracın ağır hasar alması, ancak aldığı hasar sonucunda değişen herhangi bir parçasının olmadığı durumlarda verilir. Değişen parçanın olmaması, aracın hasar kaydı olmadığını göstermez. Örneğin, bir aracın herhangi bir bölgesi arızalanmış, ardından değiştirilmek yerine tamir ettirilmişse bu durumda bu araç değişensiz ağır hasarlı araç olarak kayıtlara geçer.

Ağır Hasar Kaydı Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ağır hasarlı olarak kayıtlara geçen bir aracın kaydını sildirme işlemi oldukça güç bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle aracın ağır hasar kaydının gerçekten yanlış bilgi işlenmesi gibi bir hata sonucu alınmış olması gerekir. Eğer hatalı olarak ağır hasar kaydı alındığını bildirmek istiyorsanız bu durumda Sigorta Bilgi Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Bu kayıtların silinebilmesi için ise bazı bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu bilgiler araç plakası, şasi numarası ve sorgulama yapılan cep telefonu numarasıdır. Ayrıca hasarın alındığı tarihin bilgisi de istenebilir. Bu bilgileri sigorta şirketinize ileterek detaylı bilgi alabilir, yapmanız gereken diğer işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aracınızın ağır hasar kaydı alması durumunda yaşayabileceğiniz mağduriyetleri önlemek ve aracınız için en uygun kasko tekliflerine ulaşmak için Sigortam.net’te sunulan makul fiyat seçeneklerini gözlemleyebilir, mağduriyetlerinizi kısa süre içerisinde giderebilirsiniz.

Müşteri Yorumları