Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder?

Araç perte çıktığında sigorta şirketlerinin aracın pert olması gibi büyük hasarlara yönelik farklı ödeme uygulamaları vardır. Örneğin, bir sigorta şirketi yeni bir aracın pert olması halinde o aracın yeni değerini hasar tazminatı olarak ödeyebilir. Bazı şirketler ise aracın hasar dönemindeki piyasa rayiç bedelini hasar tazminatı olarak ödeyebilirler.

Aracın pert olması, sigortalı aracın %70’inin veya daha fazlasının hasara uğraması ya da onarım masraflarının sigorta değerine yaklaşması anlamına gelmektedir. Aracın hasar sonrasında pert olması sigortalıların en fazla karmaşa yaşadıkları hasarlardan biridir. Peki aracınız pert olursa ne yapmalısınız? Pert araç işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak, pert sürecini kolay atlatmanız için oldukça önemlidir. Pert araç işlemleri ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Pert Değeri Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hasar tespiti için görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının listesini rapor şeklinde diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine gönderir. Yapılan incelemede parça ve onarım masrafları toplamının aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşması veya rayiç değerini geçmesi halinde araç tam hasarlı olarak kabul edilir. Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır. Pert olan aracın satışı ve yasal devir işlemleri tamamen sigortalının sorumluluğundadır.

Perte Çıkan Araç İşlemleri Nelerdir?

Pert hasarlarda kasko poliçesi, trafik kaza raporu, alkol raporu, aracın hasarlı fotoğrafları, ruhsat fotokopisi, sürücünün ehliyet fotokopisi ve prim ödendiğine dair makbuzları ile birlikte sigortalının 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasarı bildirmesi ve eksper talep etmesi gerekir.
Aracınız pert olursa zamanında ve eksiksiz belgelerle süreci tamamlayabilmek oldukça önemlidir. Araç pert işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için 5 iş günü içerisinde belgelerin eksiksiz şekilde toparlanması ve hasar bildiriminde bulunulması gerekmektedir.

Kaskonuzu Sigortam.net Farkı ile Yaptırın!

Araç kasko değerleri hesaplaması ve kasko sigortası için en doğru adres Sigortam.net. Kasko fiyatları için sigorta sorgulama yaparak en iyi tekliflere 2 dakikada ulaşın, en hesaplı kasko teklifleri arasından bütçenize en uygun kaskoyu seçin.

Türkiyenin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerine ulaşmak için hemen kasko hesaplama yapın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.netinternet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden destek alın.

Müşteri Yorumları