Dar Kasko Nedir?

Mini kasko yani dar kasko, kasko çeşitleri arasında ana teminatların bir kısmının seçilebildiği ama buna karşın diğer kasko seçeneklerine göre fiyat açısından daha avantajlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko ve dar kasko olmak üzere 4 farklı kasko seçeneği mevcut. Mini kasko şeklinde de adlandırılan dar kasko, aracını belli standartlarda korumak isteyen ama yüksek bütçeler ödemek istemeyen araç sahipleri için ideal bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Bu sayede araç için çok detaylı bir koruma olmasa da genel risklere karşı koruma sağlanarak uygun fiyatlara kasko sahibi olunabiliyor.

Bu nedenlerle araç sigortası yaptırmak isterken pahalıya kaçmak istemeyen sürücüler genellikle dar kaskoyu tercih edeceklerdir.

Ancak burada dar kasko sigortasının sorunları gidermekte ne kadar yeterli olduğu sorusu devreye girer. Olası hasar anında mağduriyet yaşamamak adına kaskonuzun hangi zararları karşıladığına poliçe sahibi olmadan önce dikkat etmeniz gerekiyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Dar Kasko Teminatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasko teminatları, genel şartların içerisinde olan çarpma, çarpılma, yanma, çalınma, 3. kişilerin kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketleri şeklinde düzenlenmiştir. Dar kasko genel şartların en az birinin eksik olması durumunda ortaya çıkar. Ana teminatların hepsini kapsamayan daha sınırlı bir teminat çeşitliliği olan mini kasko, koruma açısından da daha zayıftır.

Kasko teminatları içerisinde sınırlı teminat ve koruma sağlayan dar kasko sigortasının teminatları şunlardır:

  • Aracın veya aracın parçalarının bir-birkaçının çalınması,
  • Seyir esnasında yahut araç dururken meydana gelen çarpışmalar,
  • Sürücü hatası olmaksızın aracın yanması,
  • Birileri tarafından araca verilen hasarlar,
  • Kazalarda meydana gelen maddi hasarlar,

Genellikle dar kasko yukarıda belirtilen teminatları içerir. Bu teminatların mini kasko poliçesine dahil olup olmadığı ise sigorta şirketlerinin ürünlerine göre farklılıklar gösterebilir. Bu temibatlara ek olarak ise araç bedel belirleme ve tamirler, bakımlarda kullanılan parçaların orjinal parçalar olması gibi ek maddeleri ekleterek poliçe kapsamınızı genişletebilirsiniz.

Dar Kapsamlı Kasko ile Teminatlarınızı Kendiniz Belirleyebilirsiniz

Henüz Türkiye’de çok fazla yaygınlaşmamış olsa da sigorta şirketlerinin birçoğu müşterilerine dar kapsamlı kasko poliçelerinin satışını gerçekleştiriyor. Dar kapsamlı kasko ile araç sahipleri poliçelerinde hangi teminatların bulunacağını kendileri seçebildiği gibi, bu durum prim fiyatlarının da hatırı sayılır oranda düşmesini sağlıyor. Örneğin dar kapsamlı kasko ile poliçe teminatlarınızda ikame araç hizmeti istemediğinizi belirterek prim fiyatlarında önemli bir düşüş sağlayabilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri dar kapsamlı kasko ürünlerini paket halinde satarken, bazıları ise daha esnek davranarak teminatların seçimini müşterilerine bırakmaktadır.

Teminat seçimlerinin dışında sigortalı, sigorta şirketi ile yaptığı anlaşmalar sayesinde de poliçesinde önemli oranlarda indirimler yaklayabilmektedir. Özellikle son dönemde yaygınlaşan peşin hasarsızlık indirimi ile poliçe sahibi, sigorta şirketine 1 yıl süresince kaza yapmayacağının sözünü vermesi ile ( daha doğrusu hasar tazminat talebinde bulunmaması ) prim fiyatlarında yine ciddi indirimler sağlayabilmektedir.

Bazı sigorta şirketleri ise dar kapsamlı kasko poliçelerinde sadece pert araçlar için özel ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir. Pert araçlara özel kasko sigortası ile kaza, yanma, deprem, hırsızlık, devrilme vs. gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan hasarlar çok uygun fiyatlarla sigorta şirketleri tarafından teminat kapsamına alınmaktadır.

2 Dakikada Kasko Sorgulama ile En İyi Dar Kasko Fiyatlarına Ulaşın

Kasko sistemi kapsamında sigorta şirketleri tarafından sunulan dar kasko sigortası için en iyi kasko fiyatları Sigortam.net’te. Dar yani mini kasko yaptırmak için sigorta şirketlerinin teminatlarını inceleyin, en uygun poliçe tekliflerini karşılaştırarak kaskonuzu belirleyin.

Dar kasko ile aracınızı;

  • Yanma,
  • Hırsızlık,
  • Üçüncü kişilerce verilen zararlardan doğacak maddi hasara karşı teminat altına alın.
  • Mini kasko ile sadece ihtiyaç duyduğunuz teminatlar için prim ödeyin, aracınızı sigortalamak bütçenizi yormasın.

Dar kasko satın almak için 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı’nı arayarak işlemlerini yapabilirsiniz. Diğer kasko sigorta ürünleri için ise internet üzerinden kasko sorgulama yaparak en uygun Sigortam.net kasko tekliflerini karşılaştırabilirsiniz.

Dar kasko fiyatları hakkında bilgi almak ve en uygun teklifleri öğrenmek için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz. Sigortam.net’in diğer kasko ürünleri için geçerli olan araç sigorta fiyatlarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yorumları