Mini (Dar) Kasko Nedir, Neleri Kapsar?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Aracını güvenle kullanmak ve aracının başına gelebilecek kazalara karşı önlem almak aracılığıyla yaptırabileceğin pek çok kasko türü vardır. Kasko sigortası kendi içinde dar kasko, standart kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak 4’e ayrılır. Dolayısıyla kasko sigortası türleri hakkında araştırma yapan kişilerin karşılaşabileceği sigorta çeşitlerinden biri dar kaskodur. Bir diğer adıyla mini kasko

Yazımızda mini kasko nedir, neleri kapsar, geniletilmiş kaskodan farkı nedir, mini kasko fiyatları ne kadar gibi merak edilen tüm sorulara göz atacağız.

Mini (Dar) Kasko Nedir?

Mini (Dar) kasko standart bir kasko sigortasında yer alan ana teminatların bir kısmını içeren mini bir kasko çeşididir. Yani ana teminatların hepsini değil bir bölümünü kapsar. Aynı zamanda ek teminatlar yani özel şartlarda da eksiklikler ya da sigorta şirketlerinin dar kasko ürünlerine göre değişikler olabilir. 

Dar kaskonun en dikkat çeken özelliği standart kasko poliçelerine göre fiyatının daha uygun olmasıdır. Çünkü teminat kapsamı genişledikçe poliçe prim fiyatı da artar. Koruma alanı fazla olan bir sigortanın ücreti de aynı oranla daha yüksektir. Mini kasko daha az sayıda teminatı kapsadığı için primleri de daha düşüktür.

mini dar kasko

Mini (Dar) Kasko Neleri Kapsar?

Kasko türleri, kasko genel şartları etrafında şekillenir. Bunların içerisinden dar (mini) kasko, ana teminatların bir kısmını kapsar. Kasko ana teminatlarına bakacak olursak; aracın veya herhangi bir parçasının çalınması, yakılması, trafikte motorlu veya motorsuz bir araçla çarpışması, seyir ya da park halindeyken araca başka bir aracın çarpması durumlarıdır. Dar kasko bu saydığımız ana teminatların bir kaçını karşılar. Hangilerini kapsadığı ise sigorta şirketlerin ürünlerine göre değişebilir. Yani kimi mini kasko ürününde sadece çarpma ve çarpılma teminatları varken kiminde hırsızlık da dahil olabilir. Tek bir dar kasko kapsamı yoktur ama diğer kasko ürünlerine kıyasla teminat limitlerinin daha kısıtlı olduğunu söylemek mümkündür.

Dar kaskoda sadece ana teminatların bir kaçı olmak zorunda değildir. Bazı ek teminatlarla da avantajlı paketler vardır. Örneğin ihtiyari mali mesuliyet, mini onarım ya da anahtar kaybını karşılaması gibi. Ek teminatlarda paketlere göre farklı olabilir. İhtiyaçlarına uygun mini kasko ürününü seçmek için teklif almak en mantıklısıdır. Bu sayede teminatları ve fiyatları inceleyerek karar verebilirsin.

Kasko satın almadan önce kasko türleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istersen de “Kasko Çeşitleri Nelerdir” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Dar Kapsamlı Kasko Neden Tercih Edilmeli?

Mini kasko özellikle bütçesi kısıtlı olan ve aracını güvence altına almak isteyen kişilerin sıklıkla yaptırdığı bir sigortadır. Peki dar kaskonun avantajları nelerdir? 

  • Dar kaskonun tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri, dar kasko sigortasının priminin oldukça uygun olmasıdır. Çünkü teminat eksildikçe ödenen prim miktarı da düşer. 
  • Dar kasko yaptırdığın araç, hasarsız ise hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsin. Hasarsızlık indiriminin ne olduğunu bilmiyorsan da “Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsin.
  • Dar kasko poliçesine ek teminatlar ilave ederek poliçenin kapsamını genişletebilirsin. 
  • Bunun dışında aracın eski bir modelse ve kasko sigortası yaptırmak istiyorsan en uygun fiyatlı kasko türü bu olabilir. Ancak aracını sık kullanıyorsan dar kasko senin için uygun olmayabilir. Bu nedenle diğer kasko türlerini tercih edebilirsin.

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Dar kasko ile genişletilmiş kasko arasındaki fark teminat kapsamlarıdır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere genişletilmiş kasko ürünleri ana teminatların tamamını içerir. Yani çarpma, çarpılma, yanma, çalınma ve 3.kişilerin kötü niyetli hasarları kapsam dahilindedir. Mini kasko da ise bu teminatlardan biri ya da bir kaçı eksiktir. 

Aynı zamanda genişletilmiş kasko sigortasında birçok ek teminat vardır. Doğal afetlerin verdiği zararlar, sigara benzeri maddelerin hasarları, yetkili olmayan kişilerce aracın çekilmesi, yedek araç vs. gibi. Bu ek teminatların bazıları dar kaskoda da sunulabilir ama genişletilmiş kaskolarda ek teminatların sayısı ve kapsamı daha geniştir. 

Mini Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Mini kasko fiyatları sigorta şirketlerine ve poliçe kapsamlarına göre değişir. Kimi dar kaskonun teminat kapsamı daha azdır, kiminde daha fazla. Bu nedenle ücretler de değişkendir. Dar kasko fiyatları için poliçe teminat kapsamına ve anlaşmalı servislerine bakmak önemlidir. İhtiyaçlarına uygun olan kasko fiyatını bulmak için hemen bilgilerini girip teklif alabilirsin. Kasko fiyatı ne kadar hemen tıkla 2 dakikada öğren.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.