Dar Kasko Hakkında Bilmen Gerekenler

Paylaş
    FacebookTwitterLinkedIn

dar kasko nedir

Aracını güvenle kullanmak ve aracının başına gelebilecek kazalara karşı önlem almak aracılığıyla yaptırabileceğin pek çok kasko türü vardır. Kasko sigortası kendi içinde dar kasko, standart kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak 4’e ayrılır. Dolayısıyla kasko sigortası türleri hakkında araştırma yapan kişilerin karşılaşabileceği sigorta çeşitlerinden biri dar kaskodur. 

Peki, “Dar kasko nedir?” ve “Dar kasko neleri kapsar?” 

Dar Kasko Nedir?

Dar kasko standart bir kasko sigortasında yer alan ana teminatların bir kısmını içeren mini bir kasko çeşididir. Kasko sigortası için düzenlenen genel ve özel şartlardan herhangi biri poliçeden çıkarılırsa ortaya çıkan kasko ürünü, dar kaskodur. Dar kaskonun en dikkat çeken özelliği standart kasko poliçelerine göre fiyatının daha uygun olmasıdır. 

Dar Kasko Neleri Kapsar?

Kasko türleri, kasko genel şartları etrafında şekillenir. Bu teminatlar; aracının veya herhangi bir parçasının çalınması, yakılması, trafikte motorlu veya motorsuz bir araçla çarpışman ve seyir ya da park halindeyken aracına başka bir aracın çarpması durumlarını kapsar. Kasko satın almadan önce kasko türleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istersen “Kasko Çeşitleri Nelerdir” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Dar kasko yani mini kasko, senin seçimlerin dahilinde kasko ana teminatlarının bir veya birkaçının yer almadığı poliçedir. Bu yüzden diğer kasko ürünlerine kıyasla teminat limitlerinin daha kısıtlı olduğunu söylemek mümkün.

Dar Kapsamlı Kasko Neden Tercih Edilmeli?

Mini kasko özellikle bütçesi kısıtlı olan ve aracını güvence altına almak isteyen kişilerin sıklıkla yaptırdığı bir sigortadır. Peki dar kaskonun avantajları nelerdir? 

  • Dar kaskonun tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri, dar kasko sigortasının priminin oldukça uygun olmasıdır. Çünkü teminat eksildikçe ödenen prim miktarı da düşer. 
  • Dar kasko yaptırdığın araç, hasarsız ise hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsin. Hasarsızlık indiriminin ne olduğunu bilmiyorsan da “Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsin.
  • Dar kasko poliçesine ek teminatlar ilave ederek poliçenin kapsamını genişletebilirsin. 
  • Bunun dışında aracın eski bir modelse ve kasko sigortası yaptırmak istiyorsan en uygun fiyatlı kasko türü bu olabilir. Ancak aracını sık kullanıyorsan dar kasko senin için uygun olmayabilir. Bu nedenle diğer kasko türlerini tercih edebilirsin.

Kasko Sigortası İle Kendini Güvence Altına Al!

Trafikte ne gibi tatsız olaylarla karşılaşılacağını bilmek pek mümkün değil. Olası bir trafik kazası, doğal afetler ve toplumsal olayla sonucu aracının alacağı maddi ve tarafların alacağı bedeni zararları güvence alan teminat kasko sigortasıdır.
Beklenmeyen durumlar karşısında önlem alarak güvenceni sağlamak için Sigortam.net üzerinden sana uygun kasko teklifini inceleyebilir, dilersen kasko poliçesi satın alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.