Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

DASK ödemeleri nasıl yapılır? DASK ödemeleri ne kadar süre içerisinde yapılır? DASK ödeme hakkının kaybedilme durumu var mıdır? soruları DASK sigortası yaptıran veya yaptırma planı olan herkesi yakından ilgilendirir. Biz de bu sebeple DASK ödemeleri hakkında merak edilenler detayları sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Deprem bölgesi üzerinde yaşadığımızdan dolayı beklemediğimiz bir anda depremle karşılaşma riskimiz yüksek. Dolayısıyla deprem sigortasına önem vermek gerekiyor. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili deprem sonrası oluşan maddi zararlar Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınmıştır.

Peki DASK ödemeleri tam olarak neyi ifade eder? DASK, olası bir depremden dolayı hasar meydana gelmesi durumunda zorunlu deprem sigortası yaptırılmış olan binalar için ödemeyi belirli süre ve şartlarda yapar. Hasar ve zararlara karşılık bir ödeme gerçekleştiren DASK, deprem sonrası olumsuz sonuçları gidermeyi amaçlar.

Deprem sigortası, zorunlu olarak yaptırılması gereken bir poliçe olduğu için ödeme detayları da önemlidir. DASK primi nasıl ödenir ve DASK ödemesi için şartlar nelerdir sorularının cevaplarını yazımızın devamından öğrenerek ödeme sürecinde rahat edebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

DASK Primi Nasıl Ödenir?

DASK pirimi nasıl ödenir? sorusunda en merak edilen kısım ödemenin şartları. Zorunlu deprem sigortası primi poliçe düzenlendiği zaman yılda 1 kez olmak üzere peşin olarak ödenir.

Yıllık prim bedeli peşin ödendiğinden DASK poliçesi, aslı ödemenin yapıldığına dair makbuz yerine geçmektedir. Bu sayede ayrı bir ödenme belgesine gerek kalmaz.

Deprem sigortası primleri, Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatlarına göre belirlenmektedir. Bir mesken için DASK poliçe bedeli sabittir, yani aynı konut için farklı sigorta şirketleri farklı DASK fiyatı belirleyemezler.

DASK bedelinin sigorta şirketine göre değişmemesi, aynı şartlar altındaki binalar için geçerlidir. Farklı şartlara sahip binalarda farklı DASK primleri ortaya çıkar. Binaların içerisinde olduğu yerin deprem risk bölgesi, binanın ahşap ya da betonerme olması yani yapı tarzı, brüt yüz ölçümü gibi etkenler DASK fiyatlarının bina özelliklerine göre değişebilmesini sağlar. Aynı bina için farklı sigorta şirketlerinin farklı fiyatlar ortaya çıkarması ise mümkün değildir.


DASK Ödemeleri Ne Kadar Süre İçerisinde Yapılır?

Öncelikle zararın belirgin olması ve kesinleşmesi gerekir. Hasar ne şekilde meydana geldi ve hasar bedeli ne kadar konuları belli olduktan sonra evrakların tamamlanma aşamasına geçilir. Evrakların tamamlanması sonucunda ise tazminat ödemeleri yapılır. Bu süre evrakların tamamlamasından en geç 1 ay içerisinde dolar. Yani evrakların toplanmasından itibaren 1 ay içerisinde DASK ödemesi gerçekleştirilir.

Zorunlu Deprem Sigortasında Tazminat Hakkının Kaybedilmesi Durumu Olabilir Mi?

Malik veya intifa hakkı sahibi, binanın ve her bir bağımsız bölümün projeye aykırı olarak ve taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edilmesine veya zayıflatılmasına karşı gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Malik veya intifa hakkı sahibi, hasarın projeye aykırı olarak ve taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek tadilat nedeniyle ortaya çıktığının tespit edilmesi durumunda, sigortadan tazminat alma hakkını kaybeder.

Bu sebeple projeye aykırı olarak eklenen bölümler ve riski arttıran tadilatlar sonucu zarar meydana geldiyse DASK ödemesini yapılmama durumu ortaya çıkar.

DASK Ödemelerinde Bilinmesi Gerekenler

DASK ödemelerinde poliçenizin durumuna göre ödeme planları değişebilir. Poliçenizin geçerlilik süresi dolduysa 30 gün içerisinde yenileme işlemlerini yapmanız önemlidir. Çünkü poliçenizi yenilerken 30 günlük süreyi geçirmezseniz yenileme indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

DASK ödemelerinde indirim detaylarını öğrenmek için “Zorunlu Deprem Sigortası İndirimlerinden Nasıl Yararlanılır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

DASK fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmediği için araştırma yaparak vakit kaybetmeyin. Sigortam.net’e gelerek en hızlı ve kolay şekilde DASK sigorta başvurunuzu yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken DASK başvuru formunu doldurmak. DASK başvurusu yapmak için tıklayınız.

Müşteri Yorumları