DASK Nasıl Yapılır, Dask Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Doğal Afet Sigortaları Kurumu yani bilinen adıyla DASK, deprem teminat sistemini düzenleyen ve ev sahibi olan her kişiye, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı şart koşan bir kamu kuruluşudur. Zorunlu Deprem Sigortası da yaşadığınız binada depremin meydana getirdiği maddi zararları, poliçede yer alan teminatlar doğrultusunda karşılamaya yönelik bir sigorta türüdür.

Dask yaptırmak birçok açıdan gerekli ve önemlidir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya deprem bölgesi olduğundan ve en tehlikeli doğal afetlerden biri olan deprem felaketi sık yaşandığından DASK poliçesi yaptırmak önemli bir zorunluluktur. DASK poliçen, olası bir depremde veya depremin sebep olduğu infilak, yangın, tsunami ya da yer kaymasında yaşanacak maddi hasarını karşılar. Aynı zamanda toplum için risk paylaşımını gözetir. Bu sayede depremin olumsuz sonuçlarından en az hasar alarak çıkman amaçlanır.

Ek olarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmadığın takdirde su ve elektrik gibi abonelikleri açtıramaz, evin ile ilgili yasal bir işlem yapma hakkında da sahip olmazsın. Bu yüzden DASK sigortası yaptırmak önemlidir. Peki deprem sigortası nerede yapılır, nasıl alınır? Dask sigorta yaptırma hakkında tüm detayları yazımızda biraraya getirdik. 

DASK Nasıl Alınır?

DASK internet üzerinden hızlıca alınabilir. Yeni poliçe alıyorsan DASK adres kodu ve istenen konut bilgilerini girerek, mevcut poliçeni yeniliyorsan da poliçe numarası ve diğer bilgileri girerek sadece 2 dakikada internetten teklif alabilir, sigorta şirketlerinin DASK ürünlerini görebilirsin. 

Sonrasında online ödeme ile kolayca zorunlu deprem sigortanı satın alman mümküm. Deprem sigortası nasıl yapılır sorusunda fiyat ayırıcı bir kriter değildir yani evinizin DASK primleri sabittir. Acenteden acenteye göre farklılık göstermez. Ancak DASK bedelinin sigorta şirketine göre değişmemesi, aynı şartlar altındaki binalar için geçerlidir. Farklı şartlara sahip binaların farklı DASK primleri vardır. Binaların bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın yapı tarzı, brüt yüz ölçümü gibi etkenler DASK fiyatlarını etkiler. Bu nedenle Dask başvurusu için uzun araştırma yapman ve acenteleri dolaşman gerekmez. Fiyat araştırması ile zaman kaybetmek yerine internetten hızlıca Dask yaptırma işlemini gerçekleştirebilirsin.

DASK Nerede Yapılır?

Deprem nerede yapılır diyorsan sadece bilgilerini girerek hızlıca Sigortam.net üzerinden DASK sigortası teklifi alabilirsin. Konutunun özelliklerini girerek fiyat öğrenebilir, sonrasında hızlı ve kolayca online ödeme ile güvenceni hemen başlatabilirsin. Poliçede yer aşan teminatlarda zaman zaman değişkenlik yapmak isteyebilirsin ancak bunun için zeyilname düzenlenmesi gerekir. Zeyilname hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

DASK Başvuru Belgeleri Nelerdir?

DASK başvurusu yapmaya gitmeden önce gerekli belgeleri araştırmalı ve eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Çünkü DASK başvurusu için gerekli evrak ve bilgileri yanlışsız olacak şekilde bildirmek önemli. Aksi halde yaşanabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.

DASK poliçesi için istenilen belgeler ve bilgiler ise şunlardır:

Sigortalının kimlik ve iletişim bilgileri:

 • Adı
 • Adresi
 • Telefonu
 • Cep telefonu
 • T.C. kimlik numarası
 • Vergi kimlik numarası (tüzel kişiler için )

Sigortalanacak binanın bilgileri:

 • Açık adresi
 • Tapu bilgileri ("Tapu Olmadan DASK yapılır mı?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin.)
 • İnşa yılı
 • Yapı tarzı
 • Toplam kat sayısı
 • Hasar durumu

Sigortalanacak dairenin bilgileri

 • Brüt yüz ölçümü (m²)
 • Kullanım şekli

Online Başvuru ile DASK Satın Alma

DASK fiyatları sigorta şirketine göre değişmediği için uzun fiyat araştırmaları yapmak yerine geç kalmadan hızlıca Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırabilirsin. Tabii deprem sigortası için ödenmesi gereken sigorta primlerinin, yüksek riskli bölgelerde düşük riskli bölgelere oranla daha yüksek çıktığını bilmek önemli.

Sigortam.net üzerinden teklif alarak DASK’ın sigorta bedelini sorgulayıp dilersen online olarak DASK sigortanı satın alabilir ya da mevcut poliçenizi yenileyebilirsin. DASK ödeme hakkında merak ettiklerin varsa yazımızdan okuyabilirsin.

Eğer DASK poliçeniz varsa ve yenileme zamanı gibi poliçe bilgilerine ulaşmak istiyorsan DASK poliçe sorgulama sayfamızdan detayları öğrenebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.