Hangi Yakıt Tüketimi Daha Ekonomik? Dizel mi LPG mi Benzin mi?

Araç satın alınırken göz önünde bulundurulan en önemli noktalardan biri yakıt tüketimi. Pek çok insan araç satın alırken, daha fazla tasarruf etmek adına dizel araç tercih ediyor. Halihazırda bir aracı olanlar ise araçlarına otogaz sistemleri taktırarak LPG kullanmaya yöneliyorlar. Oysa tasarruf için yalnızca yakıt değerlerini göz önünde bulundurmak yeterli değil. Aracın fiyatı ve km başına yakıt tüketimi dışında bakım masrafları, ödenecek motorlu taşıtlar vergisi ve yılda ne kadar km yapıldığı gibi noktalar da tasarruf için oldukça önemli.

Yakıt Fiyatları

Yakıt fiyatlarındaki artış, tüketicilerin araç konusundaki önceliklerinin değişmesine sebep oldu. Önceki yıllarda araçlar için önemli olan performans iken son zamanlarda bu gösterge, yerini yakıt tüketimine bıraktı. İnsanlar, daha az yakıtla daha fazla yol yapmaya yöneldi. Yakıt sarfiyatını arttıran etkenleri sürüş esnasında azaltmaya çalışan araç kullanıcıları, yakıt seçimi konusunda da benzinden uzaklaşan bir eğilim göstermeye başladı. Ancak benzin, araç alırken bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Sıfır araç alımlarında benzinli yerine dizel tercih edenler fiyat farkı ödeyerek daha yüksek maliyetlere katlanıyorlar.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Satın Alırken Dikkat!

Araç fiyatları donanıma, vites ve yakıt seçeneğine göre değişiklik gösteriyor. En ekonomik araca sahip olmak için standart güvenlik ve konfor seçeneklerinin dışında ek donanım satın almayan araç kullanıcıları, vites seçeneği ve yakıt ile de tasarruf etmeyi seçiyor. Şehir içi kullanımlarında sıklıkla “dur-kalk” yapılması sebebiyle kullanım kolaylığı sağlayan otomatik vites tercih edilirken, şehir dışı veya trafiğin yoğun olmadığı bölgelerdeki kullanımlarda daha az yakıt tüketimi için manuel vites daha çok tercih ediliyor. Şehir dışı kullanımlarda 100 kilometrede 4 litrenin altında ortalamayı gören araçlar için bu oran şehir içi kullanımda maalesef pek mümkün değil. Bu durumda yakıt seçimi büyük önem kazanıyor.

2017 yılının en çok satılan otomobili olan Fiat Egea’nın 2018 yılındaki en ucuz dizel ve benzinli modelleri arasındaki anahtar teslim fiyat farkını ve yakıt tüketimi ayrıntılarını incelediğimizde aşağıdaki sonuçlarla karşılaştık. Siz de aşağıdaki örnekleri kullanarak kendi aracınız ile ilgili hesaplama yapabilirsiniz.

Benzin – Dizel Fiyatını Karşılaştırın

Benzinli ( 79,900 TL) ve dizel ( 104,900 TL) seçenekleri arasında 25,000 TL’lik fark bulunan Fiat Egea marka bir araç, şehir içi yakıt tüketiminde 100 km’de 2,5 lt’lik bir fark (Benzinli: 7,7 – Dizel: 5,2) gösteriyor. Ortalama 2018 yakıt fiyatları ise; 95 oktan benzin 6,24 TL, Motorin 5,69 TL ve LPG 3,53 TL’dir. Bu verilere göre Egea’nın benzinli modeli 100 km’de 48,05 TL’lik yakıt tüketirken dizel modelinin tüketimi 29,59 TL şeklinde gerçekleşiyor. Yani benzinli araç 100 km’de 18,46 TL fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Benzinli modelin yakıt fazlalığına karşın aracın dizel modeli benzinli modelinden 25.000 TL daha pahalı bir fiyata sahip. Yakıt tüketim grafiğine göre dizel araç aradaki bu fiyat farkını 135,428 km yaparsa kapatabiliyor. Yani yılda ortalama 20.000 km yapan bir sürücü için aradaki farkın kapanma süresi 6-7 yıla denk geliyor.

LPG Kullanımı

LPG kullanımının genellikle benzine oranla litrede 10’da 2 oranında artış gösterdiğini göz önünde bulundurarak LPG tüketimini hesapladığımızda ise Egea’nın 100 km’de 32,61 TL’lik yakıt tüketimine sahip olduğunu görüyoruz. Yani yaklaşık 15,43 TL’lik bir tasarruf söz konusu. Otogaz sistemlerinin ortalama maliyetinin 1.600 TL olduğu düşünülürse LPG en uygun seçenek gibi duruyor. Ancak özellikle soğuk havalarda aracın benzinden LPG’ye geçmesi 5 km’yi bulabiliyor. Ayrıca LPG’nin araç çekişinde güçlüklere yol açtığı da bilinen bir gerçek. Montajı iyi yapılmamış otogaz sistemlerinin araç performansını düşürmesi de söz konusu. 100 km’de yapılan yakıt tüketimine bakıldığında LPG, dizelin gerisinde kalıyor. Bu sebeplerden dolayı dizelin, LPG’den daha iyi bir seçim olacağı söylenebilir.

Yakıt Tüketimi İçin Tercih Nasıl Yapılmalı?

Tasarruf için tek nokta yakıt fiyatları değil. Aracın kullanım amacına göre fiyat avantajı bir dezavantaja dönüşebilir. Dizel motor, benzinli motor veya otogaz sistemi için bakım masrafları farklıdır. Bundan dolayı kullanım amacı dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Tamamen tasarrufa yönelerek, aracın kullanımını etkileyecek derecede düşük performansı göz ardı etmek yanlış bir tercih olacaktır. Özellikle yük ve yolcu taşımaya yönelik kullanımlar için aracın çekiş gücünde bir kayıp olmaması gerekir. Ayrıca kullanım ömrü önemli bir gösterge ise dizel motor önem kazanacaktır.

  • - Eğer araç düşük hızlarda, trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde kullanılacak ve yılda 45 bin kilometre yapılacaksa, araç içi ses sorun teşkil etmeyecekse dizel tercih edilmeli.
  • -Kapalı otopark sorunu yaşanmayacak bölgelerde ve aracın performansını zorlamayacak koşullarda kullanılacaksa LPG’ye yönelmek doğru olabilir.
  • - Yakıtın araç fiyatını amorti etmesi beklenmeden aracın 3-5 yıl içinde değiştirilmesi, yenilenmesi söz konusuysa, araç içinde gürültü olmamasına ve performansa önem veriliyorsa benzin doğru bir seçim olacaktır.

Araç Bakım Masraflarını Hesaba Katın 

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha pahalı oldukları için bakım masrafları da daha fazla olacaktır. Özellikle kalitesiz yakıt alımları sonrasında dizel motorlarda ciddi masraflar oluşmaktadır. Ayrıca dizel motorlu araçların periyodik bakımları da benzinlilere oranla daha pahalıdır. Uzun süreli kullanımlarda özellikle turbo arızası ihtimali mevcuttur ve bu da yine masraflı bir arıza olarak bilinir. Turbo arızasından korunmak için “intercooler”lı bir araç seçmeniz önemlidir.

LPG kullanılan araçlarda motor aşınmaları daha fazla görüleceği için ortalama 60 bin km’de bir bazı parçaların değişmesi gerekecektir. 60 bin km’den sonra yakıt sarfiyatı artan, yağ yakmaya başlayan ve çekiş gücü düşmüş olan araç için 1.500-2.500 TL civarında bir enjektör, süpab, kapak vb. değişim masrafı olacaktır.

Kasko Fiyatlarının Etkisi

Araç satın alırken kasko fiyatı da önem arz ediyor. Benzinli bir aracın kasko fiyatı daha ucuz olurken dizel araç kasko fiyatı araç değerinden dolayı daha yüksek oluyor. Böylece dizel motor için ödenen farkın üzerine -eğer kredi ile ödenmişse faiz ile beraber – yüksek değerden dolayı kasko farkı da ekleniyor.

Vergi ve Ruhsat Masrafları

Aracınızın yapacağı yakıt tüketimi, ödeyeceğiniz vergi ve masrafları da etkilediği için oranlar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Benzinin litre bazında vergisi 2,37 lira iken dizelde vergi 1,79 liraya, LPG’de ise kg bazında 1,77 liraya geliyor. Karbonmonoksit salınımına göre en çevreci yakıt LPG iken hidrokarbon baz alındığında ilk sırada dizelin yer aldığı görülüyor. Yani vergi sisteminin değişmesi, benzinli araçlar için bir farklılık getirmiyor. Ancak aracına sonradan LPG taktıranlar 200 TL’lik bir ruhsat masrafının yanında, muayene için de bir o kadar daha masrafla karşılaşıyor.

Araç Satarken Dizel

Daha yüksek fiyata satın alınan dizel araçlar, satarken de bu çizgiyi korur. Benzinli araçtan daha yüksek fiyata satılan dizel motorlu araç, alıcı bulmak konusunda da sıkıntı çekmez. Yakıt tasarrufunda benzin fiyatlarına önem veren pek çok kişi, ikinci el araç alırken de dizele öncelik verir. Ancak Dizel araçların 100 bin km’den sonra sorun çıkarmaya başlaması gerçeği, belli bir mesafe kat ettikten sonra aracı satmak konusunda zorluk çekilebileceğini gösteriyor. LPG’li araçlar ise bu konuda en şanssız olanlar. Kimi alıcı hiç LPG takılmamış araç isterken, kimisi otogaz sistemi markası konusunda seçici olabiliyor. Bu şekilde eleme yapılması, aracın alıcı kitlesinde önemli bir düşüşe sebep oluyor.

Araç satın alırken tasarrufu ön planda tutuyorsanız yakıt tüketimi hakkındaki tüm detayları göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bakım ve tamir masraflarına rağmen araç tercihiniz değişmiyorsa, kasko sigortası ile bu masraflardan da tasarruf edin. LPG’li aracınızı veya turbo arızası ihtimali bulunan dizel aracınızı kasko ile masraflardan koruyun. Aracınız için bütçenize en uygun kasko sigortasına Sigortam.net web sitesi üzerinden veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden ulaşın. Kasko fiyatları ve seçeneklerine bakın, sigorta sorgulama yapın, size en uygun kasko sigortasını seçin.

Müşteri Yorumları