EGR Valfi Arızasını Anlamanın Yolları

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

egr valfi arızası nasıl anlaşılır

Kara taşıtlarının çalışma prensiplerinde oldukça önemli olan EGR Valfi, zamanla yıpranma kaynaklı meydana gelen kurum ( kömür tozuna benzer bir kitle ), kirlenme vs. gibi durumlar nedeniyle aracın performansının düşmesinden, arızalanmasına kadar birçok riske neden olabilir. EGR valfi arızasına değinmeden önce EGR valfinin ne olduğuna cevap vermek gerekir. Peki EGR valfi nedir? 

Neredeyse tüm benzinli ve dizel araçların motorunda yer alan EGR valfi, araç çalıştırıldıktan sonra motorun yanma işlemini düzenleyen parçadır, EGR valfi, motorda yanma ile birlikte ortaya çıkan azot oksidin minimize edilmesini ve zararlı gazı transfer edilmesini sağlar. Dizel araca benzin koyma durumunda aracınla ilgili ciddi problemlerle karşılaşabilirsin, bu konuda detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Peki araçlardaki EGR valfi arızası nasıl anlaşılır? Araç motorunun daha kaliteli bir performans göstermesi için hayati bir öneme sahip olan EGR valfindeki olası arıza belirtilerini senin için bir araya getirdik. 

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motorlu taşıt sahibi olan kişiler, zaman zaman EGR valfi arızası ile karşılaşabilirler. Peki, EGR arızası nasıl anlaşılır? EGR valfi arıza belirtilerini senin için listeledik. 

  • Sürüş sırasında araç motorunda olağandışı olarak beklenmedik sarsıntılar yaşanması ya da motorun hiç çalışmaması, aracın EGR valfinde bir problem olduğunun habercisi olabilir.
  • Aracının daha öncekinin aksine, yakıt tüketiminde artış olduğundan şüpheleniyorsan yine EGR valfinde bir problem olduğunu düşünebilirsin. 
  • Aracın motorundan vuruntu ve uğultu sesleri gelebilir ve motorun arıza ışığı yanıyor olabilir.
  • Seyir halindeyken aracın çekiş gücünün ve performansının düşmesi veya egzozdan siyah duman gelmeye başlaması gibi durumlar da EGR valfinin doğru çalışmadığının göstergesi olabilir. 
  • Araç performansını yükselten EGR valfinin kirlenmesi ya da arızalanması halinde, tekleme ve ani hızlanma sorunları olabilir. 

Araçlarda meydana gelebilecek arızalardan bir diğer buji arızasıdır. Buji arızası ve buji arıza belirtileri ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR valfi temizliğinin ciddi bir ustalık işi olduğu unutulmamalı. Doğru yapılmayan temizliğin ya da söküm ve yeniden takma işlemlerinin araçta çok ciddi problemlerin oluşmasına neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bu nedenle EGR valfinde problem olduğunu düşünen sürücünün ilk olarak yetkili bir oto servisine başvurması doğru bir davranış olacaktır.

EGR valfinin sökümü için özel takımlara ihtiyaç duyulmaktadır. EGR vidalarının doğru bir şekilde sökümü yapıldıktan sonra, temizlik işlemine geçilmektedir. İlk olarak ufak bir fırça yardımıyla EGR valfinde biriken kurum ve kirin genel bir temizliği yapılır. Daha sonrasında özel sıvılarda bekletilerek, biriken kurumun tamamen temizlenmesi sağlanır. Bütün bu temizleme işlemlerinin ardından son olarak da EGR valfi motora doğru bir şekilde takılır. Sürüş kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biri de araçtaki soğutma suyudur. Soğutma suyu değişimi ve radyatör temizli aracın verimli çalışması açısından önemlidir. "Otomobillerin Soğutma Suyu Nasıl Değiştirilir?" başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsin.  

EGR Valfi Temizliği Videolu Anlatım

Araç EGR valfi temizliğinin nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan daha detaylı olarak görebilirsin.

Aracını ve Bütçeni Riske Atma!

En başta da belirttiğimiz gibi EGR valfinin sökümü ve takılması gibi işlemler ciddi ustalık gerektirmektedir. Bu nedenle EGR valfinin sökümü, temizliği ve takılması gibi çalışmaların yetkili bir serviste yapılması araç performansı ve güvenli için şarttır.

Aracının bakımı ve güvenliği ne kadar önemliyse, araç sigortalarını zamanında yaptırmanız veya yenilemeniz de o kadar önemli. Birçok sigorta şirketinden ayrı ayrı zorunlu trafik ve kasko teklifi almak için uğraşmak yerine, internet üzerinden tek bir ekranda sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilirsiniz. Araç periyodik bakımı hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Sigortam.net'ten trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları hakkında bilgi edinmek için teklif alabilir, teklifleri değerlendirdikten sonra kendine en uygun poliçeye 2 dakikada kavuşabilirsin! Dilersen 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.