Mini Onarım Nedir, Hangi Teminatları Karşılar?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

mini onarım

Trafiğin yoğun ve trafik kazalarının fazla olduğu bölgelerde sürücülere avantaj sağlayan mini onarım teminatı, maddi hasarların karşılanmasında oldukça önemlidir.

Mini onarım teminatı araç sigortası poliçelerinde küçük hasarları ücretsiz tamir edebilmeni sağlayan bir ek hizmettir. Kapsamı, sigorta poliçesi içerisindeki kullanımı ürünlere göre değişebilir. Şimdi mini onarım teminatı hakkında merak edilen tüm soru cevaplara değinelim.

Mini Onarım Nedir?

Mini onarım; küçük kapsamlı hasarlarda onarım sürecini kolaylaştıran hizmetlerden biridir. Mini onarımın kasko poliçesi geçerliliği süresince ekstra bedel ödemeye gerek kalmadan araçtaki kaporta, iç döşeme, ön cam, boya, plastik tampon gibi ufak hasarların belli limitler dahilinde tamir ettirilebilmesini sağlar. Onarımın hangi hasar teminat altına alacağı ise hasarın miktarına, yapısına ve boyutuna göre değişkenlik gösterir. 

Mini onarım bazı sigorta şirketlerinde ek teminat olarak yer alır ve poliçeye ek ücret olarak yansıtılırken bazı şirketlerde ise mini onarım hizmeti ücretsiz verilir. AUTO KING servis istasyonlarında sağlanan mini onarım hizmeti sayesinde hasarı gidermek için tutanak, ekspertiz gibi işlemler yaptırman gerekmez, aracını AUTO KING servislerine götürerek hasar veya arızayı belirtmen yeterli olacaktır. Böylece zaman kaybı yaşamadan hızlı bir şekilde çözüme ulaşabilirsin.

Kasko Mini Onarım Limiti Ne Kadar?

Kasko mini onarım limiti sigorta şirketlerine ve kaskonun kapsamına göre değişir. Kimi poliçede 1.500, 2.000 TL gibi fiyat olarak limitler vardır. Aracın ufak hasarlarını tamir etmenin bedeli üst limite kadar poliçeden karşılanır. Kimi poliçede ise adet ve hasarın miktarına göre limitler vardır. Örneğin 4 adet kaporta göçük düzeltme ya da 3 cm'e kadar çizik düzeltme şeklinde. Bu açıdan limitlerin biçimi ve sınırları aldığınız poliçeye bağlıdır. Mini onarım limitlerini öğrenmek için kaskonu satın alırken teminat detaylarını incelemeni öneririz.

Mini Onarım Kaskoyu Bozar mı?

Mini onarımın kasko poliçesindeki şartları şirket uygulamalarına göre değişebilmektedir. Mini onarımın kaskoyu bozmama durumu çoğu sigorta şirketinde uygulanır ve avantajlı bir ek teminat olarak sunulur.  Çoğunlukla mini onarımın kullanılması kasko hasarsızlığını bozmaz. Yani limitler ve kapsam dahilinde mini onarım teminatının işleme sokulması kasko hasarsızlık indirimine olumsuz bir etkisi yoktur. Kapsam dışı işlemler ise kasko hasarsızlığını etkiler.

Bazı şirketlerde ise mini onarımın kullanılmasını kasko poliçesinin kullanılması olarak görülür ve hasarsızlığı bozar. Mini onarımın poliçeyi bozması sigorta şirketlerinin yeniden kendilerinden poliçe yaptırma şartları ile de ilgili olabilir. Örneğin X şirketinden kasko poliçen ve mini onarımın var eğer ertesi yıl yine X şirketinden kaskonu yaptırırsan mini onarım kullanılsa da kaskoyu bozmadan devam ettirilebilir. Bu açılardan şirketlerin farklı uygulamaları olabilir, en sağlıklısı kasko teklifi alırken mini onarım kapsamına ve şartlarına bakmaktır.

Mini Onarım İşlemleri TRAMER’e İşlenir mi?

Mini onarım işlemlerinin TRAMER sistemine yansıması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Mini onarım teminatı kapsamında verilen hizmetler, bazı sigorta şirketlerinde TRAMER'e işlenmez. Bazı şirketlerde ise kaza tamiri olarak değerlendirilebilir yani TRAMER sistemine kaza ya da hasar kaydı girişi yapılabilir.

Mini Onarım Hangi Teminatları Kapsar?

Hasarsızlık indirimini etkilememesi ile avantaj yaratan mini onarım, aşağıdaki teminatları kapsar. Kasko mini onarım limiti ve ölçüleri vardır ve her sigorta şirketine göre değişebilir. Ayrıca hasar ödemeleri ve hasarda istenen belgeler hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

  • Boyasız araç kaportası göçüğü düzeltme : Darbe sonrası araç kaportası aksamında meydana gelen kaporta göçüklerinin, aracın orijinalliği korunarak ve boya kullanılmadan onarılması işlemidir.
  • Boya hasarlı kaporta göçüğü düzeltme: Darbe sonucunda aracın kaporta aksamında meydana gelen ezik, vuruk ve göçükleri farklı tekniklerle düzeltme işlemidir.
  • Araç boya tamiri (tampon sıyrıkları, anahtar çizikleri, kapı vurukları): Dış darbeler sonucunda kapı, çamurluk ve tamponda meydana gelen sıyrık, çizik gibi küçük ölçekli boya hasarlarının tamirini kapsar. Araç boya tamiri, mini yama olarak da bilinir.
  • Araç döşemesi tamirleri (deri, halı, kumaş, plastik üzerindeki yanıklar, döşeme yırtıkları ve çizikler): Araçların iç döşemelerindeki sigara yanığı, çizik, yırtık gibi hasarların, tamir sonrası fark edilmeyecek şekilde, azami düzeyde tamir edilmesi işlemidir.
  • Ön cam tamiratı: Araçların ön camlarının dış yüzeylerinde, taş sekmesi ya da çeşitli cisimlerin çarpması nedeniyle meydana gelen dış darbelerden kaynaklı hasarların onarılmasını kapsar.
  • Leke çıkarma: Deri, döşeme kumaşları ve halı malzemelerindeki lekeler bu teminat kapsamında çıkarılabilir. Bu teminat; göçük, yırtık, kopukların tamiri ve eksik parçaların teminini kapsar.

Kasko Sigortasında Mini Onarım Teminatı Yoksa Ne Olur?

Kasko sigortası yaptırırken mini onarım teminatını poliçe kapsamı dışında bırakan araç sahipleri, çizik ve sıyrık gibi küçük hasarları kaskodan karşılamak zorunda kalır. Herhangi bir hasarda poliçeden yararlanan kişiler, bir sonraki dönemde hasarsızlık indirimi kullanmaya hak kazanamaz. Bu durumda sigorta yenilenirken cezalı olarak işlem yapılır. Sigorta prim ücretinin artmasını istemeyen araç sahiplerinin kasko yaptırırken mini onarımı da poliçe kapsamına alması gerekir. Ayrıca mini onarım hizmeti sağladığı avantajlardan dolayı en iyi kasko şirketi seçimini de etkileyen bir unsurdur. 

Sigortam.net’ten Kasko Sigortası Ayrıcalığı!

Kasko sigortanı Sigortam.net üzerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yaptırabilirsin. Birden çok sigorta şirketinin kasko tekliflerini tek bir sayfada karşılaştırabilir, kendi ihtiyaçlarına ve bütçene en uygun kasko poliçesine en kısa süre içerisinde kavuşabilirsin. Dilersen 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Destek Hattı’ndan yardım alarak kasko tekliflerini değerlendirebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.