Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar?

Paylaş
    FacebookTwitterLinkedIn

mini onarım

Mini onarım; kasko sigortası hasarsızlık indirim oranı bozulmadan küçük kapsamlı hasarlarda onarım sürecini kolaylaştıran hizmetlerden biridir. Mini onarımın kasko poliçesi geçerliliği süresince ekstra bedel ödemeye gerek kalmadan araçtaki kaporta, iç döşeme, ön cam, boya, plastik tampon gibi ufak hasarların belli limitler dahilinde tamir ettirilebilmesini sağlar. Onarımın hangi hasar teminat altına alacağı ise hasarın miktarına, yapısına ve boyutuna göre değişkenlik gösterir. 

Mini onarım bazı sigorta şirketlerinde ek teminat olarak yer alır ve poliçeye ek ücret olarak yansıtılırken bazı şirketlerde ise mini onarım hizmeti ücretsiz verilir. AUTO KING servis istasyonlarında sağlanan mini onarım hizmeti sayesinde hasarı gidermek için tutanak, ekspertiz gibi işlemler yaptırman gerekmez, aracını AUTO KING servislerine götürerek hasar veya arızayı belirtmen yeterli olacaktır. Böylece zaman kaybı yaşamadan hızlı bir şekilde çözüme ulaşabilirsin.

Mini Onarım Teminatının Avantajları Nelerdir?

Trafiğin yoğun ve trafik kazalarının fazla olduğu bölgelerde sürücülere avantaj sağlayan mini onarım teminatı, maddi hasarların karşılanmasında oldukça önemlidir. Hasarın mini onarımın limit ve teminatında olması halinde, aracın tamiri yapıldığında hasarsızlık indirimi hakkı kaybolmaz. Ancak bunun için hasarın mini onarım limit ve kapsamları içerisinde olması gereklidir. Mini onarım teminatında belirtilen hasarların önceden bilinmesi, benzer hasarların gerçekleştiği durumlarda zaman kaybetmeden araç tamirinin ücretsiz şekilde yapılabilmesine olanak tanır.

Mini Onarım Hangi Teminatları Kapsar?

Hasarsızlık indirimini etkilememesi ile avantaj yaratan mini onarım, aşağıdaki teminatları kapsar. Kasko mini onarım limiti ve ölçüleri vardır ve her sigorta şirketine göre değişebilir. Ayrıca hasar ödemeleri ve hasarda istenen belgeler hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Boyasız araç kaportası göçüğü düzeltme

Darbe sonrası araç kaportası aksamında meydana gelen kaporta göçüklerinin, aracın orijinalliği korunarak ve boya kullanılmadan onarılması işlemidir.

Boya hasarlı kaporta göçüğü düzeltme

Darbe sonucunda aracın kaporta aksamında meydana gelen ezik, vuruk ve göçükleri farklı tekniklerle düzeltme işlemidir.

Araç boya tamiri (tampon sıyrıkları, anahtar çizikleri, kapı vurukları)

Dış darbeler sonucunda kapı, çamurluk ve tamponda meydana gelen sıyrık, çizik gibi küçük ölçekli boya hasarlarının tamirini kapsar. Araç boya tamiri, mini yama olarak da bilinir.

Araç döşemesi tamirleri (deri, halı, kumaş, plastik üzerindeki yanıklar, döşeme yırtıkları ve çizikler)

Araçların iç döşemelerindeki sigara yanığı, çizik, yırtık gibi hasarların, tamir sonrası fark edilmeyecek şekilde, azami düzeyde tamir edilmesi işlemidir.

Ön cam tamiratı

Araçların ön camlarının dış yüzeylerinde, taş sekmesi ya da çeşitli cisimlerin çarpması nedeniyle meydana gelen dış darbelerden kaynaklı hasarların onarılmasını kapsar.

Leke çıkarma

Deri, döşeme kumaşları ve halı malzemelerindeki lekeler bu teminat kapsamında çıkarılabilir. Bu teminat; göçük, yırtık, kopukların tamiri ve eksik parçaların teminini kapsar.

Kasko Sigortasında Mini Onarım Teminatı Yoksa Ne Olur?

Kasko sigortası yaptırırken mini onarım teminatını poliçe kapsamı dışında bırakan araç sahipleri, çizik ve sıyrık gibi küçük hasarları kaskodan karşılamak zorunda kalır. Herhangi bir hasarda poliçeden yararlanan kişiler, bir sonraki dönemde hasarsızlık indirimi kullanmaya hak kazanamaz. Bu durumda sigorta yenilenirken cezalı olarak işlem yapılır. Sigorta prim ücretinin artmasını istemeyen araç sahiplerinin kasko yaptırırken mini onarımı da poliçe kapsamına alması gerekir. Ayrıca mini onarım hizmeti sağladığı avantajlardan dolayı en iyi kasko şirketi seçimini de etkileyen bir unsurdur. 

Mini Onarım Teminatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mini onarım kapsamında lastik değişimi yapılır mı?

Mini onarım teminatı kapsamında lastik değişimi yoktur.

Mini onarım işlemleri TRAMER’e işlenir mi?

Mini onarım işlemlerinin TRAMER sistemine yansıması sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Mini onarım teminatı kapsamında verilen hizmetler, bazı sigorta şirketlerinde TRAMER'e işlenmez. Bazı şirketlerde ise kaza tamiri olarak değerlendirilebilir yani TRAMER sistemine kaza ya da hasar kaydı girişi yapılabilir.

Tampon onarım işlemi aracın değerini düşürür mü?

Mini onarım hizmeti kapsamında tamponda yalnızca plastik parça onarımı gerçekleştirildiği takdirde aracın değerinde kayıp olmaz.

Mini onarım süresi ne kadardır?

Onarım süresi, hasarın boyutuna ve araçta meydana geldiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Çok küçük hasarlar birkaç saat içinde onarılarak araçlar sahiplerine teslim edilir. En doğru bilgi araç servise geldiğinde hasar danışmanı tarafından verilebilir.

Sigortam.net’ten Kasko Sigortası Ayrıcalığı!

Kasko sigortanı Sigortam.net üzerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yaptırabilirsin. Birden çok sigorta şirketinin kasko tekliflerini tek bir sayfada karşılaştırabilir, kendi ihtiyaçlarına ve bütçene en uygun kasko poliçesine en kısa süre içerisinde kavuşabilirsin. Dilersen 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Destek Hattı’ndan yardım alarak kasko tekliflerini değerlendirebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.