Emniyet Kemeri Cezası 2021

Emniyet kemeri kullanımı, sürücüler için bir tercih değil zorunluluktur. Emniyet kemeri cezası vardır ve her yıl trafik cezaları listesinde yer alır. Emniyet kemeri takmama cezası, sürücülerin güvenliğini sağlama ihtiyacından uygulanır. Emniyet kemerini takmadan lütfen seyahat etmeyiniz.

Peki Emniyet kemeri cezası ne kadar? Emniyet kemeri cezası için ödenmesi gereken tutarları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2021 Emniyet kemeri cezası için güncel ödenmesi gereken tutar, 144 TL’dir. Emniyet kemeri cezası ödeme için işlemlerinizi daha erken yaparsanız ise ceza tutarı üzerinden %25 oranında indirim uygulanıyor. Yani 144 TL ceza tutarı, 108 TL şeklinde ödenebiliyor.

Emniyet kemeri takma zorunluluğu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Araç plakanıza yazılan cezalar var mıdır, trafik cezası ödemesi yapmanız gerekiyor mu öğrenmek için trafik cezası sorgulama yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araçlara Göre Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu

Emniyet kemeri cezası, kullanma zorunluluğundan kaynaklanır. Bazı araçlar ve kişiler için emniyet kemeri zorunluluğu yoktur.

Karayolları Trafik Kanununa göre emniyet kemeri kullanmak zorunda olmayan araç ve kişiler şöyledir:

  • Yerleşim yeri içerisinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minübüs ve otobüsler ile dolmuş yolcuları.
  • Geri gitme veya park etme yerlerinde 25 km/s hızını geçmeyen sürücüler.
  • Ambulanslarda hasta veya yaralılara müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler.

Her gün binlerce kazanın yaşandığı ülkemizde pek çok insan emniyet kemerini kullanmadığı için yaşamını kaybediyor. Hem bu kayıpların önüne geçecek, hem de ehliyet kemerinin önemini pekiştirecek uygulamaya önem verilmeli, emniyet kemeri takma zorunluluğunu ihlal etmeden kurallara uyulmalıdır.

Siz de bilinçli bir sürücü olarak emniyet kemeri kullanmamakta neden bu kadar ısrar edildiğini düşünüyorsanız; “Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaza Risklerine Karşı Önleminizi Alın!

Kaza durumunda emniyet kemeri nasıl sürücüyü koruma altına alıyorsa araç sigortaları da aracınızı ve bütçenizi koruma altına alır. Siz de geç olmadan kasko sigortanızı yaptırın, kendi aracınızda meydana gelen hasarlar için bütçenizi aşan masrafları ödemek zorunda kalmayın!

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırarak ise karşı tarafa verebileceğiniz zararları güvenceye alın. Kaza sırasında zararları kendi cebinizden ödemeyin, trafik poliçeniz ödesin! Kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi almak için Sigortam.net‘e gelin, internetten araç sigortası yaptırmanın avantajlarını kaçırmayın!

Dilerseniz 444 24 00 7/12 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak, sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları