100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmak anlamına gelir. Bu nedenle sürücülerin trafik kurallarına gereken önemi vermeleri için puanlandırma üzerine kurulu bir ceza sistemi uygulanır. Peki, ceza puanı tam olarak ne demek ve nasıl işler?

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Ceza Puanı Nedir?

Kara yollarında yaptığınız her türlü trafik ihlalinin çeşitli yaptırımları vardır. Bu yaptırımlar; aracın trafikten men edilmesi, ceza puanı, para cezası ya da sürücü belgesi iptali şeklinde olabilir.

Çoğu trafik ihlali, kanunen belli bir ceza puanına sahiptir. Örneğin araç kullanırken cep telefonu ile konuşursanız 10 ceza puanı,muayenesiz araç kullanırsanız 20 ceza puanı alırsınız. Peki, ceza puanınız bir yıl içinde 100’e ulaştığında ne olur?

İlk Kez 100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Ceza puanları 1 yıl üzerinden hesaplanır. Yani bugün aldığınız ceza puanı, üzerinden 1 yıl geçtikten sonra sıfırlanır. Eğer ceza puanınız ilk kez bir yıl içinde 100 puanı doldurursa da ehliyetinize 2 ay boyunca el konur.

Sürücü belgenizi almak için önce 2 ayın sonunda herhangi bir sürücü kursundan teorik eğitim alıp süreci başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekir. Ardından eğitimi tamamladığınıza dair belgeyle birlikte ilgili trafik büro amirliğine başvurup ehliyetinizi alabilirsiniz.

100 ceza puanı

2. Kez 100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

1 yıl içinde ceza puanınızı 2. kez doldurduğunuzda ehliyetinize 4 ay süre el konur. Ehliyetinizi 4 ay sonunda geri alabilmeniz için de psikoteknik değerlendirme raporuna tabi tutulursunuz. Söz konusu raporda ilgili kişinin ehliyetini geri alabileceği belirtilirse sürücü belgesi 4. ayın sonunda geri alınır.

Bir yıl içinde 3. kez 100 ceza puanını doldurursanız da sürücü belgenize süresiz olarak el konulur. Ehliyetinizi geri almanız mümkün değildir, ancak sürücü kurslarından başarılı bir sonuç alarak yeniden almaya hak kazanabilirsiniz.

2021 Ehliyet Ceza Puanları

Trafik cezalarının çeşitli sebepleri olsa da en yaygın trafik cezaları istatistiksel olarak bilinir. Peki, en yaygın trafik ihlalleri ve karşılığındaki 2021 yılı ceza puanları neler?

Trafik Cezaları Ehliyet Ceza Puanları 2021 Trafik Ceza Tutarları
Kırmızı ışıkta geçmek 20 314.00 TL

Alkollü araç kullanmak

20 1.340.00 TL

Emniyet kemeri takmamak

15 144.00 TL
Muayenesiz araç kullanmak 10 314.00 TL
Hatalı sollama yapmak 20 314.00 TL

Yakın takip

20 144.00 TL
Sağa veya sola dönüşte yayalara yol vermemek 20 144.00 TL

Ceza Puanı Sorgulama

Eğer trafik ihlali yaptıysanız ve bunu bilmiyorsanız ceza puanını doldurduğunuzu fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak trafik cezanızı ve ceza puanınızı sorgularsanız beklenmedik sorunlarla karşılaşmazsınız.

Ceza puanı sorgulama artık birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet portalından yapılabilir. Ayrıca trafik cezası sorgulamayı ve ödemeyi bilmiyorsanız ihtiyacınız olan bilgileri sigortam.net üzerinden öğrenebilir ve trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

Trafik cezalarınızı mümkün olduğunca hafifletmek ve var olan hasarı karşılamak adına da bazı sigortalar vardır. Bunlardan biri, adını sıkça duyduğumuz kasko sigortasıyken diğeri de zorunlu trafik sigortasıdır. Peki, zorunlu trafik sigortası nedir ve bu sigortayla güvencenizi nasıl sağlayabilirsiniz?

Trafik Sigortası ile Güvence Sağlamak

Trafik sigortası, sürüş sırasında yaşanan bir kazada karşı tarafa verilen hasarı karşılamak adına yaptırılan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortanızı yaptırarak karşı tarafın trafik kazasında aldığı hasarı sigortayla karşılayarak kendinizi güvence altına almış olursunuz.

Ayrıca zorunlu trafik sigortasını kasko sigortası ile karıştırmamak gerekir. Kasko sigortası, trafik kazası sonrası sizin hasarınızı karşılarken zorunlu trafik sigortası ise karşı tarafın hasarını karşılar. Aradaki farkı ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz "Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak istiyorsanız Sigortam.net’ten trafik sigortası fiyatlarını sorgulayarak veya 7/24 ulaşabileceğiniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayarak en iyi fiyat garantisiyle trafik sigortasına sahip olabilirsiniz.

Müşteri Yorumları