100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmak anlamına gelir. Bu nedenle sürücülerin trafik kurallarına gereken önemi vermeleri için puanlandırma üzerine kurulu bir ceza sistemi uygulanır. Peki ceza puanı nedirehliyet ceza puanı sistemi nasıl işler?

Ceza Puanı Nedir?

Kara yollarında yaptığınız her türlü trafik ihlalinin çeşitli yaptırımları vardır. Bu yaptırımlar; aracın trafikten men edilmesi, ceza puanı, para cezası ya da sürücü belgesi iptali şeklinde olabilir. 

Çoğu trafik ihlali, kanunen belli bir ceza puanına sahiptir. Örneğin araç kullanırken cep telefonu ile konuşursan 10 ceza puanı,muayenesiz araç kullanırsan 20 ceza puanı alırsın. Bu açıdan kuralları bilmek ve uymak oldukça önemlidir, trafik levhaları ve anlamları hakkında bilgi sahibi olarak kural ihhallerine önlem alabilirsin.

Peki, ceza puanınız bir yıl içinde 100’e ulaştığında ne olur?

İlk Kez 100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Ceza puanları 1 yıl üzerinden hesaplanır. Yani bugün aldığınız ceza puanı, üzerinden 1 yıl geçtikten sonra sıfırlanır. Eğer ceza puanın ilk kez bir yıl içinde 100 puanı doldurursa da ehliyetine 2 ay boyunca el konur.

Sürücü belgeni almak için önce 2 ayın sonunda herhangi bir sürücü kursundan teorik eğitim alıp süreci başarılı bir şekilde tamamlaman gerekir. Ardından eğitimi tamamladığına dair belgeyle birlikte ilgili trafik büro amirliğine başvurup ehliyetini alabilirsin.

100 ceza puanı

2. Kez 100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

1 yıl içinde ceza puanını 2. kez doldurduğunda ehliyetine 4 ay süre el konur. Ehliyetini 4 ay sonunda geri alabilmen için de psikoteknik değerlendirme raporuna tabi tutulursun. Söz konusu raporda ilgili kişinin ehliyetini geri alabileceği belirtilirse sürücü belgesi 4. ayın sonunda geri alınır.

Bir yıl içinde 3. kez 100 ceza puanını doldurursan da sürücü belgene süresiz olarak el konulur. Ehliyetini geri almanız mümkün değildir, ancak sürücü kurslarından başarılı bir sonuç alarak yeniden almaya hak kazanabilirsin.

Ehliyet Ceza Puanı Oranları Nedir?

Trafik cezalarının çeşitli sebepleri olsa da en yaygın trafik cezaları istatistiksel olarak bilinir. Peki, en yaygın trafik ihlalleri ve karşılığındaki ceza puanları neler?

Trafik Cezaları Ehliyet Ceza Puanları
Kırmızı ışıkta geçmek 20

Alkollü araç kullanmak

20

Emniyet kemeri takmamak

15
Muayenesiz araç kullanmak 10
Hatalı sollama yapmak 20

Yakın takip

20
Sağa veya sola dönüşte yayalara yol vermemek 20
Plakanın olmaması 20
Hız sınırını %10 ile %30 arasında aşmak 10
Hız sınırını %30'dan fazla aşmak 15

Alkollü araç kullanma cezası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Ceza Puanı Sorgulama

Eğer trafik ihlali yaptıysan ve bunu bilmiyorsan ceza puanını doldurduğunu fark edemeyebilirsin. Bu yüzden düzenli olarak trafik cezanızı ve ceza puanınızı sorgularsan beklenmedik sorunlarla karşılaşmazsın.

Ceza puanı sorgulama artık birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet portalından yapılabilir. Ayrıca trafik cezası sorgulamayı ve ödemeyi bilmiyorsan ihtiyacın olan bilgileri sigortam.net üzerinden öğrenebilir ve trafik cezası sorgulama yapabilirsin.

Trafik cezalarınızı mümkün olduğunca hafifletmek ve var olan hasarı karşılamak adına da bazı sigortalar vardır. Bunlardan biri, adını sıkça duyduğun kasko sigortasıyken diğeri de zorunlu trafik sigortasıdır. Peki, zorunlu trafik sigortası nedir ve bu sigortayla güvencenizi nasıl sağlayabilirsin?

Trafik Sigortası ile Güvence Sağlamak

Trafik sigortası, sürüş sırasında yaşanan bir kazada karşı tarafa verilen hasarı karşılamak adına yaptırılan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortanı yaptırarak karşı tarafın trafik kazasında aldığı hasarı sigortayla karşılayarak kendini güvence altına almış olursun.

Ayrıca zorunlu trafik sigortasını kasko sigortası ile karıştırmamak gerekir. Kasko sigortası, trafik kazası sonrası senin hasarını karşılarken zorunlu trafik sigortası ise karşı tarafın hasarını karşılar. Aradaki farkı ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz "Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar" başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Kasko yaptırmak ya da zorunlu trafik sigortası teklifi almak istiyorsan Sigortam.net’ten trafik sigortası fiyatlarını sorgulayarak veya 7/24 ulaşabileceğin 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayarak en iyi fiyat garantisiyle trafik sigortasına sahip olabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.