Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları Nelerdir?

Yasal zorunluluğu ve cezai yaptırımlarına rağmen sürücülerin birçoğu emniyet kemeri kullanmayı alışkanlık haline getirmemekte direniyor. Oysa, pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan trafik kazalarında çoğunlukla emniyet kemeri kurtarıcı oluyor.

Emniyet kemerini kullanmayan kişiler ise hayatını kaybedebiliyor veya ciddi hasarlar alabiliyor. Türkiye’de yaşanan trafik kazaları ve nedenleri ile ilgili bir araştırma yaptığınızda, ne kadar haklı olduğumuzu göreceğinizden eminiz.

Emniyet kemeri kullanılmadığında kişiler çarpmanın etkisiyle birlikte savrulup zarar görebilecekleri gibi araç dışına da savrulabilir. Bu durumda zarar gören sadece sürücüler olmayabilir, seyir halinde sürücünün yanında bulunan kişiler de ağır bir şekilde yaralanabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Emniyet kemerinin kullanılmamasının altında birçok farklı düşünce yatıyor.

 • Kısa süreli yolculuklarda emniyet kemeri takmaya gerek yok.
 • Ben iyi bir sürücüyüm, kaza yapma ihtimali olanlar düşünsün,
 • Kaza esnasında araç emniyet kemerinin kilitlenmesinden korkuyorum.
 • Düşük hızda giderken emniyet kemerine gerek yok gibi yanlış bilgilendirmeler ve inanışlarla emniyet kemeri kullanılmıyor.

Peki, emniyet kemerini kullanmak neden bu kadar önemli ve bize ne faydası var?

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları

 • Çarpmanın neden olduğu sarsıntıların azalmasını sağlar.
 • Çarpma etkisi vücudumuzdaki tüm noktaya değil de bütün noktalara yayılır. Dolayısıyla vücudumuzdaki tek bir bölgenin şiddetli darbe görmesi engellenmiş olur.
 • Emniyet kemeri kullanmayan kişilerin kaza esnasında araçtan fırlamaları sıklıkla yaşanan bir durumdur. Emniyet kemeri, kişilerin araçtan fırlamasına engel olur.
 • Göğüs, baş, omurilik gibi vücudun hassas bölgelerinin bir yere çarpmasının önüne geçer.
 • Ufak çaplı kazalarda ciddi yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar.

Emniyet kemerinin güvenli sürüşe katkısı, sayısal verilerle desteklenmektedir. Örneğin; ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8 ‘i hiçbir zarar görmezken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece %6,3’ü yara almadan kurtulmuştur.

Emniyet kemerini kullanmadığınız zaman karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar

 • Aniden çarpışma sonucu kişi öne fırlar. Ön cam, torpido veya direksiyona çarpma sonucunda yaralanmalar meydana gelir.
 • Yaralanma ihtimali %30 oranında yükselir.
 • Baş ve göğüste ciddi yaralanmalar yaşanır.
 • Çarpma sonucu iç organlar zarar görür.
 • İç kanamalar ve travmalar görülür.
 • Çarpışma ölümle sonuçlanabilir.

Emniyet Kemeri Nasıl Takılmalıdır?

Eminyet kemeri takılırken, kemerin üst kısmının boyunla temasından kaçınılmalı, alt kısmın ise göbek bölgesinin altından, kalça hizasından geçmelidir. Eminyet kemeri kesinlikle gergin bir vaziyette olmalı ve vücudu iyice kavramalıdır.

Emniyet Kemeri Sizi Nasıl Korur?

Çarpışma sırasında araç içerisindeki eşyalar ve emniyet kemeri takmamış olan yolcular, çarpışma anındaki hızla hareket etmeye devam ederler ve bu hareket başka bir yere çarpana kadar sürer.

Kurallara uygun bir şekilde emniyet kemeri takıldığında ise;

 • Çarpma sırasında vücutta oluşan şiddetli sarsıntının kademe kademe azalması sağlalanır.
 • Çarpmanın etkisini vücutta tek noktada toplanmasının önüne geçerek, dağılmasını sağlar.
 • Yaşam ve vücut fonksiyonları için hayati öneme sahip olan organların, kafatasının ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önler.
 • Şiddetli çarpışma sonucunda koltuktan fırlamanın önüne geçereki, aracın takla atması ya da devrilmesi halinde savrulmayı sağlar.

Emniyet Kemeri Kullanımı Yanlış Bilinenler

Her yıl meydana gelen kazalarda sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanmadığı durumlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Emniyet kemeri ile ilgili bilinen yanlışlar:

Kısa mesafelerde kullanılması gereksiz: Ölümle sonuçlanan kazaların %80’i yolculuğun ilk 30-40. kilometresinde meydana geliyor. Saatte 90 km hız ile giden bir araç için bu mesafe sadece yarım saatlik yol demek.

Yavaş gidiliyorsa emniyet kemerine ihtiyaç olmaz: Meydana gelen trafik kazalarının yarıdan fazlası saatte ortalama 60 km hız ile giden araçlar tarafından yapılıyor.

50 km/h ile giden bir araçta emniyet kemeri takmayan kişilerde yaralanma riski %70’tir. Bu hızda meydana gelen bir çarpma, 4. kattan düşmek ile eşdeğerdir.

Kemer, kaza esnasında araçta sıkışmaya sebep oluyor: Trafik kazası esnasında bulunulabilecek en güvenli yer araç içi. Araç dışına fırlayan bir yolcunun ölüm riski çok daha fazladır.

Günümüzde emniyet kemerleri omuzdan çapraz gelerek kilit noktasına ve kilit noktasından yana doğru bağlantı noktasına olmak üzere üç güvenlik noktası üzerine inşa edilmiştir. Önceki yıllarda kullanılan ve yalnızca omuzdan çapraz gelerek kilit noktasına ulaşan emniyet kemerlerinin yetersiz kalması üzerine Volvo tarafından geliştirilen bu sistem ile bir kaza anında emniyet kemeri 2 tonun üzerinde bir etkiye direnç sağlayabilmektedir. Bu etkiye engel olmak için 75 kg.lık bir kol gücü gerekir ki bir insanın sağlayabileceği azami kol gücü 25 kg.dır.

Kaza riskine karşı emniyet kemerini kullandığınız gibi aracınızın güvencesi kasko sigortanızı da mutlaka yaptırmalısınız. Kasko güvencesine en iyi uygun araba kasko fiyatlarıyla sahip olmak için diler Sigortam.net’in online kasko sorgulama yapabilir, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 yardım alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları