Trafikte Alkol Sınırı ve Alkollü Araç Kullanma Cezası

Ülkemizdeki trafik kurallarına istinaden araç sürücülerinin alkolü belli miktardan fazla kullanması durumunda trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Bazı sürücülerin sınır dikkate alınmaksızın alkol kullanmamış şekilde trafiğe çıkması gerekir. Bu sürücüler ticari araç sürücüleri ve kamu hizmeti için çalışan sürücülerdir. Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmeti için çalışan sürüler dışındaki sürücülerin ise alkol sınırı 0,50 promil olarak belirlenmiştir. Motosiklet sürücüleri için alkol sınırı ülkemiz trafik kuralları gereğince 0,20 promildir. 0,50 promil alkol, kanda yarım gram alkole eşittir. Araç sürücüleri 0,50 promil sınırını aşar ise ceza ödemek durumunda kalırlar.

Alkollü araç kullanmanın para cezası olduğu gibi ehliyete belli bir süre el koyulması gibi bir cezası da bulunmaktadır. Aynı zamanda araç trafikten menedilir. Cezalar ilk yakalanma, ikinci yakalanma, üçüncü yakalanmada ve sonrasında artarak devam etmektedir. Üçüncü kez ve daha sonrasında 6 aydan az olmamak üzere hapis cezası da uygulanabilmektedir.

Alkol Sınırı Kaç Promildir?

Sürücüler için trafiğe çıkarken dikkate alınan alkol sınırı ülkemizde 0,50 promildir. Bu sınır ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücüler için geçerli değildir. Bu sürücüler trafiğe çıkarken kesinlikle alkol kullanmamalıdır. Alkol sınırı motosiklet sürücüleri için ise 0,20 promil olarak belirlenmiştir.

Alkol Sınırı Kuralı

Ülkemiz için belirlenen trafik kurallarına göre sürücüler için trafikte alkol sınırı bulunmaktadır. Motosiklet sürücüleri için ise bu alkol sınırı biraz daha düşüktür. Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmeti için çalışan sürücülerin ise hiç alkol kullanmadan trafiğe çıkmaları gerekmektedir. Aksi takdirde para cezası ve hatta ehliyete el konulma cezası ile karşı karşıya kalınır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Alkol Sınırı Kaç Promil?

Sürücüler için trafiğe çıkarken dikkate alınan alkol sınırı ülkemizde 0,50 promildir. Bu sınır ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücüler için geçerli değildir. Bu sürücüler trafiğe çıkarken kesinlikle alkol kullanmamalıdır. Alkol sınırı motosiklet sürücüleri için ise 0,20 promil olarak belirlenmiştir.

Promil Nasıl Hesaplanır?

Promil hesaplama işleminde kanın hacmi ve alkolün ağırlığı dikkate alınır. Bu veriler oranlanarak hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Örnek olarak motosiklet sürücüleri için alkol sınırı olan 0,20 promil kullanılabilir. 0,20 promil alkol, 100 ml(mililitre) kanda 20 mg(miligram) oranına eş değerdir. Bu nedenle aynı miktarda alınan alkol her bireyde aynı sonuç vermeyebilir.

Alkollü İçecekler Kaç Promil?

Promil hesaplama işleminde kişinin kanının hacmi ve alkolün ağırlığının oranı dikkate alındığından dolayı alkollü içeceklerin promil hesabı net olarak yapılamamaktadır. Bir kişide kaç promil alkol olduğunun hesabı kişinin yaşına, boyuna, kilosuna göre değişebilmektedir.

Alkol Sınırı Aşılırsa Ne Olur?

0,50 promil alkol sınırı aşıldığı durumda kişinin vücudunda gevşeme, dikkat dağınıklığı, muhakeme ve koordinasyon bozuklukları görülmeye başlar. Yani bu sınır aşıldığında ve sürücü trafiğe alkollü çıktığında hem kendi hayatını hem diğer insanların hayatını riske atmaktadır. Ayrıca sürücü trafikte alkollü yakalanır ise para ve ehliyete el konulma gibi cezalara çarptırılır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Alkollü araç kullanmak Türk yasalarına göre suçtur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesine göre, alkollü araç kullanan kişi para cezasına çarptırılır. 2021 verilerine göre,

  • İlk alkollü araç kullanma cezası 1.228 Türk Lirası
  • İlk alkollü araç kullanma cezası 15 gün içerisinde ödendiği takdirde 921 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ayrıca araç trafikten menedilir ve 6 ay süresince kişinin sürücü belgesine el koyulur.
  • İkinci defa alkollü araç kullanma cezası 1.539 Türk Lirası,
  • İkinci defa alkollü araç kullanma cezası 15 günde ödendiği takdirde 1.154 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Araç trafikten menedilir ve kişinin sürücü belgesine 2 yıl süresinde el koyulur.
  • Üçüncü ve daha fazla alkollü araç kullanmanın cezası 2.473 Türk Lirası.
  • Üçüncü ve daha fazla alkollü araç kullanmanın cezası 15 günde ödendiği takdirde 1.854 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Araç trafikten menedilir ve kişinin sürücü belgesine 5 yıl süresince el koyulur. Ayrıca sürücüye 6 aydan az olmamakla beraber bir hapis cezası uygulanır.

Ceza alındıktan itibaren ilk 15 günde ceza tutarı ödemesi yapıldığında %25 ceza indiriminden faydalanılır. Alkollü araç kullanmanın para cezası dışında, sürücü belgesine el konma, aracı trafikten menetme ve 6 aydan az olmayacak şekilde hapis cezası gibi cezaları da bulunmaktadır. Hapis cezası üçüncü ve sonrasındaki yakalanmalarda gerçekleşebilmektedir.

Alkollü araç kullanmanın yaptırımları, para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve sürücünün ehliyetine el konulmasıdır. Sürücüler için alkol sınırı aşıldığı taktirde geriye doğru beş yıl içinde verilen cezalar; 1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5’er yıl belgelerin geri alınması şeklinde düzenlenmiştir. Sürücü 5. yılın sonunda belgelerini ise sadece psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında alabilir. Daha detaylı bilgiyi “Alkollü araç kullanımın cezası” başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanıp Trafik Cezası Alırsam Tekrar Sürücü Belgesi Alabilir Miyim?

Alkollü araç kullanmaktan ötürü sürücü belgelerine el koyulmuş sürücüler, alıkoyma süresinin bitmesinin ardından ehliyetlerini geri alabilirler.

Alkollü Araç Kullanırken Kaza Yaparsam Sigorta Ödeme Yapar mı?

Sürücüler eğer alkollü iken araç kullanıp, bir kazaya karışırlarsa, sigorta şirketleri alkol sebebiyle yaşanmış olan kazalarda, sigortalı kişiye ödeme yapmamaktadır.

Alkolmetre Üflememe Cezası

Eğer bir sürücü alkolmetreye üflemeyi reddeder ise sürücü hakkında imtina tutanağı tutulur. Aynı zamanda sürücünün ehliyetine 2 yıl boyu el konulur. 2021 yılında alkolmetre üflememenin para cezası ise 3836 Türk lirasıdır.

Alkollüyken Trafik Kazası Yapmak

Gerçekleşen kazada alkolün etkisinin incelemesi yapılır. Kaza alkol sebebiyle meydana gelmiş ise trafik sigortası bu zararı karşılamayacaktır. Aksi takdirde trafik sigortası oluşacak zararı karşılar. Ekstra olarak alkollü trafiğe çıkıldığı için sürücüye ağır bir trafik cezası da uygulanmaktadır.

Alkollüyken Yapılan Trafik Kazasını Sigorta Karşılar Mı?

Duruma göre değişiklik gösterir. Kasko sigortasında, alkollüyken bir kaza gerçekleşmiş ise kasko sigortası kapsamın dışında kalmış olur ve gerçekleşen kazada alınan zarar karşılanmaz. Trafik sigortasında ise gerçekleşen kaza sonrası alkolün kazaya sebebiyet verip vermediği incelemesi yapılır. Kazanın sebebi alkol çıkar ise trafik sigortası kaza masraflarını karşılamaz.

Alkollü Araç Kullananlar Ehliyetini Nasıl Geri Alabilir?

Ehliyetinizi sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber alabilirsiniz. Ayrıca kimliğinizi geri alabilmeniz için herhangi bir trafik borcunuzun bulunmaması gerekir.

Alkol Vücuttan Nasıl Daha Hızlı Atılır?

Alkolün etkisi yaşa, kiloya ve cinsiyete göre değişmektedir. Bu nedenle alkolü vücuttan atma süresi herkese göre farklılık gösterebiliyor. Uzmanlar temiz hava ve egzersizin, alkolün vücuttan atılmasını hızlandırdığını belirtiyorlar.

Arazi Araçlarında Alkol Sınırı Nedir?

Arazi araç sürücüleri için alkol promil sınırı 0.20 promildir.

Ticari Araçlarda Alkol Sınırı Nedir?

Ticari araç sürücüleri için alkol promil sınırı 0.20 promildir.

Promil Ne Demektir?

Promil, alınan alkolün, 100 mg kandaki oranının mg olarak gösteren ölçü birimine verilen addır. Promil kelimesi Fransızca kökenlidir. “Pro mille” yani “binde için” anlamı vardır.

Trafik Alkol Sınırı Kaç Kadehe Eşittir?

Alkol sınırı ortalama olarak 50cc’lik bir biraya eşittir. Ortalama olarak bir duble rakı ve iki kadeh şarap 0.50 promile eş değerdir.

Alkollü Araç Kullanımı ile Bir Yılda Kaç Kişi Yaşamını Yitiriyor?

Dünyada ortalama olarak alkollü araç kullanma sebebiyle 17 bin kişi, her yıl yaşamını yitirmektedir.

Stajyer Ehliyet Alkol Sınırı Nedir?

Stajyer ehliyet sahibi araç sürücüsü için alkol promil sınırı 0.20 promildir.

Alkol Sınırı Kaç Bira ile Aşılır?

Ortalama olarak bir 50cc’lik bira ile alkol promil sınırı olan 0.50 promil yakalanır. İkinci bira ile sınır aşılır.

Motosiklet için Alkol Sınırı Nedir?

Motosiklet sürücüsü için alkol sınırı 0.20 promildir.

Alkol Sınırı Aşıldığı Takdirde Yapılan Trafik Kazasında Kasko Araç Hasarını Karşılar mı?

2418 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre hususi araçlarda, 0.50 Promil olan trafikteki yasal alkol sınırı aşıldığı takdirde, kasko sigortası, araç hasarını karşılamamaktadır.

Alkol Promil Hesaplama Nasıl Yapılır?

Alkol promil hesaplama için cinsiyetiniz, kilonuz ve boyunuz önemlidir. Ayrıca içtiğiniz alkol miktarı ve içkideki alkol oranı da hesaplanmalıdır. Ayrıca içki içtiğiniz süre de alkol promil hesaplamasına dâhil edilir.

Alkol Promil Hesaplamada Yapılan Yanlış Nedir?

Promil hesaplamada alkol ağırlığı ile kan hacmi değerleri belirleyici bir faktördür. Bu nedenle en baştada belirttiğimiz gibi iki kişinin aynı cinste ve miktarda alkollü içeceği aynı zaman aralığında tükettiğini düşünsek bile, bu iki kişinin promil değerlerinde farklılıklar görülebilir.

Bir Bira Kaç Promildir?

Bir bira, ortalama olarak 0.30 promildir. Alkol tüketen kişinin bünyesine, yaşına, cinsiyetine ve kilosuna göre farklılık gösterir.

Müşteri Yorumları