Karşı Tarafın Aracına Zarar Vermesi Halinde Ne Yapmalısın?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Ülkemizde her yıl binlerce ağır kaza meydana gelmektedir. Eğer sürücüler kaza anı ve sonrasındaki süreç konusunda bilinçlenirse maddi kaybın da önüne geçilebilir. Gel, kazada karşı taraf kusurluysa sigortadan para alınır mı? Kaza sonrası hasar kime yazılır? gibi sorulara yanıt verelim. 

Trafik Kazası Yaptım Karşı Taraf Suçlu Ne Yapmalıyım?

Öncelikle trafik kazasının ardından soğukkanlılığını korumalı ve kaza, ölüm veya yaralanmalı bir kaza ise hızlı bir şekilde 112’yi arayarak durumu bildirmelisin.  

  • Eğer trafik kazası sonucu karşı tarafından suçlu olduğunu düşünüyorsan ve kaza sonucu sadece maddi hasar varsa kazaya karışan diğer aracın sürücüsü ile anlaşabilir ve karşılıklı olarak kaza tespit tutanağı doldurabilirsin. 
  • Eğer karşı taraf ile anlaşamazsan veya bedensel zarar varsa yetkili kişilere haber vermen gerekir.
  • Eğer suçlu olan karşı tarafın trafik sigortası varsa varsa mevcut hasar sigorta şirketi aracılığıyla karşılanır.

Kaza sonrası yapılması gerekenler ile ilgili bilgi almak için yazımıza göz atabilirsin. 

Karşı Tarafın Sigortasından Araç Yaptırmak Mümkün mü?

Kaza sonrası yapılan eksper değerlendirmesi sonucunda kazada karşı tarafın suçlu olduğu tespit edilirse aracında meydana gelen zarar karşı tarafın zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanır. Dolayısıyla kaza yaptım karşı taraf suçlu diyorsan karşı tarafından sigortasından aracını yaptırabilirsin ancak karşı taraf kusurlu değilse aracında meydana gelen hasar ilişkin masrafların karşılanması için kasko sigortanın mevcut olması gerekir. 

kazada karşı taraf suçlu

Trafik Kazasında Hasar Kaydı Kime Yazılır?

Trafik kazası sonrası hangi araca işlem yapıldıysa hasar o aracın şase numarasına işlenir. Örneğin, kaza yaptığını ve kazada suçlu tarafın sen olduğunu varsayalım, senin aracın için 10 bin TL karşı tarafın aracı ise 15 bin TL hasar çıkmış olsun. Bu durumunda senin adına TRAMER’e işlenen hasar kaydı 25 bin TL değildir.

Kazada Karşı Taraf Suçlu ise TRAMER'e İşlenir mi? 

Suçlu olunsa da karşı tarafın hasar bedeli aracın TRAMER’ine işlenmez aksine hangi araca kaza sonrası onarım için işlem yapıldıysa tekil olarak ayrı ayrı her bir aracın şasi numarasına işlenir. Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, karşı tarafın hasarını suçlu olunsa da hasar bedeline ekleyemez dolayısıyla “karşı tarafın hasarı TRAMER’e yansıtılmış, hasar kaydı var ancak tutar yok” gibi söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. TRAMER nedir hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Kasko Sigortası Yaptır, Hem Kendini Hem de Aracını Güvence Altına Al!

Kaza sonrası eksper tarafından kusurlu kazada kusurlu olan sürücünün sen olduğuna karar verilirse aracında meydana gelen hasarlar karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanmayacağı için aracındaki zarara ilişkin masrafları senin karşılaman gerekecektir, eğer kasko sigortadan varsa kusurlu tarafın kim olduğuna bakılmaksızın mevcut zararın karşılanır. Sen de Sigortam.net üzerinden kasko teklifi alabilir, olası risklere karşı şimdiden kendini güvence altına alabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.