Kaza Yaptığımda Ne Yapmam Gerekiyor? Kaza Sonrası Hangi İşlemleri Yapmalıyım?

Kazalar, trafiğe çıkan tüm sürücülerin son derece dikkatli olması gereken riskler arasında yer alır. Türkiye’de, yılda ortalama 150.000 tehlikeli trafik kazası yaşanır. Bu kazalarda can kayıplarının ve yaralanmaların yanı sıra ciddi maddi zararlar da gerçekleşir. Trafik kazaları, tüm sürücüler için büyük bir şoktur ve bu şok anında sürücülerin doğru adımları atmaları büyük önem taşır. Trafik kazası sonrası yapılacak işlemler, sizi hem daha ciddi maddi kayıplar hem de hukuki problemler yaşamaktan korur. Eğer siz de trafik kazası sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki detaylardan yararlanabilirsiniz. Sizin için derlenen önerileri uygulayarak kaza sonrasında zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası seçeneklerinden maksimum seviyede yarar sağlayabilir, kazayı en kayıpsız şekilde atlatabilirsiniz. Sizin için en uygun zorunlu trafik sigortası ve kasko seçeneklerini ise Sigortam.net’te bulabilirsiniz.

Kaza Anında Ne Yapılmalıdır?

Trafik kazaları, bedensel zarar ve maddi zarar olmak üzere iki farklı risk oluşturur. Bu sebeple, herhangi bir trafik kazası geçirmeniz durumunda, ilk olarak kendinizin, aracınızdaki yolcuların ve kazaya karışan diğer kişilerin sağlığını kontrol etmenizde yarar bulunur. Kimi durumlarda hafif ve az maddi hasarlı kazalar bile iç kanama ve travma gibi ciddi sağlık tehlikelerine yol açabilir. Bu sebeple kazaya karışan herkesin sağlıklı olduğundan emin olmanız, olası riskleri önlemeniz açısından büyük önem taşır. Eğer kazada yaralanan olduysa, ilk olarak olay yerine ambulans çağırmanız ve yaralıya sağlık ekipleri gelinceye kadar ilkyardım müdahalelerinde bulunmanız önerilir.

Kazada herhangi bir yaralanma ya da ölüm yaşanmaması durumunda, maddi hasar tespitine geçebilirsiniz. Kazaya karışan şahısların kanuna aykırı davranışları yoksa, kaza kamu mallarına zarar vermemişse ve kazada kimse yaralanmamışsa, doğrudan polis çağırmanıza gerek yoktur. Bu noktada araçlarda oluşan maddi hasarları tespit etmeniz ve karşı tarafla anlaşma zemini aramanız gerekir. Kazaya karışan diğer kişiyle anlaşmanız durumunda, ilk olarak araçları yerlerinden hareket ettirmeden önce kazayı detaylı bir şekilde yansıtan fotoğraflar çekmenizde yarar bulunur. Bu fotoğraflar, sonraki aşamalarda başvurulacak olan emniyet güçlerinin ve sigorta görevlilerinin kazayı doğru şekilde değerlendirmesine yardımcı olur. Kaza şeklini net bir şekilde yansıtan fotoğraflar çekildikten sonra araçları uygun bir yere çekerek trafiği açmanız gerekir. Sonrasında kazaya karışan diğer şoförlerle birlikte kaza tespit tutanağı doldurabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, gerçekleşen kazayı, ilgili makamlara bildirmek için kullanacağınız önemli belgelerdir ve bu sebeple de tutanak doldururken herhangi bir hata yapmaktan kaçınmanız büyük önem taşır. Tespit tutanağı doldururken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şöyledir:

 • Tespit tutanaklarında kazaya karışan kişilerin isimleri, soyadları, TC kimlik numaraları, araç plaka bilgileri ve trafik sigortası poliçe numaraları mutlaka bulunmalıdır.
 • Tutanağa kazanın tarihi, yeri ve saati yazılmalıdır.
 • Eğer kazaya şahit olan kimse varsa, tanıklığına başvurulması amacıyla adı, soyadı ve iletişim bilgileri de tutanağa eklenir.
 • Tutanağın ilgili bölümüne kazanın nasıl ve hangi açılardan gerçekleştiğini anlatan taslaklar çizilir ve araçlar A ve B şeklinde isimlendirilir. Taslakta araçların gittiği yön, yol çizgileri ve sokak isimleri mutlaka belirtilmelidir.
 • Tespit tutanaklarında kazaya karışan sürücülerin kısa ifadelerine de yer verilmesi gerekir.
 • Kaza tespit tutanağının 7 numaralı alanındaki kutucuklardan uygun olanlara “X” işareti atılır. Kazada yabancı plakalı bir araç bulunmuyorsa 8 numaralı alan boş bırakılır.
 • Tutanak üzerinde bulunan 12 numaralı alan, kazaya karışan tüm sürücüler tarafından imzalanır. Bu alanın imzalanmaması, tutanağın geçersiz olmasına yol açar. Bu sebeple de tutanaktaki en önemli noktalardan biri imzadır.
 • Tutanağı hazırlarken kazaya karışan tarafların anlaşmazlık yaşaması ve tüm sürücülerin tutanağı imzalamaması durumlarında, 155 ya da 156’yı arayarak kazanın gerçekleştiği bölgeye bakan polis ya da jandarma güçlerini çağırmanız gerekir. Eğer taraflar anlaşır ve tutanaklar karşılıklı olarak imzalanırsa, belgeyi aracınızın sigortasını yapan şirkete iletebilirsiniz. Trafik kazası hasar tespit tutanağınız, sigorta şirketinizin hasar departmanında incelenir ve işlemleriniz en kısa sürede tamamlanır.

Trafik Kazasında Hangi Durumlarda Polis Çağırmak Gerekir?

Kaza yaptıktan sonra yapılması gerekenler, duruma göre değişiklik gösterebilir. Basit kazalar, şoförlerin kendi aralarında anlaşmasıyla çözülebilirken hukuku ilgilendiren durumlar doğuran kazalarda ise polis ya da jandarma çağırmak zorunludur. Trafik kazası yaptıktan sonra emniyet güçlerine haber vermenizi gerektiren durumlar ise şu şekildedir:

 • Trafik kazası sonucunda ölüm ya da yaralanma durumu meydana gelmesi,
 • Kazaya karışan sürücülerden en az birinin 18 yaşın altında olması,
 • Karşı taraftaki sürücünün geçerli ve kullandığı aracın tipine uygun bir ehliyet ibraz edememesi,
 • Karşı taraftaki sürücünün alkol ya da benzeri bir maddenin etkisi altında olması,
 • Kaza yapan sürücülerden birinin akıl sağlığı hakkında şüphe uyandıracak davranışlar sergilemesi,
 • Kazaya karışan araçların en az birinin kamuya ait olması ya da kazada kamu mallarında maddi hasar meydana gelmesi,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortasının bulunmaması.

Kaza sonrasında yukarıdaki durumlardan en az biriyle karşılaşmanız hâlinde, vakit kaybetmeden ve herhangi bir belgeye imza atmadan önce direkt olarak polisi ya da jandarmayı aramanız ve emniyet güçleri olay yerine ulaşıncaya kadar beklemeniz gerekir. Emniyet güçleri olay yerine ulaştıktan sonra kaza zaptı tutturmanız, alkol testine girmeniz ve karşı tarafla ilgili şikayetinizi kolluk kuvvetlerine iletmeniz, sürecin ilerlemesi için yeterlidir.

Trafik Sigortası Süreci Nasıl İşler?

Kaza sonrasında hasar tespit tutanağını ve diğer gerekli belgeleri yasal süre bitmeden sigorta şirketinize iletmeniz gerekir. Trafik kazalarında tespit tutanağının şirkete verilmesi için geçerli yasal süre, 5 gündür. Kazanın üzerinden 5 günden fazla zaman geçtikten sonra iletilen tutanaklar, geçerli olarak kabul edilmez ve bu durumda, sigorta teminatı hakkınız ortadan kalkar. Hasar tespit tutanağıyla birlikte sigorta şirketinize sunmanız gereken diğer evraklar ise şunlardır:

 • Kaza yerinde çektiğiniz fotoğraflar,
 • Poliçenizin fotokopisi,
 • Alkol raporu,
 • Sürücülere ait ehliyetlerin fotokopileri,
 • Kazaya karışan araçların ruhsat fotokopileri,
 • Araçta rehin ya da ipotek varsa bankadan alınacak evraklar.

Hasar tespit tutanağını yukarıdaki evraklarla birlikte sigorta şirketinize kazadan sonraki ilk 5 gün içinde teslim etmeniz durumunda ise sigorta işlemleri başlar. Sigorta şirketleri, ilgili belge ve raporları 3 iş günü içinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderir ve değerlendirme safhasına geçilir.

Değerlendirme aşamasında, kazaya karışan sürücülerin kusur oranları belirlenir. Kusur oranları, sigortadan ödeme alınıp alınmayacağını belirleyen en önemli noktalardır. Kusur oranı belirlendikten sonra sigortalının 5 gün içinde itiraz etmemesi durumunda sonuç sabitleşir. Kazaya karışan araçların, sigortalarının farklı şirketlerde bulunması ve şirketlerin kusur oranları noktasında anlaşamaması durumunda ise kaza tespit tutanakları Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir ve eksper görüşü alınır. Tutanak Değerlendirme Komisyonu, eksper raporunu 3 gün içinde tamamlayarak taraflara bildirir ve sigorta şirketleri, kendilerine bildirilen oranda ödemeyi sigortalılara yapar.

Kasko ve zorunlu trafik sigortaları, kaza durumunda karşılaşacağınız maddi zararın büyük bölümünü karşılar ve sizi yüksek bir maddi yükten kurtarır. Bu sebeple tüm araç sahiplerinin araçlarını sigortalatması son derece önemlidir. Siz de trafikteyken içinizin daima rahat olmasını istiyorsanız, Sigortam.net tarafından size sunulan kasko ve trafik sigortası tekliflerini inceleyebilir ve aracınızı size özel avantajlardan yararlanarak sigortalatabilirsiniz. Sigortam.net’e dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan da ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yorumları