Kaza Yaptığımda Ne Yapmam Gerekiyor? Kaza Sonrası İşlemler

Kazalar, trafiğe çıkan tüm sürücüleri bekleyen riskler arasında yer alıyor. Türkiye’de yılda ortalama 150.000 tehlikeli trafik kazası yaşanıyor. Bu kazalarda can kayıplarının ve yaralanmaların yanı sıra ciddi maddi zararlar da gerçekleşiyor. Bu nedenle trafik kazalarında tüm sürücülerin doğru adımları atmaları büyük önem taşıyor.

Kaza Tespit Tutanağı formu için tıklayınız.
Kaza Tespit Tutanağı örneği için tıklayınız.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik kazası sonrası yapılacak işlemler, sizi hem daha ciddi maddi-manevi kayıplar hem de hukuki problemler yaşamaktan korur. Eğer siz de trafik kazası sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki detaylardan yararlanabilirsiniz.

Sizin için derlenen önerileri uygulayarak kaza sonrasında zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası seçeneklerinden maksimum seviyede yarar sağlayabilir, kazayı en kayıpsız şekilde atlatabilirsiniz. Sizin için en uygun zorunlu trafik sigortası ve kasko seçeneklerini ise Sigortam.net’te bulabilirsiniz.

Kaza Sonrasında Ne Yapmak Gerekir?

Trafik kazaları, bedensel zarar ve maddi zarar olmak üzere iki farklı risk oluşturur. Bu sebeple herhangi bir trafik kazası geçirmeniz durumunda ilk olarak kendi sağlığınızı, aracınızdaki yolcuların ve kazaya karışan diğer kişilerin sağlığını kontrol etmenizde fayda var.

Kimi durumlarda hafif ve az maddi hasarlı kazalar bile iç kanama ve travma gibi ciddi sağlık tehlikelerine yol açabilir. Bu sebeple kazaya karışan herkesin sağlıklı olduğundan emin olmanız, olası riskleri önlemeniz açısından büyük önem taşır. Eğer kazada yaralanan olduysa ilk olarak olay yerine ambulans çağırmanız ve yaralıya sağlık ekipleri gelinceye kadar ilk yardım müdahalelerinde bulunmanız gerekir.

Kazada herhangi bir yaralanma yaşanmaması durumunda maddi hasar tespitine geçebilirsiniz. Kazaya karışan şahısların kanuna aykırı davranışları yoksa, kaza kamu mallarına zarar vermemişse ve kazada kimse yaralanmamışsa doğrudan polis çağırmanıza gerek yoktur. Bu noktada araçlarda oluşan maddi hasarları tespit etmeniz ve karşı tarafla anlaşma zemini aramanız gerekir.

Kazaya karışan diğer kişiyle anlaşmanız durumunda, ilk olarak araçları yerlerinden hareket ettirmeden önce kazayı detaylı bir şekilde yansıtan fotoğraflar çekmenizde fayda var.

Bu fotoğraflar, sonraki aşamalarda başvurulacak olan emniyet güçlerinin ve sigorta görevlilerinin kazayı doğru şekilde değerlendirmesine yardımcı olur. Kaza şeklini net bir şekilde yansıtan fotoğraflar çekildikten sonra araçları uygun bir yere çekerek trafiği açmanız gerekir. Sonrasında kazaya karışan diğer şoförlerle birlikte kaza tespit tutanağı doldurabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı, isminden de anlaşılacağı gibi trafik kazalarına dair tüm detayların tespit edilebilmesi için kullanılan resmi bir evraktır. Kazaya karışan araç sürücüleri tarafından doldurulur ve diğer evraklarla birlikte sigorta şirketlerine iletilir. Tutanaklar, uygun şartları karşılayan kazalarda emniyet güçleri devreye girmeden hızlı bir şekilde sonuç alınabilmesine de yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulur?

Bir kazanın doğuracağı sorunların kaza tespit tutanağı kullanılarak ve emniyet güçlerine haber vermeden çözüme kavuşturulabilmesi için aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekir:

 • Kaza tespit tutanağı için en az bir araçta maddi hasar bulunması,
 • Kazada bedensel yaralanma ve ölüm gibi durumlar oluşmaması,
 • Kazaya karışan sürücülerin tutanak içeriği hakkında kendi aralarında anlaşmaya varabilmeleri,
 • Kazaya karışan tüm araçların geçerli sigortalarının bulunması,
 • Kazaya karışan sürücülerin ehliyet sahibi olması,
 • Sürücülerin kaza anında alkol, keyif verici madde gibi unsurların etkisi altında olmaması,
 • Sürücülerin 18 yaş üstü olması,
 • Tüm araç sürücülerinin akıl sağlığının yerinde olması,
 • Kazada kamu mallarına zarar gelmemiş olması gerekir.

Yukarıdaki şartları karşılayan kazalarda, taraflar kendi aralarında tutanak hazırlayarak resmi prosedürleri başlatabilirler.

Trafik Kazasında Hangi Durumlarda Polis Çağırmak Gerekir?

Kaza yaptıktan sonra yapılması gerekenler, duruma göre değişiklik gösterebilir. Basit kazalar, sürücülerin kendi aralarında anlaşmasıyla çözülebilirken hukuku ilgilendiren durumlar doğuran kazalarda ise polis ya da jandarma çağırmak zorunludur. Trafik kazası yaptıktan sonra emniyet güçlerine haber vermenizi gerektiren durumlar ise şu şekilde:

 • Trafik kazası sonucunda ölüm ya da yaralanma durumu meydana gelmesi,
 • Kazaya karışan sürücülerden en az birinin 18 yaşın altında olması,
 • Karşı taraftaki sürücünün geçerli ve kullandığı aracın tipine uygun bir ehliyet ibraz edememesi,
 • Karşı taraftaki sürücünün alkol ya da benzeri bir maddenin etkisi altında olması,
 • Kaza yapan sürücülerden birinin, akıl sağlığı hakkında şüphe uyandıracak davranışlar sergilemesi,
 • Kazaya karışan araçların en az birinin kamuya ait olması ya da kaza nedeniyle kamu mallarında maddi hasar meydana gelmesi,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortasının bulunmaması.

Kaza sonrasında yukarıdaki durumlardan en az biriyle karşılaşmanız hâlinde, vakit kaybetmeden ve herhangi bir belgeye imza atmadan önce direkt olarak polisi ya da jandarmayı aramanız ve emniyet güçleri olay yerine ulaşıncaya kadar beklemeniz gerekir. Emniyet güçleri olay yerine ulaştıktan sonra kaza zaptı tutturmanız, alkol testine girmeniz ve karşı tarafla ilgili şikayetinizi kolluk kuvvetlerine iletmeniz, sürecin ilerlemesi için yeterlidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, gerçekleşen kazayı ilgili makamlara bildirmek için kullanacağınız önemli belgelerdir. Bu sebeple tutanağı hatasız doldurmanız hayli önem taşır. Tespit tutanağı doldururken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şöyle:

 • Tespit tutanaklarında kazaya karışan kişilerin isimleri, soyadları, TC kimlik numaraları, araç plaka bilgileri ve trafik sigortası poliçe numaraları mutlaka bulunmalıdır.
 • Tutanağa kazanın tarihi, yeri ve saati yazılmalıdır.
 • Eğer kazaya şahit olan kimse varsa tanıklığına başvurulması amacıyla adı, soyadı ve iletişim bilgileri de tutanağa eklenmelidir.
 • Tutanağın ilgili bölümüne kazanın nasıl ve hangi açılardan gerçekleştiğini anlatan taslaklar çizilir, araçlar A ve B şeklinde isimlendirilir. Taslakta araçların gittiği yön, yol çizgileri ve sokak isimleri mutlaka belirtilmelidir.
 • Tespit tutanaklarında kazaya karışan sürücülerin kısa ifadelerine de yer verilmesi gerekir.
 • Kaza tespit tutanağının 7 numaralı alanındaki kutucuklardan uygun olanlara “X” işareti atılır. Kazada yabancı plakalı bir araç bulunmuyorsa 8 numaralı alan boş bırakılır. (Bu bölümleri aşağıdaki kaza tespit tutanağı formundan inceleyebilirsiniz.)
 • Tutanak üzerinde bulunan 12 numaralı alan, kazaya karışan tüm sürücüler tarafından imzalanır. Bu alanın imzalanmaması, tutanağın geçersiz olmasına yol açar. Bu sebeple tutanaktaki en önemli noktalardan biri imzadır. (Bu bölümü aşağıdaki kaza tespit tutanağı formundan inceleyebilirsiniz.)

Tutanağı hazırlarken kazaya karışan tarafların anlaşmazlık yaşaması ve tüm sürücülerin tutanağı imzalamaması halinde 155 ya da 156’yı arayarak kazanın gerçekleştiği bölgeye bakan polis ya da jandarma güçlerini çağırmanız gerekir. Eğer taraflar anlaşır ve tutanaklar karşılıklı olarak imzalanırsa belgeyi aracınızın sigortasını yapan şirkete iletebilirsiniz. Trafik kazası hasar tespit tutanağınız, sigorta şirketinizin hasar departmanında incelenir ve işlemleriniz en kısa sürede tamamlanır.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karıştıysa Nasıl Tutanak Tutulur?

İkiden fazla araç kaza yaparsa yine kaza tespit tutanağı tutulmalıdır. İkiden fazla motorlu aracın karıştığı trafik kazalarında veya gerek görüldüğünde birden fazla kaza tespit tutanağı formu kullanılabilir. Düzenlenen kaza tespit tutanakları fotokopi yoluyla çoğaltılabilir. Trafik kazası sonrasında birden fazla form kullanılması durumunda tüm sürücülerin her formda imzasınının bulunması zorunludur.

Yine düzenlenecek her bir formda trafik kazasının oluş şeklini gösteren şema tam olarak yer almalıdır. İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında motorlu araç sürücülerinden biri veya birden fazlasının alkollü olması, yaşının küçük olması, ehliyetinin olmaması gibi durumlarda araç sahipleri arasında anlaşma sağlanması zor olacağı için form doldurmadan trafik polisine haber verilmesi daha uygun olur.

Trafik Kazası Tespit Tutanağı Nereden Alınır?

Trafik kazası tespit tutanakları, sigorta şirketleri tarafından düzenlenen belgeler olmaları sebebiyle yalnızca Kasko Sigortası ya da Zorunlu Trafik Sigortası yaptıran araç sahiplerine poliçeleriyle birlikte verilir. Dilerseniz tutanağınızı sigorta şirketinizin internet sitesinden de indirebilirsiniz.

Tutanaklar, dilediğiniz an kolayca ulaşabileceğiniz evraklar değildir. Bu sebeple tüm sürücülerin tutanaklarını araçlarında hazır bekletmeleri tavsiye edilir. Size verilen boş tutanakları fotokopi yoluyla çoğaltarak aracınızın torpido gözünde düzenli olarak taşıyabilirsiniz. Böylece olası bir kaza anında hemen kullanabilirsiniz.

Size iletilen kaza tespit tutanaklarını daha önceden detaylı bir şekilde incelemeniz ve kaza anında doldurulması gereken yerleri öğrenmeniz tavsiye edilir. Bu sayede kaza anında olayın şokuyla tutanak üzerinde maddi hata yapma riskinden kurtulabilir, tutanağınızı sağlıklı bir şekilde doldurarak inceleme sürecinin hızla tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulduktan Sonra Neler Yapılır?

Kaza tespit tutanağını doldurduktan sonra aşağıdaki adımları atmanız gerekir:

 • Kaza yapan araçları yerlerinden oynatmadan önce çeşitli açılardan fotoğraf çekebilirsiniz. Bu sigorta şirketlerinin kazayı daha doğru ve hızlı bir şekilde değerlendirmesine yardımcı olur.
 • Karşı tarafın kimliğinin, ehliyetinin ve ruhsatının fotoğrafını çekebilir; karşı tarafın sigorta poliçe numarasını alabilirsiniz.
 • Sonrasında sigorta şirketinizle iletişim kurarak aracınızın kaldırılma işlemlerini başlatabilirsiniz.
 • Kaza tespit tutanağını 5 iş günü içinde diğer evraklarla birlikte sigorta şirketinize teslim etmeniz gerekir.
 • Trafik sigortası için poliçe, kimlik, ehliyet ve ruhsat fotokopisi ile poliçe makbuzu ve alkol zaptı gibi ek belgeler istenir.
 • Kasko sigortası için ise beyan, alkol raporu, kaza yeri fotoğrafları ve varsa yük irsaliyesi ek belgeleri istenir.

Kaza tespit tutanağını, yasal sürede sigorta şirketinizle paylaşmanızla birlikte durum değerlendirmesi en kısa sürede başlatılır. Şirket, başvurunuzu hasar departmanına yönlendirir ve analiz eder. Yapılan analiz sonucunda, kazaya karışan araçların ne kadar kusurlu olduğu anlaşılır. Böylece sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminatlar belirlenir.

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı Nasıl Yapılır?

Kaza tespit tutanağının geçerli olması için kazaya karışan tüm sürücülerin olay üzerinde uzlaşması ve tutanakları imzalaması gerekir. Eğer karşı tarafın hazırladığı tutanağın durumu doğru şekilde anlatmadığını düşünüyorsanız belgeyi imzalamayı reddedebilir ve polis ya da jandarma çağırarak durumu bildirebilirsiniz.

Kaza tespit tutanağını sigorta şirketinize iletmenizi takip eden süreçte, kaza iki tarafın uzmanları tarafından incelenir ve kusur oranları çıkarılır. Sürücülerin de belirlenen kusur oranlarına itiraz etme hakkı bulunur.
Eğer inceleme sonucunda bir yanlışlık yapıldığını düşünüyor ve kusur oranınızın yeniden değerlendirilmesini istiyorsanız Sigorta Birliği Merkezi’ne yazılı bir dilekçeyle başvurabilir ya da merkezin online platformundan Kaza Tespit Tutanağı İtiraz Formu’nu doldurabilirsiniz. İtirazınız sonrasında kaza raporları yeniden incelenir ve herhangi bir hata tespit edilmesi durumunda kusur oranları değiştirilir.

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Hasar tespit tutanağını yukarıdaki evraklarla birlikte sigorta şirketinize kazadan sonraki 5 iş günü içinde teslim etmeniz durumunda sigorta işlemleri başlar. Sigorta şirketleri, ilgili belge ve raporları 3 iş günü içinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderir ve değerlendirme safhasına geçilir.
Değerlendirme aşamasında, kazaya karışan sürücülerin kusur oranları belirlenir. Kusur oranları, sigortadan ödeme alınıp alınmayacağını belirleyen en önemli noktalardır. Kusur oranı belirlendikten sonra sigortalının 5 iş günü içerisinde itiraz etmemesi durumunda sonuç kesinleşir.

Kazaya karışan araçların sigortalarının farklı şirketlerde bulunması ve şirketlerin kusur oranları noktasında anlaşamaması durumunda ise kaza tespit tutanakları, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir ve eksper görüşü alınır. Tutanak Değerlendirme Komisyonu, eksper raporunu 3 iş günü içinde tamamlayarak taraflara bildirir ve sigorta şirketleri, kendilerine bildirilen oranda ödemeyi sigortalılara yapar.

Sigortanızdan tam destek alabilmeniz için geniş kapsamlı bir poliçenizin bulunması gerekir. Yüksek güvenceler veren kasko ve trafik sigortası poliçelerinden satın alarak kaza anından itibaren çok sayıda avantajdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca yol yardım, çekici hizmeti, tamirat, konaklama, ikâme araç, sağlık desteği gibi hizmetlerle kazanın sebep olabileceği problemlerden rahatça kurtulabilir, trafik güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Sigortası Süreci Nasıl İşler?

Kaza sonrasında hasar tespit tutanağını ve diğer gerekli belgeleri yasal süre bitmeden sigorta şirketinize iletmeniz gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kazanın üzerinden 5 iş gününden fazla zaman geçtikten sonra iletilen tutanaklar geçerli kabul edilmez. Bu durumda, sigorta teminatı hakkınız ortadan kalkar. Hasar tespit tutanağıyla birlikte sigorta şirketinize sunmanız gereken diğer evraklar ise şunlardır:

 • Kaza yerinde çektiğiniz fotoğraflar
 • Poliçenizin fotokopisi
 • Alkol raporu
 • Sürücülere ait ehliyetlerin fotokopileri
 • Kazaya karışan araçların ruhsat fotokopileri
 • Araçta rehin ya da ipotek varsa bankadan alınacak evraklar

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa Neler Yapılmalı?

Kazaya karışan araçlardan birinin, yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa mutlaka trafik polisi çağrılmalı ve zabıt tutulması beklenmelidir. Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek olabilir. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebep olan tarafla uğraşmak zorunda kalmaz ve hasarını rahatça karşılar.

Tek Taraflı Kazalarda Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Bilindiği gibi Zorunlu Trafik Sigortası olası bir kaza halinde karşı tarafa ve üçüncü şahıslara verilen hasarları teminat kapsamına alır. Bu nedenle bir kazada sigortalı, kendi sigortasından herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz. Ancak tek taraflı kazada sigortalının hayatını kaybetmesi halinde sigortalı yakınları destekten yoksun kalma tazminatını bazı sınırlar çerçevesinde sigorta şirketlerinden talep edebilir.
Destekten yoksun kalma tazminatı başvurusu yapabilmeniz için söz konusu kazanın 26 Nisan 2016 tarihinden önce gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu tarihten sonraki tek taraflı trafik kazalarında tazminat talebinde bulunmak ise mümkün değil. Çünkü bu tarihlerde yapılan trafik sigortası genel şartlarındaki değişiklikle tek taraflı kazalar için tazminat yolu kapatıldı. Ayrıca 15 yılı aşan kazalar için de destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunulamıyor.

Ek Tazminat Talepleri İçin Sigorta Şirketine mi Başvurulması Gerekir?

Yukarıdaki koşullara uyan durumlarda hayatını kaybeden sigortalının yakınları eğer bir tazminat talebinde bulunmak istiyorlarsa kaza ile ilgili tüm evrakların bulunduğu dosyayı bir dilekçe ile ilgili sigorta şirketine ulaştırmalıdır. Eğer sigorta şirketi 15 gün içerisinde bir yanıt vermezse ya da olumsuz bir yanıt verirse sigortalı yakınları mahkemeye dava açabilir. Burada dikkatli olunması gereken bir diğer konu ise vekalet verme aşaması.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Sigortası Yaptırmayı Unutmayın!

Kaza tespit tutanakları ve sonuçlara yapılacak itirazlar, kazaların sizi maddi zarara uğratmasını engellemenin en etkili yollarıdır. Bu imkânlardan yararlanabilmek için ise mutlaka trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası bulunmayan araç sahipleri, kaza durumunda hem kendi araçlarında hem de karşı tarafta oluşan hasarların bedelini kendileri ödemek zorunda kalabilir.

Geçerli bir araç sigortanızın bulunmaması durumunda, kaza sonucunda ortaya çıkacak yaralanmaların tedavi masraflarını ve hukuki süreçlerin bedellerini de kendi cebinizden ödemeniz gerekir. Bu sebeple kasko ve trafik sigortalarınızı daima güncel tutmanızda yarar bulunur.

Siz de birbirinden avantajlı sigorta seçenekleriyle hemen tanışmak istiyorsanız Sigortam.net tarafından size sunulan tekliflere göz atabilirsiniz. Trafik sigortası ve kasko teklifi almak için satın alma işlemlerini yine internet üzerinden ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan tamamlayabilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra size gönderilen poliçe ve kaza tespit tutanağı örneklerini saklayarak her türlü olumsuzluğa karşı tedbirinizi alabilir ve istediğiniz yere güvenle seyahat edebilirsiniz.

Müşteri Yorumları