Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir? 

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Tamamlayıcı trafik sigortası, zorunlu trafik sigortasına ek teminatlar ilave edilerek oluşturulan kapsamlı bir kasko çeşididir. Zorunlu trafik sigortasının kapsamının genişletilmesi ile oluşturulan tamamlayıcı trafik sigortası, kaza durumunda üçüncü kişilerin zararlarının yanı sıra zorunlu trafik sigortası kapsamı dışında kalan bazı durumları da içerir. Dolayısıyla mevcut zorunlu trafik poliçene ek olarak düzenlenen tamamlayıcı trafik sigortası ile poliçenin kapsamını genişletebilirsin. Tamamlayıcı trafik sigortası 1 yıl geçerli olacaktır ancak bu süre sonunda poliçeni yenileyerek sigortanın avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsin. 

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Kapsamı 

Bazı sigorta şirketleri, müşterilerine tamamlayıcı trafik sigortası kapsamında tamamlayıcı çarpışma ve tamamlayıcı doğal afet paketi olmak üzere farklı içeriklere sahip 2 ayrı alternatif sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; tamamlayıcı çarpışma paketi; çarpma, çarpılma, yangın, hırsızlık, ferdi kaza, hukuki koruma gibi teminatları içerirken tamamlayıcı doğal afet paketi; deprem, sel, dolu, su baskını, fırtına gibi teminatlar yer alır. Sigorta şirketin ile iletişime geçerek tamamlayıcı trafik sigortası kapsamında sunulan paketler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin. 

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir? 

Tamamlayıcı trafik sigortası ana teminatları ile kendini aşağıdaki durumlara karşı güvence altına alabilirsin. 
 
İhtiyari mali mesuliyet (İMM): Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını yasal limitler dahilinde karşılarken tamamlayıcı trafik sigortası ihtiyari mali mesuliyet ile bu limiti yükletebilirsin. Böylece zorunlu trafik sigortasının yeterli olmadığı durumlarda bu teminatı kullanabilir ve aracını güvence altına alabilirsin. Eğer tamamlayıcı trafiğin yoksa ama bütçeni kazalara karşı güvence altına almak istiyorsan İMM sigortasını ayrıca da satın alabilirsin. İMM sigortası teklifi almak için tıkla.
 
Yol yardım: Yol yardım teminatı sayesinde aracının arıza yapması, yakıtının bitmesi veya lastiğinin patlaması gibi durumlarda çekici hizmeti, lastik değişimi, araç çilingir gönderimi hizmetlerinden 7/24 ücretsiz yararlanabilirsin. 
 
Araç bakımı: Tamamlayıcı trafik sigortası araç bakım teminatı sayesinde belirli noktalarda ücretsiz fren sistemi kontrolü, arıza sorgulama, lastik-jant değişimi gibi hizmetler alabilir ayrıca bazı işlemlerden de indirimli olarak yararlanabilirsin. 
 
Asistans hizmeti: Asistans teminatı kapsamında yer alan ikame araç, çekici hizmeti, belirli bir limite kadar şehir içi taksi ve çekici hizmetinden faydalanabilirsin. 

Tamamlayıcı Trafik Sigortasından Kimler Yararlanabilir? 

Hasarsızlık kademesi 4, 5, 6, veya 7 olan, aktif araç kullanan ve 4-15 yaş aralığında otomobili veya kamyoneti olan herkes tamamlayıcı trafik sigortasından yararlanabilir ve aracını güvence altına alabilir. 

Tamamlayıcı Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir? 

  • Tamamlayıcı trafik sigortası mevcut trafik poliçenin bitiş tarihiyle aynı olacak şekilde 1 yıllık veya kısa süreli olarak düzenlenebilir. 
  • Zorunlu trafik sigortasının kapsamı genişletilerek oluşturulan tamamlayıcı trafik sigortası, kasko poliçesi olmayan kişiler için de avantaj sağlar. Çünkü ikame araç, çekici ve yol yardım hizmeti gibi uygulamaları tamamlayıcı trafik sigortası kapsamında kullanabilir ve olası risklere karşı önlem alabilirsin. 
  • Trafik kazaları, bir aracın hasar görmesi veya bir kişinin ölümü ya da yaralanması ile sonuçlanabilir. Bu durumda trafik sigortan sana düşen yasal sorumluluk limitlerini aşıyorsa tamamlayıcı trafik sigortası sayesinde 250.000 TL’ye kadar ek limit tanımlayabilir ve ekstra koruma sağlayabilirsin. 
  • Tamamlayıcı trafik sigortası ekonomik fiyat avantajı ve peşin-taksitli ödeme alternatifleri ile de avantajlı bir konumdadır. 
İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.