Kayıp ve Çalıntı Ehliyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sürücü belgesi kaybedildiğinde veyahut çalındığında yapılması gerekenler arasında resmi gazete ilan verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu zorunluluk yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak ehliyetini kaybeden veyahut ehliyeti çalınan sürücü ister ise resmi gazete ilanı da verebilmektedir. Ancak ehliyet kaybedilme veya çalınma durumlarında asıl yapılması gereken şey, vakit kaybetmeden yeni ehliyet çıkarmaktır.

Ehliyet Kaybı veya Çalınmasında Ne Yapılır?

Ehliyet çalınması, kaybolması durumlarında resmi gazeteye ilan verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu karar, kişinin inisiyatifindedir. Kişi, sürücü belgesini kaybederse veya belgesi çalınırsa hiç vakit kaybetmeden yeni sürücü belgesi çıkarmak için harekete geçmelidir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü veya ALO 199 hattından randevu alındıktan sonra gerekli belgelerle randevuya gidilmelidir. Bu işlemlerin ardından yeni sürücü belgesinin kişinin eline geçmesi yaklaşık 10 gün sürmektedir. Bu süreçte ise geçici sürücü belgesi kullanılmaktadır.

Sürücü belgesi çalınmasında ya da kaybolmasında ödenmesi gereken bir ceza tutarı eskiden var olmasına rağmen, günümüzde bulunmamaktadır. Yalnızca yeni ehliyet çıkarıldığı için belli bir ücret ödenmektedir. Bu ücret ise kaybolan veya çalınan ehliyetin eski tip, yeni tip olmasına göre değişiklik göstermektedir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kayıp Ehliyet ve Çalıntı Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Sürücü belgesi çalınması veyahut kaybedilmesi gibi hallerde sürücünün yeni sürücü belgesi alabilmesi için Nüfus Müdürlüklerinden randevu alması gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden ya da ALO 199 hattından sürücü belgesi için randevu alınabilmektedir. Randevu alınmasının ve gerekli belgelerin götürülmesinin ardından Nüfus Müdürlüğü, sürücüye 15 gün süreli geçici sürücü belgesi vermektedir. Sürücünün yeni sürücü belgesi ise yaklaşık 10 günde adresine ulaşmaktadır. Sürücü belgesinin kaybedilmesinin, çalınmasının bir cezası bulunmamaktadır. Bu nedenle ehliyet kaybedildiği için veyahut çalındığı için değil, yeni ehliyet çıkarıldığı için ücret ödemesi yapılmaktadır.

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sürücü belgesinin kaybolması durumunda yeniden çıkartılabilmesi için gereken belirli evraklar bulunmaktadır. Sözü geçen evraklar sıralandığı gibidir:

  • Sürücünün biyometrik fotoğrafı
  • Sürücü olur sağlık raporu
  • Sürücüye ait kan grubu kartı (kan grubu bilinmediği takdirde gereklidir)
  • Sürücünün nüfus cüzdanı, pasaportu veyahut iş kimliği
  • Sürücü belgesinin yeniden alınması adına yazılmış dilekçe
  • Yeni sürücü belgesi için yapılan ödemeye ait belge (anlaşmalı bankalara gidilerek ödeme yapılmalıdır, internet üzerinden ödeme yapmak da mümkündür)

    Randevuya gidilirken bu evraklar beraberinde götürülmelidir.

Ehliyet Kayıp ve Çalıntı Ücreti & Bedeli 2021

Eski tip ve yeni tip olmak üzere iki tip sürücü belgesi bulunmaktadır. Yeni tip ehliyetler 01.01.2016 tarihi itibariyle sürücü belgesi alan kişilere verilmeye başlanmıştır. Eski tip ehliyet veyahut yeni tip sürücü belgesi kaybedilmesi durumunda ödenecek ücretler tablodaki gibidir:

Sürücü Belgesi Tipi Ödenmesi Gereken Ücret
 

 

Yeni Tip Sürücü Belgesi

Değerli Kâğıt Bedeli 225 TL
Polis Vakfı Hizmet Bedeli 45 TL
Toplam 270 TL
 

 

Eski Tip Sürücü Belgesi

Değerli Kâğıt Bedeli 13 TL
Polis Vakfı Hizmet Bedeli 2 TL
Toplam 15 TL

 

Yani eski tip sürücü belgesi kaybedildiği durumda yenisini çıkartma işlemi için toplamda 270 TL, eski tip sürücü belgesi kaybedildiği durumda yenisini çıkartma işlemi için toplamda 15 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Kayıp ve Çalıntı Ehliyet Randevu İşlemleri

Sürücü belgesi kaybedildiğinde veyahut çalındığında Nüfus Müdürlüğünde yapılması gereken işlemler için öncesinden randevu alınması gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden ve ALO 199 telefon hattından sürücü belgesi için randevu alınabilmesi mümkündür. Randevunun alınmasından ve gerekli işlemlerin yapılmasının ardından yeni sürücü belgesinin adrese ulaşmasının beklenmesi gerekmektedir. Bu süre yaklaşık 10 gündür.

Müşteri Yorumları