Tekne Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Amatör denizci belgesi ADB, tekne ehliyetidir. ADB ile çalışmak amaçlı olmayan gezi veyahut denizde spor aktiviteleri 10 beygir gücü üzeri tüm tekneler ile yapılabilmektedir. Kişiler tarafından bu amaçlar dâhilinde alınan tekne ehliyeti sınavla alınabilmektedir.

Tekne Ehliyeti & Amatör Denizci Belgesi (ADB) Nedir?

Tekne ehliyeti yani amatör denizci belgesi ADB, gezi veyahut denizde spor amacıyla tekne kullanmak isteyen bireylerin bu aktiviteleri yapabilmesi için sahip olması gereken belge türüdür. ADB sahibi olunduğunda motoru 10 BG (beygir gücü) ve üzerindeki tüm tekneler kullanılabilmektedir. Amatör denizci belgesi sahipleri bu belge ile çalışamazlar. Denizde çalışmak için ise yapılacak işe uygun olan “Gemiadamı Yeterlilik Belgesi”ne sahip olmak bir zorunluluktur.

Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır?

Amatör denizci belgesi ADB alınabilmesi için UDHB yani Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan gemiadamı sınavına girilmesi gerekmektedir. Sınavların nerede ve ne zaman yapılacağı gibi bilgileri öğrenmek için en yakın Liman Başkanlığından bilgi alınmalıdır. Sınava başvuru için ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Gemiadamı Bilgi Sistemi internet sitesindeki “Gemiadamı Sınavı Başvurusu” butonunu kullanmak gerekmektedir. Yani online olarak gemiadamı sınavına başvuru yapabilmeniz mümkündür.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Tekne Ehliyeti Başvuru Şartları Nelerdir?

Amatör denizci belgesi ADB alabilmek için gereken başvuru şartları listelendiği gibidir:

  • Kişinin ADB sahibi olabilmesi için 14 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Tekne ehliyeti adayı kişi 18 yaşından küçük ise sınava velisinin düzenlediği noter tarafından onaylanmış muvafakatname ile girebilmektedir. Buna ek olarak 14 ve 18 yaş arasındaki ADB sahibi kişiler ancak boyu 7 metreden az ve sürati saatte 7 deniz milinden daha az olan tekneleri kullanabilmektedir.
  • ADB almak isteyen bireyin mezuniyet durumu en az ilkokul düzeyinde olmalıdır yani kişi okuma-yazma bilmelidir.
  • Kişi sağlık testinden geçip, tekne kullanmaya uygun olduğuna dair sağlık raporu almalıdır. Sağlık raporunun süresi 4 aydır.
  • Kişinin UDHB tarafından yapılan denizadamı sınavından başarılı sonuç alması gerekmektedir. Yani kişi, sınavda sorulan 50 sorunun en az 30’u doğru cevaplayarak 60 puan ve üzerinde bir not almalıdır.
  • ADB için başvuran kişinin geçmişinde kaçakçılık veyahut yurtdışına adam kaçırma gibi suçlamalarının bulunmaması gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ve yabancı olup Türkiye’de oturma izni bulunan kişiler ADB yani tekne ehliyeti almak için başvurabilmektedir.

Tekne Ehliyeti Nereden Alınır?

Amatör denizci belgesi ADB alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın internet sitesini kullanmak mümkündür. Sözü edilen internet sitesinin Gemiadamı Bilgi Sistemi gbs.uab.gov.tr üzerinden gemiadamı sınav başvurusu yaparak tekne ehliyeti almaya hak kazanılabilmektedir.

Hangi Tekneler İçin Ehliyet Gerekir?

Motor gücü 10 beygir gücü altında olan tekneleri kullanmak için amatör denizci belgesi ABD’ye sahip olmanız gerekmez. 10 beygir gücünden yüksek motora sahip tekneleri kullanmak için ise amatör denizci belgenizin bulunması gerekir. Ancak amatör denizci belgelerinin kapsamı ticari amaçla kullanıma uygun değildir. Ticari amaçla kullanım için gerekli belge “Gemiadamı Yeterlilik Belgesi”dir.

Ek olarak teknede VHF telsiz aracı bulunuyor ise bu cihazı kullanabilmek için ayrı bir belgeye sahip olunması gereklidir. Bu belge ise “Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi” olarak adlandırılır.

Tekne Ehliyeti İçin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Amatör denizci belgesinin bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Yani ADB süresiz bir belgedir. Ancak sonradan gelişen bir hastalık durumu oluşur ise bu durumun amatör denizcinin tekne kullanmasında bir sorun teşkil edip etmediğinin saptanması için sağlık raporu tekrar istenebilmektedir. Eğer bir sorun teşkil etmiyor ise amatör denizci tekne kullanmaya devam edebilmektedir. Ek bilgi olarak, eski tip amatör denizci belgesi ABD yenisi ile değiştirebilmektedir.

Tekne Ehliyeti Ücreti Ne Kadar?

Amatör denizci belgesi ABD alınmak istenirse sınava girmek için ödenmesi gereken tutar 100 TL’dir. ADB için ayrıca bir harç ödenmesi gerekir. Bu harç tutarı ise her yıl değişmektedir. Ayrıca sağlık kontrolünden geçmek ve sağlık raporu almak için de belli bir miktar ödenmek zorundadır. Bu tutar şehre ve hastaneye göre değişiklik gösterse de ortalama 100 TL’dir. Tüm bunlara ek olarak sınavdan başarı ile geçen yani 50 sorunun en az 30’unu doğru yapan kişilerin kart ücreti de ödemesi gerekmektedir.

Müşteri Yorumları