Kıymet Kazanma Tenzili

Kasko sigortası ek teminatları arasında “kıymet kazanma tenzili istisnası” olarak yer alan “eskime payı düşmeme” teminatı da bulunmaktadır. 
 
Aracınızı kullandıkça ve araç hasar gördükçe bazı parçaları değişmekte ve değişenlerin yerine yeni ve “0” parçalar takıldığından, bu parçaların bedeli hasar gören parçaların bedelinden yüksek olmaktadır. Bu parça değişimleri de aracın değerini artırmaktadır. 
 

Kıymet kazanma tenzili nedir?
 

Herhangi bir kaza durumunda veya hasar görme halinde, sigorta eksperi araçtaki yeni parçaların değerini, kaza sonrasında ödenecek tezminat bedelinden düşmektedir. Böylece aracın kazanın hemen öncesindeki bedelinin, kasko sigortası ettirildiği andaki bedelinden daha yüksek olmaması hedeflenir. Bu durumda yapılan işleme “kıymet kazanma tenzili” denmektedir. 
 
Kasko sigortası yaptırırken, ek bir teminatla kıymet kazanma tenzili işleminin yapılmamasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda kaza ve hasar sonrasında aracınızda oluşan değer artışı tazminat bedelinden düşülmez.
 

Kıymet Kazanma Tenzili ile ilgili diğer yazılar:

 
• Kasko sigortası ile hangi riskleri kapsam altına alabilirsiniz?
Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir. Kasko sigortası çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma ana teminatlarını içerir.
 
• Hasar anında yapmanız gerekenler nelerdir?
Öncelikle sadece maddi hasarlı kazalarda; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Müşteri Yorumları