444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Müşterileri Anadolu Sigorta'dan Memnun

16 Nisan 2012
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma şirketi KA tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2011 yılı sonuçlarına göre Anadolu Sigorta, sigorta sektöründe sağlık sigortası ve kasko branşlarında müşteri memnuniyetinde birinci sırada yer aldı.
 
Konuyla ilgili Anadolu Sigorta'dan yapılan açıklamada, sigortalılara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla tüm acenteleriyle uyum içinde çalışan şirketin sigortalıların ihtiyaçları, beklentileri ve talepleri doğrultusunda sürekli olarak kendini geliştirdiği vurgulandı.
 
“Bu çabaların takdir edildiğini ve bu önemli ödülle başarıların teyit edildiğini görmek Anadolu Sigorta için büyük mutluluk ve gurur kaynağı olmuştur” denilen açıklamada, şirketin müşteri odaklı çalışma stratejisinden ödün vermeden, her zaman sigortalılarının yanında olmaya ve onları güvence altına almaya devam edeceği ifade edildi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.