Sigorta Nedir? | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Nedir?

Sigorta Nedir?Sigorta, sigorta sirketinin, sigortalinin ödedigi bir prim karsiligi, çesitli rizikolara karsi hasarini güvenceye aldigi bir sözlesmedir. Ayni zamanda toplumsal bir dayanisma sistemidir. 

Sigorta sistemi dahiline giren kisilerin risklerini ortak bir havuzda birlestirmesi ve risk olustugunda bu havuzdan zararlarinin karsilanmasi üzerine kurulmus bu sistemde katilimci ne kadar fazla olursa, risk daha fazla kisi ile paylasildigindan zarar da dogal olarak azalir. #%teklifalcover%#    

Yani sigorta sistemine dahil olan herkes, aslinda birbirinin zararini öder. Böylece kimse tek seferde büyük meblaglar ödemek zorunda kalmaz.

Daha teknik sekilde tanimlayacak olursak; sigorta ayni türden riskle karsi karsiya olan kisilerin belirli bir miktar para ödeyerek olusturduklari prim havuzudur. O riskin gerçeklesmesi sonucu zarara ugrayanlarinin zarari bu ortak havuzdan karsilanir.

Parayla ölçülebilen her türlü risk sigortalanabilir. Bu ortak havuzun yönetimini de sigorta sirketleri yapmaktadir.

Sigorta havuzu 3 gruptan olusur: Sigortali, sigorta ettiren ve sigorta sirketi.

 

Sigorta ile Ilgili Bilinmesi Gereken Kavramlar

 

Sigortali

Sigortaya konu olan teminat kapsamindaki tehlikelerden herhangi birinin gerçeklesmesi halinde, meydana gelen hasarin tazmini talebinde bulunmaya yasal yetkili olan kisiye sigortali denir. Genellikle sigorta ettiren ile sigortali ayni kisi olmakla birlikte farkli da olabilir. Sigortadan zarari karsiliginda tazminat alan kisi sigortalidir.
 

Sigorta Ettiren 

Sigorta ettiren, sigortayi yaptiran ve bedelini karsilayan kisidir. Riskin bedelini sigorta ettiren öderken, risk gerçeklestiginde sigorta tazminati alacak kisi sigortalidir.
 

Sigortam.net bünyesinde hizmet alabileceginiz sigorta çesitleri ve detaylari hakkinda bilgi almak için asagidaki linklerden faydalanabilirsiniz.

 

Sigorta Türleri

 

Kasko sigortasi mal sigortalarinin türlerinden biridir. Kasko sigortasi ile araç yanma, çarpma, üçüncü sahislarca verilen hasarlar gibi zararlara karsi teminat altina alinmaktadir. Kasko ile aracinizi ana teminatlar ve ek teminatlar kapsaminda sigortalayabilirsiniz.
 
Zorunlu Trafik Sigortasi, 2918 sayili Karayollari Trafik Kanununda düzenlenen ve trafige çikan her aracin yaptirmak zorunda oldugu bir sigorta çesididir. Trafik kazasi sonucunda karsi tarafa verilen hasar, bu sigorta ile ödenmektedir. Trafik sigortasi ile üçüncü sahislara verdiginiz zarar veya üçüncü sahis tarafindan sizin araciniza verilen zarar karsilanir.
 
Özel Saglik Sigortasi sigortalanan kisinin hastaliklar ve kazalar sonucu olusacak saglik giderlerinin karsilanmasi için hazirlanmis kisiye özel planlardir. Özel saglik sigortasi ile  anlasmali saglik kuruluslari (hastane, eczane vb.) bünyesinde ayakta tedavi, yatarak tedavi ve diger saglik hizmetlerini alabilir, isterseniz aile bireylerinizi de poliçenize dahil edebilir, hatta dogum masraflarini özel saglik sigortasi ile karsilayabilirsiniz. 
 
Sigorta sirketleri bunlarin disinda dask, bireysel emeklilik ve yillik hayat sigortasi ürünleri de sunmaktadir.

Ihtiyaciniza en uygun sigorta ürününe ulasmak için Sigortam.net uzmanligindan yararlanin. Sigorta sorgulama yapin, basvuru formu doldurun, 444 24 00 Sigorta Danisma Hatti veya www.sigortam.net üzerinden en uygun sigortaya ulasin.

Benzer İçerikler

Sigorta Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Önceden tahmin edemediğimiz başımıza gelebilecek risklerden ihtiyacımız olan sigortaları önceden temin ederek önlem almamız mümkün. 

Devamını Oku

Sigortam.net’ten Alabileceğiniz Anadolu Sigorta Ürünleri

 Anadolu Sigorta hızlı ve eksiksiz hasar ödemesi, Maksimum Hizmet Sigortacılığı anlayışı, yurt genelinde yaygın acenteleri, teknoloji kullanımı, sigorta hizmetlerindeki öncülüğü ve sürekli ürün geliştirme kabiliyetiyle farklılığını ortaya koymaktadır. 

Devamını Oku

Sigorta Nedir?

Sigorta, sigortalının sigorta şirketine ödediği prim karşılığında çeşitli risklere karşı kendisini güvence altına almasıdır. Bir bakıma toplamsal dayanışma sistemidir.

Devamını Oku
36.801 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X