Konut Sigortalı Evinizi Su Basarsa Ne Yapmalısınız?

Konut sigortası yaptırırken, poliçenize ihtiyacınız olan teminatları ekletmek önemlidir. Su basması teminatı ise konut sigortası poliçenize ekletebileceğiniz en gerekli teminatlardan biridir. Evinizde sel su baskını olur ve maddi zararlarınız ortaya çıkarsa, konut sigortası poliçeniz hasar giderlerini sizin için öder. Bu sebeple henüz evinize konut sigortası yaptırmadıysanız geç olmadan poliçenizi yaptırarak su basması risklerine karşı önlem alabilirsiniz.

Su Basması Teminatı

Kimi zaman açık unutulmuş bir musluktan, kimi zaman da patlayan bir tesisat borusundan akan sular hem kendi evinizin hem de komşularınızın evlerinin hasar görmesine neden olabilir. Eğer konut sigortası yaptırırken teminatınıza su baskını riskini eklettiyseniz, sorunu fark eder etmez ilk yapacağınız şey, suyu kaynağından keserek zararın büyümesini önlemek olmalıdır. Unutmayın ki, konut sigortası zararın büyümesini önlemek ve gerekli koruma tedbirlerini almak sigortalının en önemli yükümlülüklerindendir.

Gerekli önlemler alındıktan ve sorumluluklar yerine getirildikten sonra;

 • Hasar ihbarınızı sigorta şirketine mutlaka 5 iş günü içinde yapmalı,
 • Hasar tespitinin yapılabilmesi için bir eksper talep etmeli,
 • Aşağıdaki evrakları hazırlayarak eksper vasıtasıyla sigorta şirketinize ulaştırılmasını sağlamalısınız.

Hasar İşlemlerinin Tamamlanabilmesi İçin Gerekli Evraklar

Su basması teminatı, sigortalının sorumluluğu ve yapması gerekenleri de içerisinde barındırıyor. Hasar işlemlerinin uygulama aşamasına geçebilmesi için bazı evrakları gerekçeleri ile birlikte teslim edebilmeniz önemli. Aşağıdan hasar işlemleri için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

 • Sigorta poliçesinin kopyası,
 • Hasarın nasıl olduğunu açıklayan detaylı beyan,
 • Hasarın meydana gelişinde bir üçüncü şahsın kusuru varsa, resmi makamlarca veya apartman yönetimince hazırlanan tutanak,
 • Hasarınızın parasal değerini belirten beyan,
 • Hasar onarımı için alınmış teklif veya faturalar,
 • Tapu veya kira kontratı,
 • Hasara ait fotoğraflar,
 • Hasarın niteliğine göre sigorta şirketinin isteyebileceği diğer ek evraklar

Konut Sigortası Yaptırarak Risklere Karşı Önlem Alın!

Konut sigortası teminatları, sadece evinizi su basması risklerine karşı değil, hırsızlık, deprem ve yangın gibi ciddi risklere karşı da koruma altına alır. Beklenmeyen risklerle karşılaşıp yüksek maliyetlere katlanmak yerine uygun fiyatlı konut sigortası tekliflerini değerlendirerek, bütçenizi de güvence altına alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Sigortam.net‘ten konut sigortası başvuru formunu doldurmak. Bu aşamadan sonra sigorta uzmanlarımız arayarak konut sigortası fiyatları ve teminatları hakkında sizi bilgilendirir.

 

Müşteri Yorumları