Trafik cezasını geç ödeyenler dikkat- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı. 

Trafik cezasının tamamını peşin olarak ödemeyi kabul edenlerden cezanın dörtte biri tahsil edilecek, yani halihazırdaki %25’lik peşin ödeme indirimi geçerliliğini koruyor.  Trafik cezaları peşin ödense dahi itiraz yolu açık bulunuyor.  

Bilmediğiniz bir trafik cezanız olup olmadığını öğrenmek için trafik borç sorgulama sayfasını ziyaret edin.

Trafik Cezası Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Tutanakta ismi bulunan kişinin onayı ile para cezası derhal tahsil edilebilecek. Peşin tahsil edilemeyen cezalar, bir ay içerisinde karar tutanağında yazılı idari para cezaları muhasebe yetkilisi mutemetlerine, vergi dairelerine veya Maliye Bakanlığınca tahsile yetkili kılınan bankalar ile PTT idaresine ödenebilecek. 
 
Trafik cezasının alınmasından bir ay içinde vergi dairesine başvurulduğu takdirde, ilk taksidin peşin ödenmesi koşulu ile ceza bir yıl içinde 4 taksite bölünebilecek. 
 
Trafik cezası tutanağına itirazlar da 15 gün içerisinde Sulh ve Ceza mahkemesine yapılabilecek.  
 
Trafik Cezasının Faizi Ne Zaman İşleme Konacak?
Trafik cezasını kesen yetkili memur, cezayı hemen tahsil edecek. Aksi takdirde cezanın tamamının ödenmesi gerekecek. Ödemede gecikme olduğu takdirde aylık %5 faiz uygulanmaya başlanacak. 
 
Faiz işlemesi için ayın tamamının bitmesi beklenmeyecek. Küsuratlı aylar da tam işlemi görecek. Ancak bu şekilde artış cezanın iki katını geçemeyecek. 
 
Trafikte başınıza gelebilecek tüm olaylara karşı tedbirli olmak için aracınıza zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En iyi teklifleri almak için Sigortam.net’in uzman müşteri temsilcileri ile bağlantıya geçebilirsiniz.  

Benzer İçerikler

Ford Fiesta Trafik Sigortası

Ford Fiesta model aracınız için Sigortam.net’ten kolayca trafik sigortası sorgulaması yapın, en iyi şirketlerden en uygun Ford Fiesta trafik sigortasını satın alın.

Devamını Oku

Sigorta Başvurusu Nerelerden Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen sigorta başvuru yöntemi online sigortacılıktır. Online sigortacılık, sigortalılara ve sigorta şirketlerine avantaj sunuyor!

Devamını Oku

Avicenna Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi kolaylaştırın. Avicenna Hastanesi Avicenna Hastanesi 1996 yılında kurulmuştur. Hastane, 35 yatak kapasitelidir. Bunun yanında 2 adet Ameliyathanesi, Doğumhanesi, Poliklinikleri ve yatan hasta servisleri, Radyoloji ve […]

Devamını Oku