Trafik cezasını geç ödeyenler dikkat- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Cezasını Geç Ödeyenler Dikkat!

Nisan ayı itibarı ile trafik cezasını geciktirenlere uygulanacak faizler artırıldı. Yeni yönetmeliğe göre aylık %1.40 olan gecikme faizi %5’e çıkarıldı. 

Trafik cezasının tamamını peşin olarak ödemeyi kabul edenlerden cezanın dörtte biri tahsil edilecek, yani halihazırdaki %25’lik peşin ödeme indirimi geçerliliğini koruyor.  Trafik cezaları peşin ödense dahi itiraz yolu açık bulunuyor.  

Bilmediğiniz bir trafik cezanız olup olmadığını öğrenmek için trafik borç sorgulama sayfasını ziyaret edin.

Trafik Cezası Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Tutanakta ismi bulunan kişinin onayı ile para cezası derhal tahsil edilebilecek. Peşin tahsil edilemeyen cezalar, bir ay içerisinde karar tutanağında yazılı idari para cezaları muhasebe yetkilisi mutemetlerine, vergi dairelerine veya Maliye Bakanlığınca tahsile yetkili kılınan bankalar ile PTT idaresine ödenebilecek. 
 
Trafik cezasının alınmasından bir ay içinde vergi dairesine başvurulduğu takdirde, ilk taksidin peşin ödenmesi koşulu ile ceza bir yıl içinde 4 taksite bölünebilecek. 
 
Trafik cezası tutanağına itirazlar da 15 gün içerisinde Sulh ve Ceza mahkemesine yapılabilecek.  
 
Trafik Cezasının Faizi Ne Zaman İşleme Konacak?
Trafik cezasını kesen yetkili memur, cezayı hemen tahsil edecek. Aksi takdirde cezanın tamamının ödenmesi gerekecek. Ödemede gecikme olduğu takdirde aylık %5 faiz uygulanmaya başlanacak. 
 
Faiz işlemesi için ayın tamamının bitmesi beklenmeyecek. Küsuratlı aylar da tam işlemi görecek. Ancak bu şekilde artış cezanın iki katını geçemeyecek. 
 
Trafikte başınıza gelebilecek tüm olaylara karşı tedbirli olmak için aracınıza zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En iyi teklifleri almak için Sigortam.net’in uzman müşteri temsilcileri ile bağlantıya geçebilirsiniz.  

Benzer İçerikler

Özel Hastaneler Ve Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası ile En İyi Hastanelerden En Ekonomik Hizmet için Sağlık Sigortası Sorgula Size en yakın özel hastaneler ve sağlık merkezinde hangi sigorta şirketleri ile anlaşmalı, Sigortam.net’ten öğrenin. Özel sağlık sigortası yaptırın, anlaşmalı özel hastanelerde göreceğiniz tedavi masrafları sigorta şirketiniz tarafından teminat limitleriniz dahilinde karşılansın. Özel sağlık sigortanızla sağlık hizmeti almak istediğiniz özel sağlık kuruluşlarını seçin: Acıbadem Hastanesi Amerikan Hastanesi Avicenna Hastanesi Bayındır Hastanesi Florence Nightingale Hastanesi Medical Park Hastanesi Medicana Hastanesi Medipol Hastanesi Memorial Hastanesi Şifa Hastanesi Universal Hastanesi

Devamını Oku

Citroen Kasko Sigortası %50’ye Varan Fiyat Avantajı ile Sigortam.net’te!

Citroen marka araçlar için kasko sigortası hesaplaması işlemini Sigortam.net'ten yapın, Citroen kaskonuzda %45'e varan fiyat avantajlarından yararlanın.

Devamını Oku

Zurich Sigorta Kasko Hesaplama

Zurich Sigorta kasko hesaplama yaparak Zurich Sigorta kasko fiyatları ve seçeneklerine 3 dakikada ulaşın.

Devamını Oku