Trafik Sigortası Cezası 2021

2021 trafik sigortası cezası var mı? Trafik sigortası cezası 2021 ne kadar? Trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu? Trafik sigortası yaptırmazsak ne olur? Trafik sigortası yaptırmamanın cezası ne kadar? Trafik sigortası cezası 2021 ile ilgili merak edilen tüm detayları ve güncel gelişmeleri yazımızdan öğrenebilirsiniz. Plakanıza yazılan ve haberiniz olmayan trafik cezaları var mı öğrenmek için trafik cezası sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

2021 Trafik Sigortası Cezası Neleri Kapsar?

Trafik Sigortasız Trafiğe Çıkarsanız Para Cezası Ödersiniz!
Trafik sigortası yaptırmama, para cezası ve gecikme faizi uygulaması ile oldukça ağır yaptırımlara sahip. Eğer trafik sigortanız yoksa ve sigortasız trafiğe çıkmanız trafik polisi ekiplerince tespit edilirse, para cezası uygulaması ile karşılaşırsınız. 2021’da ödeyeceğiniz trafik sigortası cezası 2021 ise 144 TL olarak uygulanmaya devam ediyor.

Trafik sigortası para cezası erken ödendiği taktirde ceza tutarı üzerinden indirim uygulanır. Nasıl mı? Cezanızı 15 gün içerisinde peşin ödemeniz halinde %25 oranında indirim avantajı mevcut. Bu sayede 144 TL yerine sigorta cezası için 108 TL ödersiniz. Önemli olan 15 günlük süreyi geçirmeden ödemeyi yapmak.

Aracınız Trafikten Men Edilebilir!

Aynı zamanda para cezası kesildikten sonra aracınızın bağlanma ve çekilme süreci de ortaya çıkabilir. Trafik sigortanızı yaptırana kadar aracınız trafikten men edilebilir. Bu durumda da çekici ve otopark ücretini sizin ödemeniz gerekir. Para cezası ödemek, araçsız kalmak ve aracınızı almak için yapacağınız masraflar, bütçenizi sigorta yaptırmak için vereceğiniz prim ücretinden daha zor duruma sokacaktır.

Trafik sigortasız trafiğe çıkmanız durumunda, hem maddi açıdan hem de araçsız kalmanız açısından olumsuz sonuçlarla karşılaşma riskiniz yüksektir. Bu sebeple gecikmeden trafik sigortanızı yaptırın, ceza risklerine karşı önleminizi şimdiden alın!

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Gecikme Faizi Ödersiniz!

Trafik sigortası gecikme cezası ise trafikte sigortasız olduğunuzun tespit edilmesi durumundan farklıdır. 1 yıllık poliçe süresi dolan trafik sigortanızı yenilemediğiniz ilk 30 gün içerisinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Sadece bir gün bile sigortanızı geciktirseniz, %5 olan trafik sigortası gecikme faizi uygulanır.

Araç sigortası gecikme cezası, yeni yaptırdığınız ya da yenilediğiniz poliçenize gecikme sürprimi olarak geçirilir. İlk aydan sonra da trafik sigortanızı yaptırmadığınız her ay, %5 ceza oranı katlanarak artar ve bu da 152 TL olur. İkinci ay %10 yani 158 TL, üçüncü ay ise %15 166 TL şeklinde gecikme için ödeyeceğiniz ceza miktarı artacaktır. Gecikme cezası oranı %50 ile sınırlandırılmıştır. Bu sebeple vade tarihinizi geçirmeden poliçenizi yenilemek aynı zamanda bütçenizi korumak anlamına da gelir.

Trafik Cezalarınızı Öğrenin!

Trafik sigortası cezası gibi aracınıza ait başka trafik cezaları da olabilir. Trafik cezası sorgulama yaparak aracınıza ve plakanıza ait cezaları öğrenebilirsiniz. Cezaları öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi www.egm.gov.tr adresinden “trafik cezası ve otopark sorgulama” kısmına girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu adresten sadece son 1 yıl içerisinde yazılan cezaları öğrenebilirsiniz.
  • www.turkiye.gov.tr adresinden “Vergi, Harç ve Cezalar” bölümüne girerek, “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” ve “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Gelir İdare Başkanlığının “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama” uygulaması ile de trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Sorgulama mesaj ile yapılabiliyor. TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeniz gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var, mesaj göndermek ücretli. Resmi sitede, operatörün kısa mesaj tarifesinden ücretlendirilir şeklinde bir hatırlatma mevcut.

Sigortam.net’ten Teklif Alın, Avantajları Kaçırmayın!

Sigortam.net web sitesinden trafik sigortası sorgulama yapın, 2 dakika içerisinde birçok sigorta şirketinin teminat ve fiyatları karşınızda olsun! Teklifleri tek bir ekrandan karşılaştırarak, bütçenize en uygun poliçeyi rahatlıkla seçin. Poliçeniz e-posta ile size ulaşsın ve güvenceniz anında başlasın!

Dilerseniz 444 24 00 7/27 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak, telefonda trafik teklifi alın. Trafik sigortası ile ilgili merak ettiklerinizi uzman sigorta danışmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Yorumları