Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Paylaş
    FacebookTwitterLinkedIn

Motorlu araçların trafiğe çıkabilmesi için araç sahibinin yerine getirmesi gereken çeşitli yasal zorunluluklar vardır. Bunlardan bir tanesi de Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak. Trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda ise cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsin.

Zorunlu Trafik Sigortasız Araç Bağlanır mı?

Zorunlu Trafik Sigortası, olası bir trafik kazasında karşı tarafın (3. şahısların) maddi hasarını poliçe teminatları dahilinde güvence altına alan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla da Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkacak her motorlu taşıtın mutlaka trafik sigortası yaptırması gerekir. Buradan yola çıkarak “Sigortasız araç bağlanır mı?” sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. 

Yasa gereği, sigortası bulunmayan araçlar trafiğe çıkamaz ve muayene işlemi de yapılamaz bundan dolayı poliçesi biten araçlar, denetime yakalandıklarında bazı yaptırımlarla karşılaşırlar. Olay yerine gelen trafik polisleri, öncelikle sürücüye ceza keser ardından da çekici çağırarak aracı otoparka taşırlar. Ancak aracın yakalandığı sırada polisle konuşarak aracının plakası sisteme girmeden önce sigorta yaptırabilir ve aracı bağlanmaktan kurtarabilirsin. Trafik sigortası olmayan aracın kazaya karışması süreci hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Ancak Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası’nın aynı sigorta olmadığını bilmek önemli. Basitçe açıklamak gerekirse Kasko Sigortası, sigortayı yaptıran kişinin aracının alacağı zararı, poliçede belirtilen teminatlara göre koruma altına alan bir araç sigortası türüdür. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak istersen “Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar” başlıklı yazımıza göz atabilirsin.

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanın getireceği olumsuz durumları, “yasal olarak belirlenen trafik cezaları” ve “kişinin dolaylı yoldan alacağı maddi zararlar” olarak iki başlıkta anlatalım.

  • Para cezası: Sigortasız araç kullanma cezası 2023 yılı için 436 TL olarak belirlenmiştir. Ceza alan kişi, cezayı 15 gün içinde peşin ödemesi durumunda ceza tutarında %25 indirim uygulanır. Böylece bu tutar 327 TL’ye düşer. 
  • Trafikten men cezası: Bir aracın trafikte ya da park halindeyken Zorunlu Trafik Sigortası’nın olmadığı yetkili birimler tarafından tespit edilirse araç, trafikten men edilir.

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayan araç sahiplerinin trafik cezaları dışında da bazı giderleri olur. Kişinin dolaylı yoldan alacağı maddi zararlar şunlardır:

  • Araç muayenesinin yapılmaması: Trafik sigortası olmayan araçlar, muayeneye alınmaz. Bu durum, bir yasal yükümlülüğün daha yerine getirilmemesine ve ödenmesi gereken ceza miktarının artmasına yol açar.
  • Otopark ücreti: Kural ihlali yapan kişiye uygulanan trafikten men cezası sonucunda kişinin aracı anlaşmalı bir otoparka götürülür. Dolayısıyla aracının otoparkta kaldığı süreye bağlı olarak oluşan masrafı senin karşılaman gerekir bu da kişiye ek bir gider yaratacaktır.

Eğer trafik sigortası yenileme zamanın geliyorsa ihmal etmemeni öneririz.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Var mı?

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayarak para cezası alan kişinin, cezayı ödemeyi geciktirmesi durumunda ceza tutarına belli faizler uygulanır. Ceza miktarında, cezanın yazıldığı tarihten sonra her ay %5 oranında gecikme zammı yaşanır. Yani 1 ay gecikme durumunda %5, 2 ay gecikmede %10 oranında artar; ancak en fazla %50’ye ulaşabilir. 2023 için bu faiz oranlarını sayısal olarak belirtelim.

  • 1 ay gecikme olursa ödenecek tutar: 457,8 TL
  • 2 ay gecikme olursa ödenecek tutar: 479,6 TL
  • 3 ay gecikme olursa ödenecek tutar: 501,4 TL

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası için yazılan cezalar, araç sahiplerine yasal yollarla iletilse de kimi durumlarda çeşitli aksilikler yaşanabilir ve ceza aldığından haberin olmayabilir. Bu durumlarda da cezayı bilmediğin için faiz işletilebilir ve trafik cezan, süreç içinde %50 oranında artabilir. Bu aksiliklerle karşılaşmamak için belirli aralıklarla trafik cezası alıp almadığını kontrol etmende fayda var. Trafik cezası sorgulama işlemleri için e-Devlet trafik cezası sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsin.

Diğer trafik cezaları hakkında bilgi almak için tıkla.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmayı İhmal Etme!

Olası bir kaza durumunu göz önünde bulundurarak şimdiden zorunlu araç sigortanı yaptırabilir ve gerekli önlemi alabilirsin. Hala bir trafik sigortan yoksa daha fazla zaman kaybetmeden Sigortam.net üzerinden online Zorunlu Trafik Sigortası fiyat teklifi alabilir ve sigortanı yaptırabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.