Trafik Sigortası Gecikme Cezaları Nelerdir?

Trafik sigortası yaptırmamak, olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Trafik sigortası gecikme cezaları, araç sahiplerinin maliyet açısından da sıkıntılı süreçlere girmesine neden oluyor.

Her ne kadar bu riski göze alarak trafik sigortası gecikmelerini hiçe sayan sürücüler olsa da, araç sigortası gecikmelerinin tespit edilmesi halinde kişiler, sigortasını yaptırmak zorunda kalacaktır, aksi halde sigortasız araç trafikten men edilebilir. Bu durumda sürücüler, trafik sigortası sorgulaması yaparak trafikte yaşayabilecekleri olumsuzlukları öngörüp önlem alabilirler.

2021 trafik sigortası yaptırmamanın cezası hakkında detaylı bilgi için “Trafik Sigortası Cezası” yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Üstelik artık online işlemler ile; denetimlerde trafik sigortasını geciktirmiş kişileri tespit etmek, ceza kesmek çok daha kolay. Trafik sigortasının online sisteme geçilmesi ile işlemler rahatlıkla takip edilebilmekte, takip neticesinde ise trafik sigortası sahibinin ne zaman, nere de, saat kaçta sigorta sahibi olduğu görülebilmektedir.

Trafik sigortası gecikme cezaları ; trafikten men edilme, aracın çekilmesi ya da maddi yaptırımlar gibi cezaları kapsıyor ancak cezai yaptırımlar değişebiliyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; trafik sigortasız geçirdiğiniz her gün ceza oranı ile orantılı. Ne kadar geciktirirseniz o kadar ceza oranınız artar.

Trafik sigortası yaptırmadığınız gerekenin ertesi günü yaptırmanız halinde %5 oranında bir ceza ödemeniz gerekir. Bu koşullarda dikkat edilmesi gereken bir nokta var; trafik sigortası yenileme tarihi hafta sonuna denk geliyor ise poliçe yenilemenizi ilk iş gününde yaptırmanız şartıyla gecikme cezası uygulanmamaktadır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumları

Trafik sigortası yaptırmadığınız trafik ekiplerince tespit edilirse para cezası kesilir ve aracınız trafikten men edilebilir. Bu sürecin devamında aracınız çekici ile otoparka çekilebilir ve bu masrafları da sizin ödemeniz gerekir.

Yenileme zamanını bir gün bile geçirdiğiniz zaman ise gecikme faizi uygulanmaya başlar ve poliçenizi yaptırana kadar artarak devam eder. Gecikme faizinin işlendiği bu sürecin sonunda gecikme faiz masrafları yeni yaptırdığınız poliçeye yansıtılır. Bu sebeple ödemekten kaçınma gibi bir durumunuz oluşmaz.

Görüldüğü üzere devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası yaptırılmaması bir yana geciktirilmesi hali de farklı oranlarda cezalar içeriyor. Oysa hiçbir cezai yaptırımla karşı karşıya kalmadan trafik sigortası yaptırmak da mümkün. Nasıl mı?

Sigortam.net’te bütün bu detayları sizin adınıza düşünüyor ve trafik sigortası poliçe yenileme döneminde vade hatırlatma ile yanınızda oluyor. Size kalan sadece trafik sigortası sorgulama yapmak. Dilerseniz internetten, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak trafik poliçenize sahip olun.

Müşteri Yorumları