Trafik Sigortası Manevi Tazminat 

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Trafik sigortası manevi tazminat

Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazaları yaşanmakta olup bu kazalar nedeniyle kazazedelerin maddi-manevi anlamda birçok zararı olmaktadır. Bu noktada öncelikle “manevi zarar” kavramının ne olduğunu açıklamak gerekir. Manevi zararı, “hukuka aykırı bir eylem ya da işlem sonucu kişinin yaşamış olduğu üzüntü, elem ve keder kapsamında meydana gelen zararlar” olarak tanımlayabiliriz. Manevi zararların temini ile manen zarara uğrayan kişinin olay nedeni ile çıkan üzüntüsü bir nebze olsun hafifletilmeye çalışılır.

Peki, “Zorunlu trafik sigortası manevi tazminat öder mi? Hangi koşullarda ödeme yapılır?” Gel, bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Trafik Kazasında Manevi Tazminat

Yaşanan bir trafik kazası sonucu kazaya neden olan araç sürücüsünden, aracın işleteninden veya araç sahibinde manevi tazminat talep edilir. Genellikle zorunlu trafik sigortası yapan sigorta şirketinin manevi tazminat talepleri ile ilgili bir sorumluluğu yoktur fakat trafik kazasında kusurlu taraf, poliçesine “manevi zararların tazmini” ek teminatını ilave ettirmiş ise Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yapan sigorta şirketi manevi tazminattan sorumlu olur. 

Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Taleplerini Karşılar mı? 

İş gücü kaybı, sağlık giderleri gibi konular zorunlu trafik sigortası tarafından karşılansa da manevi kayıplar trafik sigortası kapsamına girmez. 11.01.2011 tarihli Türk Borçlar Kanunu’na göre kaza sonucu meydana gelen manevi kayıplar, trafik sigortasının kapsamında olmadığı için zorunlu trafik sigortası manevi tazminat karşılamaz. Bedensel bütünlüğünü kaybeden kişiler ile birlikte bu kişilerin yakınları da kazadan manevi olarak ne kadar etkilenirse etkilensinler manevi tazminat alamazlar. Çünkü trafik sigortası poliçelerinde ana teminatlar bütün sigorta şirketleri için ortaktır ve poliçeler, aynı şartlar geçerli olacak şekilde düzenlenir. Dolayısıyla trafik sigortası yapan şirketlere manevi zarar tazminatı için talepte bulunamazsın. Fakat dilersen trafik sigortası poliçene ek teminat ekleyebilirsin.

Trafik kazası tazminat hesaplama konulu yazımızdan kaza sonrası tazminat hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Kaskoda Manevi Tazminat Nedir? 

Zorunlu trafik sigortası ana teminatları arasında manevi tazminat bulunmasa da ihtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) ile kasko poliçene manevi tazminat teminatını ekletebilir ve kasko manevi tazminat hakkı bile kendini olası risk durumlarına karşı güvence altına alabilirsin. Kasko tazminat ödeme tutarı ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İhtiyari mali mesuliyet teminatı, maddi ve fiziki zararlar ile birlikte manevi hasarlara karşı da tam güvence sağlayan bir teminattır. Bu teminat sayesinde herhangi bir manevi tazminat davasına maruz kalındığında poliçede önceden belirtilen limitler dahilinde sigorta şirketi tarafından karşı tarafa manevi tazminat ödenir. 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir? 

Trafikte hukuka aykırı bir eylemden sonucu hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına ödenen tazminata destekten yoksun kalma tazminatı denir. Trafikte yaşanan bir kaza sonucu manevi zarara uğradığını düşünüyorsan kazaya neden olan bireysel ve tüzel kişilere tazminat davası açabilir, destekten yoksun kalma tazminatı almak için hukuki yollara başvurabilirsin. 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı İstenen Durumlar 

  • Kaza sonucu ölüm olayının gerçekleşmiş olması 
  • Tazminat istenecek olan ölüm olayının hukuka aykırı olması
  • Tazminat istenecek kişilerin kusurlu olması
  • Tazminat isteyen kişilerin ölen kişiler ile arasında destek ilişkisinin olması ya da ileride bu destek ilişkisinin doğma ihtimalinin yüksek olması gerekir. 

Tazminat talep etmek için ölen kişinin bakım gücüne sahip olması yeterlidir. Mutlaka bir iş yerinde çalışıyor olmasına gerek yoktur. 

Kimler Manevi Tazminat Talebinde Bulunabilir?  

Trafik kazalarında manevi tazminat hakkı, kazanın yaralanma ya da can kaybı ile sonuçlanmasına göre değişkenlik gösterir. Çünkü yaralanmalı trafik kazalarında manevi tazminat talep eden kişi, duygusal bütünlüğü zarar gören kazazede iken ağır bedensel yaralanma durumu söz konusu ise kazazedenin yakınları da manevi tazminat davası açabilir. Eğer söz konusu kaza, ölümlü bir trafik kazası ise vefat eden kazazedenin anne-baba, eş ve çocukları da manevi tazminat talebinde bulunabilir. 

Manevi tazminatın uygulanabilmesi için poliçede açıkça yer alması gerekir aksi takdirde hukuki yollara başvurmak manevi tazminat almak için yeterli olmayacaktır. Ayrıca manevi tazminat talebi poliçeye eklendiğinde prim tutarında artış olacaktır.

Manevi Tazminat Hakkı Elde Etmek Mümkün mü?

Zorunlu trafik sigortası ana teminatları arasında manevi tazminat bulunmasa da ihtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) ile manevi tazminat teminatını veya trafik sigortasına ekletebilir ve böyle bir duruma karşı hazırlıklı olabilirsin. 

Trafik Sigortası İle Hem Aracını Hem de Kendini Güvence Altına Alabilirsin. 

Sigortam.net'ten zorunlu trafik sigortası yaptırarak olası bir kazaya karşı hem aracını hem de kendini koruma altına alabilirsin. Sigortam.net web sitesi üzerinden birkaç adımda trafik sigortası teklifi alabilir, onlarca farklı sigorta şirketinin sunduğu teklifleri öğrenebilirsin. Dilersen Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak trafik sigortası İMM gibi farklı birçok konuda bilgi de edinebilir, kendin için en uygun ve kapsamlı trafik sigortasını yaptırabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.