Sürücüler Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa ne olur? sorusu bir çok araç sahibinin merak ettiği ya da olumsuz sonuçlarını bilmediği soruların başında geliyor. Trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa neler olur, hangi sonuçlarla karşılaşırsınız sorularının detaylarını sizler için bir araya getirdik.

Zorunlu olmasına rağmen ‘’bana bir şey olmaz’’ mantığıyla hareket eden pek çok sürücü, trafik sigortasını yaptırmama yolunu seçebiliyor. Bu düşüncenin altında ise kaza yapılmayacağı veya yakalanma gibi durumla karşılaşılmayacağı inancı yatıyor.

Özellikle büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu nedeniyle yakalanma riski az gibi görünüyor. Kırmızı ışıkta geçmek gibi kameraya yansıyan bir durum söz konusu olmadığı yakalanma korkusu duyulmuyor. Bir başka nedendezorunlu trafik sigortasının az da olsa bir maliyeti olması.

Kimi sürücüler ise otomobili eski olduğu veya çok az trafiğe çıktığı için araç sigortasını yaptırmamayı tercih ediyor.

Yani çeşitli sebepleri bahane ederek, zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan araç sayısı oldukça fazla. Bu durum hem yolculuk güvenliğini riske atıyor, hem de oluşan hasarlarda çok fazla maliyete sebebiyet veriyor.

Trafik Sigortasız Araç Çevirmeye Yakalanırsa Ne Olur?

Ancak trafik kuralları ihlallerinde veya her hangi bir denetimde çevirmeye yakalanan sürücülerin zorunlu trafik sigortası kontrol ediliyor. Peki trafik sigortasız araç çevirmeye yakalanırsa ne olur? Trafik kurallarını hatırlamak için; ”Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Trafik sigortasının yapılmamış veya geciktirilmiş olması her daim suç teşkil ediyor ve bir takım cezalar veriliyordu. Çeşitli cezalara rağmen sigortasız araç sayısında yeterince azalma olmaması, trafik sigortası cezalarını arttırdı. Bu cezaları öğrenmek için; ‘’Trafik Sigortası Gecikme Cezaları’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmayanları Bekleyen Cezalar

Trafik sigortasını ihmal edenleri tespit etmek ve araç sigortasını yaptırmaya teşvik etmek için çok ciddi önlemler alınmış durumda. Yapılan trafik kontrollerinde sürücü ehliyeti ve aracın ruhsatından sonra sorulacak ilk şey zorunlu trafik sigortası poliçesidir. Eğer kişi trafik sigortası yaptırdığını kanıtlayamıyorsa, önce para cezası kesilecektir.

Sonrasında ise araç trafikten men edilerek yoluna devam etmesine engel olunacaktır. Trafik polisleri tarafından ilerlemesine engel olunan araç, anlaşmalı bir park alanına çekilir ve aracın park ücreti sürücü tarafından ödenir. Aracın teslimi için trafik sigortasının yaptırılması gerekir. Eğer araç kırsal bir alanda jandarma tarafından çevrilmişse, sürecin işleme şekli aynı şekilde olacaktır. Bütün bu can sıkıcı ve maliyetli sürece katlanmak yerine; zorunlu trafik sigortanızı yaptırmak ve zamanı gelince yenilemek çok daha doğru olacaktır.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Sigortam.net bütün bu detayları sizin adınıza düşünüyor ve trafik sigortası poliçe yenileme döneminde vade hatırlatma formu ile yanınızda oluyor. Size kalan sadece trafik sigortası sorgulama yapmak. Dilerseniz online, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, trafik poliçenize sahip olun.

Müşteri Yorumları