4a, 4b ve 4c Sigortalı Nedir? Farkları Nelerdir?

4a, 4b, 4c sigortalı ve farkları ele alınırken, SSK’ya prim ödemesi yaparak çalışanların 4a, kamu kurumlarında kadrolu çalışanların 4b, 1 yıldan az süre ya da mevsimlik çalışanların, eski adı ile Emekli Sandığı çalışanlarının 4c sigortalılar oldukları belirtilir. 4a, 4b ve 4c sigortalı kişiler çalıştıkları kurumlar ve kadrolu, sözleşmeli çalışma şartları kapsamında ayrılırlar.

4a, 4b, 4c Nedir? Kimleri Kapsar?

4a, 4b, 4c tanımı ve kapsadıkları hakkında bilgiler:

  • 4a: SSK’ya pirim ödemesi yapan kişileri kapsar. Bu da bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerin çalışma alanlarını ifade eder. 4a sistemi 5510 sayılı yasa kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alır.
  • 4b: Eski adı ile BAĞ-KUR olarak bilinir. Kariyer ve meslek gurupları kategorileri haricinde çalışan kesim 4a gurubu çalışanlarıdır. Örnek verilmek gerekirse, hemşire, mühendis, teknisyen, sağlık memuru, koruma, güvenlik kadroları 4b gurubudur. 4b kadro guruplarına ilk defa girecek olan bir kişi KPSS’ye girerek mesleğe başlayabilir.
  • 4c: Eski tanımda Emekli Sandığına bağlı çalışanlar şuan 4c’de yer alırlar. Diğer bir ifade ile 1 yılın altında süre ile veya mevsimlik hizmet şartlarında çalışan kişiler, Devlet Maliye Bakanlığı’nın ortak görüşünde Bakanlar Kurulunca karar verilen görevde, belirli bir adet ve ücret sınırındaki sözleşme ile çalıştırılanlar, 4c’ye dahil olurlar.
  • Emekli olan herkesin isimleri 4a, 4b, 4c sigortalı kişiler listesinde ve bu sigorta sistemlerinin birinin içinde mutlaka yer alır. Bu kapsamda 4a,4b,4c sistemlerinin tümü Türkiye’de çalışan vatandaşların sosyal güvencelerden faydalanarak emeklilik şartlarını tamamlamaları halinde, emekli maaşı alabilmelerini sağlayan yapılardır.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

4a, 4b ve 4c Nedir?

4a, 4b ve 4c, Türk vatandaşı olan ve çalışma hayatında yer alan kişilerin sosyal güvencelerden yararlanabilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu kapsamda 4a SSK prim ödeyenleri ve bir işyerinde sözleşmeli çalışanları, 4b hizmet akdine bağlı olmaksızın isteğe bağlı sigorta yaptırıp prim ödeyenleri ve eski BAĞ-KUR’luları, 4c ise eski sistemde Emekli Sandığı’na bağlı çalışan devlet memurlarını kapsar.

4a, 4b, 4c Hizmet Dökümü Nedir?

4a, 4b, 4c hizmet dökümü, SGK’ya bağlı olan kişiler için 4a, 4b, 4c olacak şekilde sigorta ve prim bilgilerini barındıran evraktır. 4a hizmet dökümü ile önceki sistemde SSK’ya bağlı olarak çalışan ve şuan bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişiler sigortalarının başlama tarihini, prim miktarlarını, toplam prim ödeme gün sayısını görebilirler.

4b hizmet dökümü ile kendisine isteğe bağlı sigorta yaptırarak prim ödemesi gerçekleştiren kişiler, prim ödeme sürelerini, tutarlarını ve emeklilik için gerekli gün sayısını görebilirler. Aynı şekilde prim bilgilerine ve ödeme durumuna ulaşmak için 4c hizmet belgesinden devlet memurları yararlanabilirler.

Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?

Hizmet dökümü sorgulamak için izlenen adımlar şöyledir:

  • İnternet üzerinden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapılır.
  • İlk olarak ekrana gelen tablo üzerine TC kimlik numarası ve şifre girilip’’ giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
  • İşlem ile ulaşılan yeni ekrandan ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri’’ sekmesine girilir.
  • Yeni pencerede listelenen başlıklar içinde 4a, 4b ve 4c için ayrı ayrı ‘’hizmet dökümü belgesi ‘’ başlıkları verilmiştir. Bu alanda tercih edilen başlık üzerine tıklanır.
  • Son olarak açılan pencereden ise ‘’indir’’ komutuna tıklanır.
  • Bu yol ile hizmet döküm belgesi bilgisayar ekranına yansır.

4a, 4b ve 4c sigortalı kişiler aldıkları bu hizmet döküm belgesi üzerinden prim ödemelerine, sürelerine, emeklilik için gerekli prim adedine, prim başlangıç tarihine ilişkin tüm detayları görüntülerler.

Müşteri Yorumları