4a, 4b ve 4c Sigortalı Nedir? Farkları Nelerdir?

4a, 4b, 4c sigortalı ve farkları ele alınırken, SSK’ya prim ödemesi yaparak çalışanların 4a, kamu kurumlarında kadrolu çalışanların 4b, 1 yıldan az süre ya da mevsimlik çalışanların, eski adı ile Emekli Sandığı çalışanlarının 4c sigortalılar oldukları belirtilir. 4a, 4b ve 4c sigortalı kişiler çalıştıkları kurumlar ve kadrolu, sözleşmeli çalışma şartları kapsamında ayrılırlar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

4a, 4b, 4c Nedir? Kimleri Kapsar?

4a, 4b, 4c tanımı ve kapsadıkları hakkında bilgiler:

 • 4a: SSK’ya pirim ödemesi yapan kişileri kapsar. Bu da bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerin çalışma alanlarını ifade eder. 4a sistemi 5510 sayılı yasa kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alır.
 • 4b: Eski adı ile BAĞ-KUR olarak bilinir. Kariyer ve meslek gurupları kategorileri haricinde çalışan kesim 4a gurubu çalışanlarıdır. Örnek verilmek gerekirse, hemşire, mühendis, teknisyen, sağlık memuru, koruma, güvenlik kadroları 4b gurubudur. 4b kadro guruplarına ilk defa girecek olan bir kişi KPSS’ye girerek mesleğe başlayabilir.
 • 4c: Eski tanımda Emekli Sandığına bağlı çalışanlar şuan 4c’de yer alırlar. Diğer bir ifade ile 1 yılın altında süre ile veya mevsimlik hizmet şartlarında çalışan kişiler, Devlet Maliye Bakanlığı’nın ortak görüşünde Bakanlar Kurulunca karar verilen görevde, belirli bir adet ve ücret sınırındaki sözleşme ile çalıştırılanlar, 4c’ye dahil olurlar.
 • Emekli olan herkesin isimleri 4a, 4b, 4c sigortalı kişiler listesinde ve bu sigorta sistemlerinin birinin içinde mutlaka yer alır. Bu kapsamda 4a,4b,4c sistemlerinin tümü Türkiye’de çalışan vatandaşların sosyal güvencelerden faydalanarak emeklilik şartlarını tamamlamaları halinde, emekli maaşı alabilmelerini sağlayan yapılardır.

4a, 4b ve 4c Nedir?

4a, 4b ve 4c, Türk vatandaşı olan ve çalışma hayatında yer alan kişilerin sosyal güvencelerden yararlanabilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu kapsamda 4a SSK prim ödeyenleri ve bir işyerinde sözleşmeli çalışanları, 4b hizmet akdine bağlı olmaksızın isteğe bağlı sigorta yaptırıp prim ödeyenleri ve eski BAĞ-KUR’luları, 4c ise eski sistemde Emekli Sandığı’na bağlı çalışan devlet memurlarını kapsar.

4a, 4b, 4c Hizmet Dökümü Nedir?

4a, 4b, 4c hizmet dökümü, SGK’ya bağlı olan kişiler için 4a, 4b, 4c olacak şekilde sigorta ve prim bilgilerini barındıran evraktır. 4a hizmet dökümü ile önceki sistemde SSK’ya bağlı olarak çalışan ve şuan bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişiler sigortalarının başlama tarihini, prim miktarlarını, toplam prim ödeme gün sayısını görebilirler.

4b hizmet dökümü ile kendisine isteğe bağlı sigorta yaptırarak prim ödemesi gerçekleştiren kişiler, prim ödeme sürelerini, tutarlarını ve emeklilik için gerekli gün sayısını görebilirler. Aynı şekilde prim bilgilerine ve ödeme durumuna ulaşmak için 4c hizmet belgesinden devlet memurları yararlanabilirler.

Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?

Hizmet dökümü sorgulamak için izlenen adımlar şöyledir:

 •  İnternet üzerinden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapılır.
 •  İlk olarak ekrana gelen tablo üzerine TC kimlik numarası ve şifre girilip’’ giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ile ulaşılan yeni ekrandan ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri’’ sekmesine girilir.
 • Yeni pencerede listelenen başlıklar içinde 4a, 4b ve 4c için ayrı ayrı ‘’hizmet dökümü belgesi ‘’ başlıkları verilmiştir. Bu alanda tercih edilen başlık üzerine tıklanır.
 • Son olarak açılan pencereden ise ‘’indir’’ komutuna tıklanır.
 • Bu yol ile hizmet döküm belgesi bilgisayar ekranına yansır.

4a, 4bve 4c sigortalı kişiler aldıkları bu hizmet döküm belgesi üzerinden prim ödemelerine, sürelerine, emeklilik için gerekli prim adedine, prim başlangıç tarihine ilişkin tüm detayları görüntülerler.

Benzer İçerikler

Fiat Albea Kasko Sigortası

En Ucuz Fiat Albea Kasko Fiyatları! En uygun Fiat Albea kasko sigortası...Sigortam.net’te        

 • En iyi sigorta şirketlerinden Fiat Albea sigortası teklifi...alın. 
 • Fiat Albea kasko fiyatlarını karşılaştırın. 
 • %45’e varan fiyat avantajlarını...yakalayın!
 • Bütçenize en uygun Fiat Albea sigortasını satın alın. 

Fiat Albea Kasko...Sigortası 

Fiat Albea model aracınız için en uygun kasko sigortası fiyatlarına Sigortam.net uzmanlığı ile...kolayca ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak kasko...hesaplama sayfamızdan doldurun, kolayca kasko fiyat hesaplaması yapın.... 

Fiat Albea Hakkında

Fiat Albea Sole en gelişmiş ABS (Anti Blockage System) ve EBD (Electronic Brakeforce...Distribution) ile donatılmıştır. Bu sistem sayesinde tekerlekler kilitlenmeden minimum reaksiyon süresinde maksimum frenleme...sağlanmaktadır. FPS (Yangın Önleme Sistemi) otomobili çeşitli yangın risklerine karşı koruyan en modern...çözümdür. Gerek kaza sırasında devreye giren sistemiyle, gerekse her zaman yüksek ısıya dayanıklı...malzemeleriyle yangına fırsat tanımaz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL