Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) Nedir, Avantajları Nelerdir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Sağlık sigortaları, değişen yaşam biçimleriyle birlikte artık herkes için daha önemli olmaya başlamıştır. Tabii her sağlık sigortası türünün kapsamı farklı. Özel sağlık sigortasına sahip olmayanlar için ise Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kısa adıyla TSS çok önemli bir fırsat olarak öne çıkıyor. Gel TSS ne demek, avantajları nelerdir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt verelim. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerden ücretsiz olarak muayene, tahlil, tetkik ve ameliyat gibi birçok alanda sağlık hizmeti alınmasını sağlayan poliçe türüdür. TSS, SGK teminat prim limitlerini aşan tedavi masraflarını karşılayarak özel hastanelerden fark ücreti ödemeden yararlanılmasına imkan verir. Bu açıdan SGK'lıların özel hastanelerden uygun fiyatlarla yararlanmasını sağlayan devlet destekli bir sağlık sigortasıdır da diyebiliriz.

TSS nedir sorusuna daha detaylı bir cevap verecek olursak isminden de anlaşılacağı üzere tamamlayıcıdır yani özel hastanelerde SGK'nın karşıladığı tutarın üzerinde kalan sağlık masraflarını öder. Örneğin SGK anlaşmalı bir özel hastanede muayene ücreti 1.000 TL olsun, SGK bu tutarın belirli bir oranını karşılar. Diyelim 300-400 TL arasında bir tutarı SGK ödedi, geriye kalan 500-600 TL arasında bir fark çıkıyor. Bu tutarı SGK'lı hasta kendi bütçesinden öder. İşte tamamlayıcı sağlık sigortası SGK'lının ödediği bu fark ücretini karşılayarak muayeneyi ücretsiz hale getirir. TSS'si olanlar sadece devletin aldığı muayene başına 15 TL katılım payını ödeyerek ücretsiz muayene hizmetine ulaşabilirler.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sadece SGK anlaşmalı hastane ve doktorlar da geçerlidir. Aynı zamanda TSS'nin satın alındığı sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlarda poliçe kullanılabilir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Yaş sınırı sigorta şirketlerine göre değişebilse de genelde 65 yaş altı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bağlı olan kişiler TSS'den faydalanabilir. Yani SGK'ya bağlı olarak çalışan işçiler, bağ-kurlular ve devlet memurları TSS yaptırabilir. Aynı zamanda bu kişilerin eş ve çocukları da TSS yaptırabilirler.

Buradaki önemli nokta tamamlayıcı sağlık sigortasının bireysel bir sağlık poliçesi olmasıdır. Genel sağlık sigortasıgibi aile bireylerini etkilemez, sadece poliçe sahibinin sağlık güvencesini sağlar. Aile bireylerinin TSS poliçesinden faydalanması için onların da poliçeye eklenmesi ya da ayrıca bireysel poliçe yaptırması gerekir. Aile sağlık sigortası hakkında yazımızdan detaylı bilgi alabilirsin.

SGK çatısı altında çalışanlar dışında artı olarak Genel Sağlık Sigortası primini ödeyen ama çalışmayan kişiler de TSS yaptırabilirler. Örneğin çalışırken işten ayrılan bir kişi mevcut TSS poliçesini GSS primlerini ödeyerek devam edebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ne işe yarar sorusu TSS yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Tamamlayıcı sağlık sigortasının faydalarını şu şekilde inceleyebiliriz. 

  • Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde ücretsiz sağlık hizmeti almanı sağlar. TSS, sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıklara ait muayene, tetkik ve tedavi giderlerini %100 yani tamamiyle karşılar. Bu sigorta sayesinde SGK’nın karşıladığı sağlık hizmeti tutarı sonrasında kalan kısım, sigorta şirketi tarafından ödenir ve aradaki ücret sigortalılara yansıtılmaz. Sadece devletin sigortalıdan aldığı "15 TL katılım payını" ödeyerek özel hastanelerden yararlanabiirsin.
  • TSS'de genel olarak 8/10 arası ayakta muayene hakkı vardır. Her muayene sırasında doktorun teşhis ya da tedavi için verdiği tahlil ve tetkikler o muayene hakkı içerisinde yer alır. Yani verilen tahliller muayene hakkı ya da limitlerden eksilmez. Bu sayede yıl içerinde 8/10 kere ihtiyaç duyduğun sağlık branşında kontollerini yaptırabilir, ya da hastalık durumlarında özel hastanelere gidebilirsin.
  • TSS, özel sağlık sigortasına göre daha uygun fiyatlıdır. TSS teminat kapsamının SGK'nın karşıladığı tedavilerden oluşması ve ÖSS'ye göre daha az anlaşmalı sağlık kuruluşuna sahip olması ücretinin de uygun olmasına imkan sağlar.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi uygulamasında da yararlanılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının "yatarak" ve "ayakta tedavi"  iki tür temek teminatı bulunur. Teminatlar ister sadece yatarak tedavi, ister yatarak ve ayakta tedavi beraber olmak üzere kişilerin tercihine göre belirlenir.

Sadece yatarak tedavi olarak TSS yaptırılırsa, hastalık ve kaza durumlarında 24 saati aşan hastanede yatış gerektiren tedaviler de kullanılabilir. Ayakta ve yatarak tedavi olarak alındığında ise doktor muayenesi ve tahliller gibi 24 saatten kısa süren hastane yatışı gerektirmeyen sağlık hizmetlerinden de yararlanabilirsin.

TSS teminatları oldukça geniştir, muayene, tahlil, röntgen, ameliyet, fizik tedavi gibi birçok konuda sağlık teminatı vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar yazımızdan TSS kapsamı hakkında tüm detayları öğrenebilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Hastanede Fark Ücreti Ödenir mi?

SGK, SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) üzerinden muayene ve tedavinin tutarını belirler. Özel hastaneye giderek muayene olmak istediğini, SGK’nın da muayenenin türüne göre özel hastaneye 100 TL ödeme yapacağını bildirdiğini varsayalım. Bu durumda özel hastane senden fazla %200 oranında fark ücreti talebinde bulunabilir. Yani hastaneye ödeyecenği toplam maksimum tutar 200 TL olurken, kalan 100 TL’yi ise SGK öder. 

SGK özel hastane ödemelerinde fark ücreti yatırmamak için ise Tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girer. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak özel hastanelere fark ücreti ödemeden ücretsiz tedavi olabilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu hastaneler, sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel hastanelere göre değişir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının geçerli olması için öncelikle özel hastanenin SGK ile anlaşması olması gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler sigorta şirketlerine göre de değişir, bu nedenle TSS poliçenizin olduğu sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarını tercih etmen önemlidir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için sigorta şirketine dilekçe ile talebini iletmen gerekir. 2-3 gün içerisinde TSS iptal süreci tamamlanır. İptal sürecinin süresi ve şartları sigorta şirketlerine göre değişebilmektedir. Bu nedenle direkt sigorta şirketinle görüşerek süreci ilerletmen en sağlıklısıdır.

Dilekçenin sigorta şirketine ulaştığı tarih, iptal sürecinin başlangıç tarihi sayılır. İptalden sonra geri ödeme konusu gündeme gelecektir. İptal işlemine kadar ödediğin TSS primlerinin geri ödenmesi için 30 günlük bir süre bulunur. Eğer poliçeni yaptırdıktan sonra 30 gün içerisinde iptal edersen primin tamamı sana geri ödenir. Tabi bu durumda da tüm primin ödenmesi için sağlık hizmeti almak için poliçeni kullanmama şartı vardır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası Sigortam.net üzerinden iki şekilde satın alınabilir. Online ve telefonla. Eğer telefonla sigorta uzmanlarımızı arayarak teminat ve fiyatlar hakkında bilgi almak istersen 444 24 00 Sigorta Hattımızı arayabilirsin.

Online TSS için ise sadece bilgilerini girerek 2 dakikada teklifleri görmen mümkündür. Tek bir ekranda onlarca TSS teklifini karşılaştırabilir, teminat detaylarını okuyarak öğrenebilir ihtiyaçlarına göre poliçeni seçebilirsin.

Her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlar farklı olabilir. Sigortam.net‘ten tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alarak sana yakın anlaşmalı hastaneleri rahatlıkla görebilirsin. Sağlık sigortası fiyatları için teklif aldığında belirttiğin ile göre sigortanın geçerli olduğu sağlık kurumları listelenir. Bu kısımdan il/ilçe olarak teklif sunan sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastaneleri görebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.