Arabanıza İyi Bakıyor musunuz?

Herkesin arabasını çok sevdiği bir gerçek. Özellikle erkeklerle arabaları arasında görünmez bir bağ var. Arabanızın bakımlı olması hem onu daha çok sevmenizi sağlar, hem de daha uzun süre sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanmanızı. Aracınızı daha uzun süre kullanmanız için bazı araba bakımı ipuçlarını sizin için bir araya getirdik: 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Arabanız için Genel Kullanım Önerileri

Arabanızın bakımını sadece periyodik bakım zamanı geldiğinde değil, her an düşünmeniz gerek. Her zaman bakımlı bir araca sahip olmanız için dikkat edilecek noktalar şunlar:
 • Aracınızı sıfır aldıysanız motor açılana kadar, yani ilk 1.500 km.’de çok hızlı kullanmayın.
 • Arabanızda aşırı yükten kaçının. Aracın üst ve arka bölümlerini aşırı yüklemek, aktarma organlarının daha hızlı aşınmasını sağlar.
 • Kullanımda hızdan kaçının, şehiriçi ve şehirlerarası yollardaki hız limitlerine uymanız, aracınızı daha verimli kullanmanızı sağlar.
 • Ani kalkışler ve frenler de aracınızın kullanım ömrünü kısaltan faktörlerdir.
 • Frenleri kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.
 • Emniyet kemeri kullanın ve mutlaka kemelerinizdeki aşınmaları gözleyin. Eğer aşınma çoksa, serviste yenileyin.
 • Her zaman ayna ve camlarınızı temiz tutun.
 • Motor yağını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin ve sık sık kontrol edin. Gereken miktardan fazla yağ koymayın. Yağınız ne kadar temizse motorunu o kadar az aşınacak ve parçaları daha uzun süre temiz kalacaktır.
 • Aracınızı kullanırken farlarınızı gece gündüz açık tutun. Bu sürüş güvenliği için önemli bir noktadır. Ancak farlarınızı açık unutursanız akünüz bitecektir. Akünüz bittiğinde neler yapmanız gerektiğini öğrenin.
 • Lastiklerinizin havasını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Kontrolün elle, gözle veya ayak ile değil,  değerlerine bakarak yapılması gerekir. Fabrikanın verdiği hava değerlerinde değişme varsa, lastikleri değiştirmeniz gereklidir. Bazı araçlar lastik havasının düştüğünü otomatik olarak sürücüye bildirmektedir. Lastiklerle ilgili bir diğer husus da diş derinliklerini kontrolüdür. Daha iyi bir yol tutuşu için lastik diş derinlikleri kontrol etmeyi unutmayın.
 • Sileceklerin bakımını ihmal etmeyin. Silecek lastiklerinin sağlam ve suyunun dolu olup olmadığını kontrol edin.
 • Soğuk havalarda aracınıza antifriz koymayı ihmal etmeyin. Antifrizi mutlaka tavsiye edilen oranda suyla seyrelterek kullanın.
 • Herhangi bir kazada veya parça değişmesi durumunda orjinal parçaları tercih edin ve sigortanızın poliçesini buna göre yaptırın.
 • Aracınızın sigortalarını yapmayı ihmal etmeyin.

Aracınız için Gereken Periyodik Bakımlar Hangileri?

Araç bakımı için periyodik yapılması gereken kontroller günlük, haftalık ve aylık olarak ayrılmaktadır.
 

Günlük Bakım:

Sürücünün aracı çalıştırmadan önce yapacağı kontrollerdir. Olumsuz bir durum olduğunda aracın servise götürülmesi gerekmektedir.
 • Lastik havasının kontrolü
 • Lastik etrafında yağ vb. akıntı izlerinin olup olmadığı
 • Kontak açıldıktan sonra ikaz lambalarının kontrolü
 • Aynaların açılarının ve temiz olup olmadıklarının kontrolü
 • Farların ve diğer elektrikli aksamın kontrolü
 • Havalandırma mazgallarının tıkalı olup olmadığının kontrolü

 

Haftalık Bakım:

 • Motor yağı kontrolü. Yağ seviyesinin çubukta belirtilen aralıkta olup olmadığına bakılır.
 • Hidrolik yağı kontrolü
 • Diğer sıvı seviyelerinin kontrolü. Radyatör, silecek suyu vb.

 

Aylık Bakım:

 • Lastiklerin diş derinliği kontrolü
 • Aracın iç ve dış temizliğinin yapılması
 • Kaporta çiziklerinin kontrolü
 • Emniyet kemeri ve silecek lastiklerinin kontrolü ve temizlenmesi
 • Jantların tozdan arındırılması
 • Akünün kontrolü

 

Periyodik Servis Kontrolleri

Aracınız için üretici tarafından verilen kilometrelerde bakıma götürmeniz gerekmektedir. Bu bakımda arabanın tüm kontrolleri yapılmakta, servis tarafından değişmesi gereken parçalar sürücülere söylenmektedir. Bu kontrol sonucu yapılması gereken değişimleri yapmak, arabanızın ömrünü önemli ölçüde artıracak, aynı zamanda sürüşü daha güvenli hale getirecektir.
 
Servis bakımları araç marka ve modeline göre değişse de çok genel olarak her 10.000 km.’de bir ve her yıl (hangisi önce gelirse) bakıma götürmek motor ömrü açısından tavsiye edilmektedir.
 
Araç ağır koşullarda kullanılıyor ise bu bakımları 6 ayda ve 5.000 km.’ye indirmek gerekebilir çünkü ağır koşullarda motor daha çok yıpranmakta,  yağı daha çabuk bozulmakta ve bunlara benzer olumsuz durumlar daha hızlı meydana gelmektedir.
 
Hem aracınızın uzun yıllar yeni kalması, hem de kendi güvenliğiniz için bakımlarını ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Araç sigortası da ihtiyacınıza göre yaptırılmalıdır. Herhangi bir kaza, çalınma ve benzer durumlarda oluşan maliyeti en aza indirecektir. Araç kasko sigortası yaptırarak aracınızın değerini koruyabilir ve parça değişimlerini çok avantajlı olarak yaptırabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçeniz Güvencede Olsun!

Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçeniz Güvencede Olsun!

İnternetten araç sigortası teklifi alın,...%50'ye varan fiyat avantajı ve internete özel indirimleri kaçırmayın! Sigortam.net üzerinden araç sigortası...sorgulama yaparak, sigorta şirketlerinin tekliflerini tek bir ekran üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Sadece fiyatları...değil ürün teminatlarını da karşılaştırarak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun araç sigortasını rahatlıkla...bulabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"] Araç sigortası ne kadar? sorusu...kasko ve trafik sigortası yaptırmayı düşünenlerin en merak ettiği konuların başında gelir....En uygun araç sigortası fiyatları için internete özel indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. Online indirimli...sigorta fiyatlarına ulaşmak için ise araç sigortası teklif işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Siz de geç...olmadan araç sigortalarınızı yaptırın, yüksek maliyetli hasar risklerine ve trafik sigortası cezalarına karşı önleminizi...alın!

İnternetten Araç Sigortası Teklifi Alın, Bütçenizi Koruyun!

Araç sigortası fiyatları, birçok...etkene göre değişiklik gösterir. Trafik sigortası kapsamında teminat ve limitler tüm sigorta şirketleri için aynı fiyat üzerinden...hesaplanırken, ödeme koşullarında farklılıklar olabilmektedir. Aynı zamanda indirim ve ek hizmet gibi şirkete bağlı özellikler,...%10- 20 oranında fiyatlar üzerinden farklılıklara neden olabilir. Kasko sigortası fiyatları ise zorunlu trafik sigortasına göre...daha fazla değişir. Sigorta şirketine ait özelliklerden bağımsız olarak kasko ürünleri arasındaki çeşitlilik farklı fiyat...yelpazelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Teminatların sınırlı olduğu dar kasko ve teminatların daha kapsamlı olduğu...genişletilmiş kasko gibi ürünler, fiyatların düşük ve yüksek olmasına yol açar.

İnternete Özel İndirim Fırsatı

En...uygun fiyatlı araç sigortasını bulmak için uzun karşılaştırmalar yapmak yerine, Sigortam.net'in online indirim fırsatlarını...değerlendirebilirsiniz. Kasko veya trafik sigortası arıyorsanız teklif almanız yeterli. Teklif almanız durumunda size özel indirimli...sigorta fiyatlarına erişebilirsiniz. Bu sayede normal fiyatlandırmanın da altında çok daha uygun fiyatlara araç...sigortası yaptırma avantajınız olur.

Karşılaştırma Yapın, Bütçenize Uygun Poliçeyi Seçin!

İnternetten...araç sigortası teklifi almanın en önemli avantajlarından biri de karşılaştırma yapma imkanıdır. Tek tek...acenteleri gezerek zaman kaybetmek yerine, tek bir ekrandan tüm sigorta şirketlerinin araç sigortası tekliflerine ulaşabilirsiniz. Bu...sayede fiyatlar gözünüzün önünde olur ve seçim yapmanız daha da kolaylaşır. En yüksek fiyattan en uygun fiyata kadar tüm...teklifleri görerek bütçenize en uygun poliçeyi kendiniz seçebilirsiniz. Aynı zamanda ürünler arasında da karşılaştırma yaparak...teminatları inceleyebilme şansınız olur. Araç sigortası hesaplama yapmak için kasko teklifi
ve trafik sigortası teklifi alın, aracınız ve...bütçeniz güvencede olsun!