Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı, hasar gören aracın durumunu niteleyen bir kavramdır. Bu kavram, hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kaza geçirip hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir düşüş olacaktır. Ancak kaza nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının tekrar bir kaza geçirmesi sonrası tekrar değer kaybı olmazken; hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına neden olabilir. Araç değer kaybı hesaplama, değer kaybının alınması ve değer kaybı davası hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı hesaplamasında etkisi bulunan pek çok değişken vardır. Değişkenlerin bazıları araç, bazılarıysa araç kullanım şekliyle ilgilidir. Bu değişkenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Üretim yılı
 • Hasar geçmişi ve niteliği
 • Kilometresi
 • Marka ve model bilgisi
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Pazar değeri bu hesaplamaya etki eden faktörlerden bazılarıdır.

Araç değer kaybının oranları belli kriterlere göre değişlik gösteriyor. Bu kriterler, araç değer kaybı hesaplamasına etki ederek farklı sonuçları ortaya koyuyor.

Değer kaybının hesaplamasında; hasar gören aracın kaporta ve mekanik hasarları, markası, modeli, kullanım şekli ve ikinci el piyasasındaki koşulları baz alınarak değer kaybının boyutunu tespit etmek gerekir.

Araçların değer kaybı hesaplamalarında kullanılan değişkenlerde ülkemizdeki koşulların ve ikinci el araç alımlarını etkileyen faktörlerin etkisi büyüktür. Araç değer kaybı hesaplamasında kullanılan bilgilere genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Araç Değer Kaybı Hesaplamasında Etkili Faktörler

 • Aracın piyasadaki tercih durumu,
 • Aracın piyasada tercih edilirliği,
 • Aracın yaptığı km,
 • Yedek parçalarına ulaşım kolaylığı,
 • İşlem gören araç parçası sayısı,
 • Boya onarımı,
 • Değişim yapılan parçanın araçtaki konumu,
 • Kullanılan yedek parçasının türü,
 • Parça değişiminin nasıl yapıldığı,
 • Geçmiş hasar durumu ve detayları,
 • Onarımın yapılıp yapılmadığı,
 • Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kazada kusuru bulunmayan sürücünün aracı için oluşan değer kaybını karşılayacak taraf, kazaya neden olan sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasındatrafik sigortası devreye girecektir.

Aracınızdaki değeri karşılamak için ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsiniz. Araç değer kaybının tahsisi esnasında sigorta şirketinin sorun çıkarması durumunda değer kaybını gösteren ekspertiz raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilirsiniz.

Kasko Araç Değer Kaybını Karşılar mı?

Kaza nedeniyle araç değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir. Kazada sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası tek bir kişinin araç değer kaybını karşılar, bu kişi kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişidir. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortası olacaktır.

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir. 

Araç Değer Kaybı Davası Kime ve Nasıl Açılır?

Değer kaybı davası, karşı tarafa yani kazaya sebep olan kişiye, kaza geçiren aracın değer kaybının ne kadar olduğunun tespiti için açılmaktadır. Borçlar kanununa göre karşı tarafın kazada bir kusuru bulunmadığını ispat etmesi gerekmektedir. Aksi halde ispat edemiyorsa araçta meydana gelen kaybı ödeme yükümlülüğü oluşur.

Dava sürecinde araçta meydana gelen hasar miktarı, tamiri için gerekli zarar ve değer kaybı karşı taraftan talep edilebilmektedir. Davanın, araç değer kaybına ilişkin dilekçe ile kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde açılması gerekir. Bu sebeple değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir ve eğer süre geçerse dava açma hakkı zaman aşımına uğrar.

Hem aracınızı kullandığınız süreç içerisinde rahat edebilmek, hem de aracınızı elinizden çıkarmak istediğinizde avantajlı olabilmek için kasko sigortanızı ertelemeyin. En uygun kasko fiyatları için teklif alın, bütçenize en uygun sigortayı anında internetten yaptırın.

Müşteri Yorumları