Avrupa'da Gezilecek En Güzel Şehirler

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Tarih kokan sokakları, göz kamaştıran görkemli mimarisi, kültürel çeşitliliği ve kendine hayran bırakan doğal güzellikleri ile Avrupa, dünyada eşi benzeri olmayan bir konuma sahiptir. Tarih boyunca büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan kıta, adeta bir açık hava müzesidir. Farklı medeniyetleri keşfetmek isteyenlere zaman yolculuğu yapma imkânı sunan Avrupa’nın her bir şehri ziyaretçilerine kendi eşsiz hikayesini anlatır. 

Gerek doğal güzellikleri gerekse de modern şehir yaşamıyla farklı beklentilere sahip olan gezginlere aradıklarını eksiksiz bir şekilde sunan Avrupa, herkesin ruhuna dokunmaya başarır. Eğer siz de Avrupa’nın sunduğu güzellikleri bizzat deneyimlemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tam da olmanız gereken yerdesiniz. İşte Avrupa’da gezilecek şehirler önerilerimiz!

Aşkın ve Sanatın Başkenti: Paris, Fransa

paris

Avrupa’da gezilecek yerler listesinde Paris es geçilmemelidir. Aşkın başkenti olarak anılan ve tutkulu aşkların sahnelendiği romantik filmlere konu olan Paris tabii ki sadece bunlardan ibaret değildir. 

Seine Nehri'nin kıyısında yer alan bu büyüleyici şehir, ikonik Eiffel Kulesi'nin gökyüzüne yükseldiği bir manzara sunar. Her köşesi ile sanatsal bir zevkin yansıması olan Paris’de keşfedilecek pek çok mekân ve yer vardır. Müzeler, katedraller, abideler, parklar, kafeler ve hatta tek tek sokaklar keşfedilmeyi bekler.

Paris’e gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerleri şu şekilde sıraladık:

 • Eiffel Kulesi: Paris'in sembolü olan bu demir kule, şehrin güzelliğini panoramik bir şekilde seyretmek ve romantik anlar biriktirmek için muhteşem bir noktadır.
 • Louvre Müzesi: Dünyanın en büyük sanat müzesi olma unvanını taşıyan Louvre, ziyaretçilerini, ev sahipliğini yaptığı Mona Lisa gibi ünlü eserler ile karşılar.
 • Notre-Dame Katedrali: Seine Nehri kıyısında bulunan ve Meryem Ana’ya ithaf edilerek isimlendirilen bu katedral Gotik mimarinin en önemli ve güzel örneklerinden biridir. 
 • Montmartre: Paris manzarasını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri olan bu tepe aynı zamanda bohem sanatçıların ve yazarların buluşma yeridir. Sokak sanatçıları ile tanınan Montmarte, Sacré-C?ur Bazilikası gibi tarihî yapılarıyla da ünlüdür.
 • Champs-Élysées ve Zafer Takı: Dünyaca ünlü markaların mağazalarının yer aldığı Champs-Élysées yani Şanzelize Caddesi alışveriş tutkunlarının rüyalarını süsler. Tarihî önemi de oldukça büyük olan bu caddede Zafer Takı anıtı da tüm ihtişamıyla yer alır. 

Rönesansın Beşiği: Floransa, İtalya

floransa

Sanatın, felsefenin ve bilimin bir araya gelerek dünya için yeni ufuklar açtığı yeri görmek istiyorsanız rotanızı İtalya’nın Toskana Bölgesi’nde yer alan Floransa şehrine çevirmeniz gerekir. Rönesansın doğum yeri olarak tanımlanan Floransa, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi sanatçıları yetiştirmiş tarihî bir şehirdir. Müzeleri, sanat galerileri, tarihî dokusu ve bu dokunun her bir detayına yansıdığı dolambaçlı sokaklarıyla Floransa, Avrupa’nın görülmesi gereken rüya şehirlerindendir.

Floransa’ya gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler ise şöyledir:

 • Duomo Katedrali: Santa Maria del Fiore adıyla da bilinen ve Floransa'nın simgesi olan bu katedral haç biçimindeki planı ve haç kollarının kesişim noktasında yer alan muazzam kubbesi ile görkemli bir mimari sunar.
 • Uffizi Galerisi: Dünyanın en büyük ve önemli müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi Botticelli'nin "Venüs’ün Doğuşu” gibi Rönesans dönemine ait paha biçilmez eserlere sahiptir. 
 • Ponte Vecchio Köprüsü: Arno Nehri üzerinde yer alan bu tarihi köprü sahip olduğu küçük, şirin dükkanlar ve etkileyici mimarisiyle Floransa’nın bir diğer sembolüdür.
 • Boboli Bahçeleri: Medici tarafından eşi Eleonora di Teleodo için özel tasarlanan ve yapılan Boboli Bahçeleri heykeller, anıtlar, tapınaklar, çeşmeler ve yeşilin en güzel tonlarını barındırır.
 • Galleria dell'Accademia: Michelangelo'nun dünyaca ünlü "Davut" heykeli gibi önemli eserlere ev sahipliği yapan bu galeri sanat ve tarih tutkunları için vazgeçilmez bir konumdadır.

İtalya'da tarihi yerlerin yanı sıra denize girilecek güzel yerler ve plajlar da vardır. İtalya gibi birçok ülkede hem deniz tatili hem tarihi alanlar için gezi planı yapabilirsin. Yurt dışı deniz tatili yazımızdan yaz tatilinde nerelere gidilebilir fikir sahibi olabilirsin. 

Endülüs’ün Kalbi: Sevilla, İspanya

sevilla

Sevilla, Endülüs'ün kalbinde canlı kültürü ve tarihi ile öne çıkan büyüleyici bir İspanyol şehridir. Geçmişi günümüze taşıyan geleneksel kültürü ve modern kent yaşamını bir arada deneyimleme fırsatı sunan Sevilla aynı zamanda Flamenko gibi tutkulu dansların da merkezidir.

Sevilla’ya yolunuz düşerse uğramanız gereken yerler şunlardır: 

 • Alcázar Sarayı: Endülüs Emevi Devleti tarafından inşa edilen ve İslam mimarisinin eşsiz güzelliğini yansıtan bu saray, göz alıcı bahçeleri ve tarih kokan odalarıyla herkesi büyüler. Alcázar aynı zamanda halen kullanımda olan Avrupa’nın en eski sarayıdır.
 • Giralda Kulesi ve Sevilla Katedrali: Dünyanın en büyük Gotik kilisesi olan Sevilla Katedrali ve bahçesinde bulunan Giralda Kulesi Sevilla’nın sembolü olan mimari eserler arasında başta gelir. Sevilla Katedrali ihtişamlı görünümünün yanı sıra kaşif Kristof Kolomb’un mezarına ev sahipliği yapmasıyla da bilinir. 
 • Plaza de España: Sevilla’da, Maria Luisa Parkı’nda bulunan bu meydan renkli seramik karolar ve kanallarla süslenmiş zarif mimarisiyle görenlerde hayranlık hissi uyandırır. 

Müziğin ve Mimarinin Büyüleyici Birleşimi: Viyana, Avusturya

avusturya

Avrupa’da gezilecek en güzel şehirler arasında yer alan Viyana, Avusturya’nın başkenti olmanın yanı sıra klasik müzik ve opera şehri olarak da bilinir. Dünyaca meşhur önemli bestecilere ev sahipliği yapmış olan Viyana’da yıl boyunca birçok konser, opera, müzik festivali, balo ve kafelerden sokaklara taşan canlı müzik performansları gerçekleştirilir. Tabii sadece müzik değil, eşsiz mimarisiyle de Viyana, Avrupa’nın gözde şehirlerindendir. 

Viyana’ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerler ise şu şekilde sıralanır: 

 • Schönbrunn Sarayı: Habsburg Hanedanı tarafından yazlık olarak kullanılan bu saray Avusturya'nın en önemli kültürel miraslarından biridir. Barok mimarisi ile görkemli bir görünüm vadeden saray, sahip olduğu geniş bahçelerle de ziyaretçileri üzerinde büyüleyici bir etki yaratır.
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum): Eşsiz sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müze, Vermeer ve Rubens gibi usta sanatçıların çalışmalarını barındırır.
 • Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom): Gotik mimari ve Roma mimarisinin bir karışımı olan bu katedral, Viyana'nın en önemli simgelerinden biridir. 

Kanalların ve Renkli Evlerin Özgür Şehri: Amsterdam, Hollanda

avrupada gezilecek yerler

Avrupa’da gezilecek ülkeler arasında mutlaka Hollanda da yer alır. Amsterdam ise Hollanda'nın kanallarla örülü özgür ruhlu şehridir. Benzersiz mimarisiyle Amsterdam’ın simgesi olan renkli evler, bu kanalların kıyısına inci gibi dizilmiş birer sanat eseridir adeta. Özgürlüğün ve kültürel çeşitliliğin merkezi olan Amsterdam bisikletlerle dolu renkli sokakları, çiçek pazarları, kafeleri ve açık hava etkinlikleriyle gece gündüz demeden canlılığını korur. Bisiklet demişken, Amsterdam’ı keşfe çıkmanın en masalsı yollarından biri de kanal turlarıdır.

Amsterdam’da tarihî ve kültürel özellikler taşıyan görülmeye değer birçok yer vardır. Bu yerlerin öne çıkanlarını şu şekilde sıraladık:

 • Van Gogh Müzesi: Ünlü ressam Vincent Van Gogh'un eserlerinin bulunduğu bu müze, sanatçının resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müze olma unvanına sahiptir. Sanatseverler için üzerinden yıllar geçse de unutulması mümkün olmayan eşsiz bir deneyim sunan müzede Van Gogh’un çağdaşı olan sanatçıların da çalışmaları yer alır. 
 • Anne Frank Evi: II. Dünya Savaşı sırasında tuttuğu günlüklerle Holokost’un simgesi hâline gelen Anne Frank ve ailesinin saklanmak için kullandıkları bu ev günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayarak yakın tarihe duygusal bir yolculuk yapma imkânı sunar. 
 • Keukenhof Bahçeleri: Amsterdam'a yakın bir konumda bulunan Keukenhof Bahçeleri 7 milyondan fazla çiçeği ve 800’den fazla lale türünü barındırarak ziyaretçilerine rengarenk bir dünyanın kapılarını aralar.

Tatil Planında Seyahat Sigortanı da İhmal Etme!

Yurt dışı seyahatine çıkarken vize işlemleri sırasında zorunlu belgeler arasında seyahat sağlık sigortası da vardır. Eğer vize işlemleri için hazırlık yapıyorsan hemen seyahat sigortası teklif alarak fiyat ve teminatları öğrenip hızlıca internetten poliçeni yaptırabilirsin. Vize için gerekli olması dışında da yurt dışı seyahatindeyken bir hastalık ya da kaza durumunda seyahat sağlık sigortası oldukça önemlidir. Seyahat sigortan tatilin sırasında hastanelerden sağlık hizmeti almanı ve olumsuz sağlık risklerine karşı güvende hissetmeni sağlar. Seyahat sağlık sigortası nereden alınır, nasıl alınır gibi soruların için de ilgili yazımızdan tüm merak ettiklerini öğrenebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.