Pasaport Yenileme Başvurusu, Evrakları ve Ücreti

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Yurt dışına seyahat gerçekleştirmek için gerekli olan pasaport, uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Kişinin kimliğini tanımlamak için kullanılan ve farklı çeşitlere sahip olan pasaportun aynı zamanda bir geçerlilik süresi de bulunur. Pasaportun geçerlilik süresi dolduğunda yetkili kurumlara başvuru yaparak yenileme işlemi gerçekleştirmek gerekir. Dolayısıyla sıklıkla seyahat edenler için pasaport yenileme oldukça büyük önem arz eden bir işlemdir. 

Peki pasaport yenileme nasıl gerçekleştirilir? “Pasaport yenileme nerede yapılıyor?” ya da “Pasaport yenileme ne kadar sürer?” gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

“Pasaport yenileme nasıl yapılır?” sorusunun cevabı başvuru yapmayı planladığınız pasaport türüne göre değişiklik gösterir. Umuma mahsus (bordo), hususi damgalı (yeşil), hizmet damgalı (gri), diplomatik (siyah) ve geçici (pembe) olmak üzere farklı renk ve isimlerle tanımlanan pasaport türlerinin yenileme işlemlerinde gerekli evraklar değişse bile genel prosedür benzer şekilde işler. Bu prosedürün ilk adımı ise randevu almaktır.  

Bordo pasaport nedir, yeşil pasaport nedir nasıl alınır gibi soruların için ilgili yazılarımıza tıklayarak detayları öğrenebilirsin.

Pasaport Yenileme Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport yenileme başvurusu için öncelikli olarak randevu almak gerekir. Randevu alma işlemini ise online olarak ya da çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Pasaport yenileme randevu işlemini online olarak yapmak istiyorsanız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait olan https://randevu.nvi.gov.tr internet adresini kullanabilirsiniz. 

Adreste yer alan sayfadan pasaport kısmına tıklamanız ve daha sonra yenileme başvurusu yapmayı planladığınız pasaport türünü seçmeniz gerekir. Adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve telefon numaranız da bu aşamada sizden istenilen bilgilerdir. Daha sonra randevu alacağınız tarih, saat ve yenileme başvurusu yapacağınız il ya da ilçeyi seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.   

Çağrı merkezi üzerinden randevu almak için ise Alo 199 hattını arayabilirsiniz. Pasaport yenileme işlemi için randevu almak istediğinizi belirttikten sonra sizden talep edilen bilgileri, randevu tarihini ve başvuru merkezini belirterek kayıt oluşturabilirsiniz.

Randevu alma işlemi sırasında belirtilmesi gereken başvuru merkezleri yenilenecek pasaport türüne göre değişiklik gösterir. Buna göre hususi ve hizmet damgalı pasaportların yenileme işlemi için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportları yenilemek için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Eğer yurt dışında bulunuyorsanız pasaport yenilemek için konsolosluk ve büyükelçilik gibi dış temsilciliklere başvuru yapmalısınız.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır yazımızdan başvuru ve randevu hakkında tüm merak edilenlere ulaşabilirsin.

Pasaport Yenileme için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport yenileme için gerekli evraklar pasaport türüne göre farklılaşır. Ancak tüm pasaport türlerine yönelik gerçekleştirilecek yenileme işlemleri için ortak evraklar da söz konusudur. Bu doğrultuda pasaport yenileme işlemi için başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi. Bu belgelerin mutlaka güncel olması başvuru işleminin gerçekleştirilmesi için gereklidir. 
  • Yüzün ön taraftan net bir şekilde görüldüğü son altı ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf.
  • Daha önceden alınan ve geçerliliğini kaybetmiş olan eski pasaport.
  • Pasaportu yenilenecek kişi kısıtlıysa ya da reşit değilse muvafakatname. Muvafakatname bu kişilerin yasal temsilcilerinin başvuru sırasında hazır bulunmamaları durumunda talep edilir. 
  • Öğrenciler için öğrenci belgesi. Eğer pasaport yenileme işlemi için başvuru yapanın öğrenci olduğu sistem üzerinden doğrulanabiliyorsa öğrenci belgesi talep edilmez. 

Pasaport yenileme işlemi için yanında bulundurmanız gereken evraklar olduğu gibi başvuru gerçekleştirmeden önce ya da başvuru esnasında yapmanız gerekenler de mevcuttur. Her şeyden önce pasaport yenileme işlemi için bizzat başvuru yapmanız zorunludur. Zira başvuru sırasında sizden parmak izi gibi verilerin alınması gerekmektedir. 

Aynı zamanda başvuruya gelmeden önce pasaport yenileme harç ve defter ücretini mutlaka ödemelisiniz. Ancak sistem üzerinden tespit edilebildiği için ödeme işlemini gerçekleştirdiğinize dair herhangi bir makbuz ya da dekont talep edilmeyecektir. 

Pasaport yenileme işlemi için gerekli evrakların pasaport türüne göre değişebildiğinden bahsetmiştik. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri resmî internet sitesinde yer alan https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport-hizmetleri adresine göz atabilirsiniz. 

Pasaport Yenileme Ücreti 2024 Ne Kadar?

Harç ve defter bedelinden oluşan pasaport yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından her yıl güncellenir. Ayrıca yenileme ücreti pasaport geçerlilik süresine ve türüne göre de değişebilir. Eğer hususi ya da hizmet damgalı pasaport yenileme işlemi için başvuru yapacaksanız sizden harç bedeli istenmeyerek sadece defter bedelini ödemeniz talep edilecektir. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri resmî sitesine göre 2024 yılı pasaport yenileme işlemi için talep edilen ücretler şöyledir:

Pasaport Süresi Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam Tutar
6 Ay 1.639,30 TL  790,00 TL 2.429,30 TL
1 Yıl 2.396,60 TL 790,00 TL 3.186,60 TL
2 Yıl 3.912,60 TL 790,00 TL 4.702,60 TL
3 Yıl 5.558,30 TL 790,00 TL 6.348,30 TL
3+ Yıl 7.833,00 TL 790,00 TL 8.623,00 TL

 

Pasaport Yenileme Harcı Nereye Yatırılır?

Pasaport yenileme işlemi için gerekli olan harç ve defter bedeli gibi ücretleri ödemek için Vergi Dairesi Müdürlüklerine, PTT şubelerine ya da anlaşmalı bankalara başvurabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden de online olarak pasaport yenileme ücreti ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. 

Tüm ayrıntılarıyla açıklamaya çalıştığımız pasaport yenileme sürecine dair en çok merak edilenlerden biri de “Pasaport yenileme kaç gün sürer?” sorusunun cevabıdır. Gelişen teknoloji ile pasaport yenileme işlemleri büyük bir hız kazanmıştır. Bunun sonucu olarak kısa süre içerisinde yeni pasaport basılır. 

Pasaportlar basıldıktan sonra PTT aracılığıyla dağıtım gerçekleştirilir. Dağıtım süreleri ise 56 il merkezi için 1 gün, ilçe merkezleri için ise en geç 4 iş günüdür.  

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.