Bordo Pasaport Gerekli Belgeleri ve Ücreti Nedir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Pasaport yurt dışı seyahatleri için gerekli olan, kişinin birtakım kimlik bilgilerinin bulunduğu belgedir. Ülkemizde vatandaşların belirli şartlara bağlı olarak alabileceği çok sayıda farklı pasaport çeşidi vardır. Umumi pasaport bunlardan biridir ve aynı zamanda bordo pasaport olarak da bilinir. Bu pasaport çeşidinin ne işe yaradığı, nasıl alındığı ve hangi ülkelerde geçerli olduğu gibi pek çok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Bordo Pasaport Nedir?

Umuma mahsus pasaport ve bordo pasaport olarak bilinen umumi pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türüdür. Ülkemizdeki diğer pasaport türleri olan yeşil pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport belirli mesleki gerekliliklere sahiptir. Bunlardan farklı olarak bordo pasaport için ise bu tür bir mesleki gereklilik yoktur. 

Bordo Pasaport Ne İşe Yarar?

Her Türk vatandaşının almak için başvuru yapabileceği pasaport türü olan bordo pasaport, yurt dışı seyahatler için kullanılan bir belgedir. Diğer pasaport türlerini alma hakkı bulunmayan ve başka bir ülkenin pasaportuna sahip olmayan Türk vatandaşları yurt dışı seyahatler için bordo pasaporta ihtiyaç duyar. Çok sayıda ülkeye vizesiz seyahat sağlamasının yanı sıra bordo pasaport ile vize veya e-Vize gibi seçeneklerle de pek çok ülkeye seyahat gerçekleştirilebilir.

bordo pasaport

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerekli evraklarla başvuru işlemi gerçekleştirilerek ve ilgili ücretler ödenerek bordo pasaport alınabilir. Bordo pasaport başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir:

 • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ay içinde çekilmiş 2 biyometrik fotoğraf,
 • Önceden olan iptal edilmemiş pasaportlar,
 • Bazı durumlarda (öğrencilik, emeklilik, kişinin ergin olmaması, vb.) başka belgeler de gerekli olabilir.

Bordo Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Umumi pasaport almak için istenilen belgelerle başvuru yapmanın yanı sıra bazı ücretlerin de ödenmesi gerekir. Bu ödemeler harç ve defter bedeli ücretleridir. 2024 yılı için belirlenen bordo pasaport defter bedeli 790 TL'dir. Harç bedeli ise pasaportun geçerlilik süresine göre değişir ve 2024 yılında 1639,30 TL ila 7883 TL arasında değişiklik gösterir.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Umumi pasaport başvurusu yapmak için öncelikle randevu almak gerekir. Bu işlem online olarak https://randevu.nvi.gov.tr adresi, telefon ile ise ALO 199 hattı üzerinden yapılabilir. Bordo pasaport almak için başvurular İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine gerçekleştirilir. Harç ve defter bedeli ödemeleri yapıldıktan sonra gerekli belgelerle başvuru işlemi uygulanabilir.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır tüm detaylarıyla öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin.

Bordo Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaport alma işlemleriyle ilgili merak edilen konulardan biri pasaportun ne zaman basılacağı ve ulaşacağıdır. Bordo pasaport alırken süreçte aksamalarla karşılaşmamak için gerekli ödemeleri yapmak ve istenilen belgeleri eksiksizce sunmak önemlidir. Başvurusu kabul edilen kişilerin bordo pasaport basım süreci yaklaşık 2 iş günü kadar zaman alabilir. Ayrıca bu süreç yoğunluğa göre daha uzun da sürebilir. Basımın ardından pasaport sahibinin bulunduğu yere göre pasaportun ulaştırılması için yaklaşık 1 ila 7 iş günü zaman gerekebilir.

Bordo Pasaport Hangi Ülkelerde Geçerli?

Pasaportlar uluslararası düzeyde geçerliliği olan belgelerdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türü olan bordo pasaport ile vizesiz, e-Vize ile veya kapıda vize alarak toplamda 114 ülkeye seyahat gerçekleştirilebilir. Bu ülkelerden 70'i için vize gerekliliği bulunmazken 14'ü için e-Vize, 38'i için ise kapıda vize gerekir. Umumi pasaport ile belirli bir gün sınırına kadar vizesiz seyahat yapılabilecek ülkeler arasında Japonya, Singapur, Bosna-Hersek ve Peru gibi örnekler yer alır.

Bordo Pasaport ile Gidilen Ülkeler Hangileridir?

Çok sayıda ülkeye bordo pasaport ile seyahat yapılabilir. Bu ülkelerin bazıları için vizesiz seyahat mümkünken bazıları için ise vize, kapıda vize veya e-Vize gerekebilir. Umumi pasaport ile vizeli, kapıda vize ile ve e-Vize ile seyahat yapılabilen bazı ülkeler aşağıda listelenmiştir.

Vize isteyen:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Kanada
 • Almanya
 • Birleşik Krallık

Kapıda vize:

 • Mısır
 • Madagaskar
 • Bangladeş
 • Maldivler

e-Vize:

 • Rusya
 • Vietnam
 • Nijerya
 • Myanmar

Bordo Pasaport ile Vizesiz Gidilen Ülkeler Hangileridir?

Vizesiz seyahat için pasaportunuzun geçerlilik süresi yeterli miktarda olmalıdır. Daha sonra Türkiye'den çıkışta yurt dışı çıkış formunu doldurmanız ve yurt dışı çıkış harcı ödemeniz gerekir. Böylece vize almaya gerek kalmadan bordo pasaport ile vizesiz seyahat yapılabilen ülkelere gidebilirsiniz. Bordo pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkelerden bazıları şunlardır:

 • Güney Kore
 • Brezilya
 • Arjantin
 • Kolombiya
 • Güney Afrika
 • Filipinler
 • Katar
 • Arnavutluk

Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Hususi pasaport ve siyah pasaport gibi diğer pasaport türlerini almak için mesleki gereklilikler vardır. Fakat bu durum bordo pasaport için geçerli değildir. Bordo pasaport almanın öncelikli şartı Türk vatandaşı olmaktır. Başvuru işlemleri kabul edilen Türk vatandaşları bordo pasaport alabilir.

Bordo Pasaport Süresi Uzatma Yapılabilir Mi?

Süre uzatma işlemi, geçtiğimiz yıllarda geçerlilik süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılmış olan yeşil pasaportlar için yapılmaktadır. Ancak bordo pasaport için süre uzatma durumu söz konusu değildir. Bunun yerine, süresi dolan bordo pasaportlar için yenileme işlemi yapılabilir.

Yeşil pasaport nasıl alınır yazımızdan öğrenebilirsin.

Bordo Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Umumi pasaport yenileme işlemi ile ilgili olarak başvurular İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılır. Harç ve defter bedeli ödemeleri de yapıldıktan sonra gerekli evraklarla yenileme için başvuru gerçekleştirilebilir. Bordo pasaport yenileme için gereken evraklar bu tip pasaport çıkarırken gereken evraklarla aynıdır.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.