Yurt Dışı Çıkış Harcı Nedir? Ne Kadar?

Paylaş
  FacebookTwitterLinkedIn

yurt dışı harç pulu

Yurt dışına seyahat etmeyi planlıyorsan yurt dışına çıkmak için gerekenler arasında yurt dışı çıkış harcı ödemesinin de olduğunu görmüş olabilirsin. Peki, yurt dışı çıkış harcı nedir? Yurt dışına çıkış harcı, T.C. pasaportu ile yurt dışına yapılan seyahatlerde pasaport kontrolü sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan harç pulunu almak için ödenen bedeldir. İstisnai durumlar dışında yurt dışına seyahat eden her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından hava, kara veya deniz yolu fark etmeksizin bütün çıkış noktalarında yurt dışı çıkış harcı tahsil edilir.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Çıktı?

18 Şubat 1963’te çıkarılan 196 sayılı kanun ile “Dış Seyahat Harcamaları Vergisi” olarak isimlendirilen yurt dışına çıkış harcı, ilk olarak bu tarihte alınmaya başlanmış, 1984 yılında ise kaldırılmıştır. 17 Mayıs 1984 yılında çıkarılan 2985 sayılı kanun ile yurt dışına seyahat eden vatandaşlardan 100 dolar ödeme talep edilmiş, 12 sene devam eden bu uygulama, 1996 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile sona ermiştir. 23.07.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı kanunun birinci maddesine “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan 15 TL harç alınır.” hükmü getirilmiştir. 

2023 Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

İnteraktif Vergi Dairesi’nde yer alan bilgiye göre 2022 yılında 50 TL’den 150 TL’ye çıkarılan yurt dışı çıkış harcına 2023 yılı ile herhangi bir zam yapılmamıştır. 2023 yurt dışı çıkış harcı, kişi başı 150 TL olarak belirlenmiştir. 

Yıllara göre yurt dışı çıkış harçları

Yıllar  Yurt Dıkış Çıkış Harcı Ödemeleri 
2007-2018 15 TL
2019-2021 50 TL
2022 150 TL
2023 150 TL

    

Yurt Dışı Çıkış Harcı Kimler Muaf?

Yurt dışı çıkış harcından muaf olan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Çıkış itibariyle yurt dışında oturma iznine sahip olan kişiler
 • Yedi yaşını doldurmamış olan kişiler
 • Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplum taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı
 • KKTC’ne kimlik belgesi ile çıkış yapan kişiler
 • Pasaportunda “işçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmak” kaşesi yer alan kişiler (oturum belgesi göstermeseler de harçtan muaf olurlar.)
 • Bu kaşenin bulunmadığı pasaportlar için ise “süresiz/… tarihleri arasında yurt dışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır.” kaşesi olanlar
 • Oturma belgesi yerine Green Card ibraz edebilenler
 • Pasavan vb. belgelerle çıkış yapanlar
 • Çifte pasaporta sahip kişiler, yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildikleri için harç ödemek zorunda değildir. 

Resmi görev ile yurt dışına çıkmış olan kamu görevlileri ise harç muafiyetinden yararlanamazlar. 

Yeşil Pasaportlu Yurt Dışı Çıkış Harcı Öder mi?

Yeşil pasaportlu dahil bütün pasaport sahiplerinin yurt dışı çıkış harcını ödemeleri gerekir. 

Kıbrıs’a Giderken Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödenir mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlikleriyle seyahat eden kişilerin yurt dışı çıkış harcı ödemelerine gerek yoktur. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Ödenir?

T.C. pasaportu ile yurt dışına çıkışlarda çıkış kapılarında görevli emniyet mensupları, harcın ödenmesine ve muafiyet uygulanmasına ilişkin denetim yapar. Pasaport, boarding kartı ve bilet üzerine yapıştırılan harç pulu ya da harç makbuzu, iptal kaşesi kullanılarak kontrol edilir. Bu nedenle yurt dışı çıkış harcının makbuzu veya pulu, pasaport kontrolünde pasaport ile birlikte görevliye verildiği için pasaport kontrolünden önce yurt dışı çıkış harcını ödemiş olman gerekir. Pasaport kontrolünden uçak yurt dışı harcını ödemediğinde yeniden sıraya girmen gerekir bunun sonucunda da uçağı kaçırabilirsin. "Uçağımı Kaçırdım Ne Yapmalıyım" başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsin. Ayrıca schengen vizesi için de fikir alabilirsin.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nereye Ödenir?

Yurt dışı çıkış harcını havalimanlarında bulunan vezne ve otomatlara, gümrük saymanlıklarına, vergi dairelerine, Maliye Bakanlığı’na ait olan harç bürolarına veya anlaşmalı bankalara ödeyebilirsin.  

Yurt Dışı Çıkış Harcı İnternetten Ödenir mi?

Yurt dışı çıkış harcı online ödeme işlemini İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden veya mobil uygulama üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına yapabilirsin. İnternet üzerinden yurt dışı çıkış harcı ödemek için http://ivd.gov.tr web sitesindeki “Hızlı Ödeme” bölümünden “Harç ve Değerli Kâğıt Bedeli Ödeme” sekmesine girebilir, karşına çıkan sayfadan “Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödeme” seçeneğine tıklayabilir, T.C. kimlik numarası, ad, soyad, il, vergi dairesi boşluklarını doldurarak kart bilgilerin ile işlem yapabilirsin. 

Yurt dışı çıkış harcını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yatırdığında ödemene ilişkin belge, elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne doğrudan aktarılacağı için online ödeme sonrası çıkış kapısında memura makbuz veya pul göstermene gerek olmayacaktır. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Havalimanında Ödenir mi? 

Havalimanında dış hatlar bölümündeki cihazlardan nakit veya kredi kartı ile ödeme yaparak yurt dışı çıkış pulu satın alabilirsin. 

 • İlk olarak cihaz üzerinden ödeme tipini tercih etmeli sonrasında da kaç adet harç pulu satın almak istediğini belirtmelisin. Nakit olarak ödeme yapacaksan kâğıt para girişi yapabilirsin. Ödeme sonrasında varsa kâğıt para üstü makinenin altındaki bölümden sana iletilecektir. 
 • Yurt dışı harç pulunu kredi kartı ile temassız bir şekilde ödeme yaparak da hızlıca satın alabilirsin. Eğer kredi kartın temassız ödeme yapmaya uygun değilse de ödeme yapmak için talimatlara uyarak ilgili alana kart şifreni girmen yeterli olacaktır. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Bankaya Ödenir mi? 

Yurt dışı çıkış harcını online ödeme kanalları dışında Maliye Bakanlığına ait harç büroları, vergi daireleri veya anlaşmalı banka şubelerinden de ödeyebilirsin. Bankalarda harç pulu almak için ödeme yaptığında sana ödeme yaptığına ilişkin bir dekont verilir. Bu dekont, harç pulu yerine geçtiği için yurt dışına çıkarken dekontu görevli memura vermen yeterli olacaktır. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Hangi Bankalara Yatırılır?

Yurt dışı çıkış harcını 2.00-22.00 saatleri arasında anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsin. 

 • Akbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Garanti BBVA
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Şekerbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Her Çıkışta Ödenir mi?

Pasaport veya kimlik kullanımı fark etmeksizin günübirlik seyahatler dahil her yurt dışına çıkışta yurt dışı çıkış harcını ödemen gerekir. Kullanılan pasaportun türü her ne olursa olsun bütün T.C. vatandaşları yurt dışı çıkış harcını yatırmakla yükümlüdür. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Kaç Gün Geçerli?

Yurt dışı çıkış harcı için belirlenmiş olan herhangi bir geçerlilik süresi yoktur ancak bankalardan veya online kanallardan ödeme yaptığında verilen pul yerine geçen dekontlar bir ay boyunca geçerli olur. Eğer yurt dışına çok sık seyahat ediyorsan seyahat sayısı kadar yurt dışı çıkış pulu alabilir, bu pulu herhangi bir seyahatin için kullanabilirsin. 

Yurt Dışı Çıkış Harcını Ödemezsen Ne Olur?

Yurt dışı çıkış pulu almak için gerekli ödemeyi yapmadığın takdirde pasaport ve gümrük işlemlerinde problem yaşanacağı için seyahat edemezsin. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkış harcı ödemesinin Emniyet Genel Müdürlüğüne iletilip iletilmediğini öğrenmek için e-Devlet platformuna giriş yaparak “Ödeme ve Borç İşlemleri” menüsündeki “Yurt Dışına Çıkış Harcı Sorgulama” kısmından sorgulama yapabilirsin. 

Yurt Dışı Çıkış Harcı Yaş Sınırı Kaç?

7 yaşını doldurmamış olan kişilerden yurt dışı çıkış harcı istenmez. Ancak yurt dışı çıkış harcından muaf olmak isteyen kişi, 7 yaşın altında olduğunu belgelemek zorundadır.

Öğrenci Yurt Dışı Çıkış Harcı Öder mi?

Öğrenciler dahil yurt dışına çıkış yapan her T.C. vatandaşının yurt dışı çıkış harcı ödemesi zorunludur. 

Yurt Dışına Çıkarken Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalı İhmal Etme!

Yurt dışına çıkacaksın, pasaportun, vize, uçak biletin, yurt dışı çıkış pulun hepsi hazır! Peki, yurt dışındayken yaşayabileceğin beklenmedik kaza ve hastalık risklerine karşı kendini güvence altına almak istemez misin? Cevabın "evet" ise seyahat sağlık sigortası yaptırmak için Sigortam.net web sitesi üzerinden veya 444 24 00 numaralı çağrı merkezini arayarak teklif alabilirsin. "Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?" konusunda daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.