Check-up Nedir, Nasıl Yapılır, Fiyatları Ne Kadar?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Check-up sağlığını kontol altında tutmak isteyen birçok kişinin sık karşılaştığı bir kavramdır. Peki en baştan başlayalım check-up ne demek? Check-up en basitiyle kişisel özelliklere ve uzman doktorların uygun gördüğü test ve tetkik planına göre kişinin sağlığının kontrol edilme sürecidir. Check-up genel anlamda doktor muayenesi, laboratuvar testleri, radyolojik görüntüleme gibi tıbbi işlemlerden oluşur. Şimdi check-up hakkında merak edilen detaylı soru cevaplara geçelim.

Yazımızdaki bilgilerin tedavi amaçlı değil sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatmak isteriz. Check-up bir tıbbi işlemler zinciridir, kendi özellik ve şartlarına göre en doğru bilgileri sağlık kuruluşuna ya da uzman doktorlara başvurarak öğrenmeni öneririz.

Check-up Nedir?

Check-up, kişilerin uzman doktorlar tarafından sağlık durumlarının detaylı bir şekilde değerlendirildiği bir sağlık taraması ve kontrol sürecidir. Check-up test ve tetkikleri ile hastalıkların erken teşhis edilebilmesi ya da henüz ortaya çıkmamışken önlem alınabilmesini sağlar ve bu açıdan oldukça önemlidir. Tıbbi test ve değerlendirmeler sonucu erken teşhis imkanı ile kontrollü bir sağlık süreci geçirilmesine yardımcı olur.

Check-up’da hangi testlerin yapılacağı bireyin yaşına, cinsiyetine, genetik özelliklerine ve yaşam tarzına göre belirlenir. Bu açıdan sağlık kontrol süreci kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir. Check-up nedir nasıl yapılır sorusunun da cevabı kişinin özellikerine, geçmiş hastalıklarına ya da taleplerine göre farklı sonuçlar ortaya çıkabiilir.

Check-up Yaptırmadan Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Check-up kapsamında yapılacak testlerden önce bazı hazırlıklar gerekli olabilir. Tıbbi testlerin doğru sonuçlar vermesi için hazırlık şartlarını yerine getirmek önemlidir. 

Hazırlıklar testin içeriğine ve kişinin sağlık durumuna göre değişebilir bu açıdan check-up kapsamındaki testler öncesi yapılması gerekenler doktor muayenesi sırasında öğrenilmelidir.

Check-up öncesi hazırlık süreci için birkaç örnek verelim; tam kan sayımı yapılmadan genellikle 8-12 saat aralığında aç kalınması gerekebilir ya da kolonoskopi için işlem öncesi 24-48 saat aralığında ilaç kullanımı ile bağırsak temizleme süreci vardır. Meme mamografisinde röntgenin bozulmaması için vücuda parfüm ya da deodorant gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir. 

check-up

Check-up Nasıl Yapılır?

Check-up süreci kişilere özeldir yani her bireyin yaş, cinsiyet, kalıtsal hastalık, sağlık geçmişi gibi birçok kritere göre değişiklik gösterir. Genel bir sağlık kontrolü olarak check-up nasıl yapılır açıklayacak olursak bir doktor muayenesi ve talep ettiği çeşitli tıbbi testlerle başlar.

Temel bir check-up genellikle aşağıdaki adımları içerir:

Ön Görüşme ve Fiziksel Muayene

Hastanın tıbbi geçmişi, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve aile geçmişi gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir ön görüşme yapılır.

 • Genel bir fiziksel muayene gerçekleştirilir.
 • Temel Testler
 • Kan testleri (Tam kan sayımı, lipid profili, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri vb.)
 • İdrar analizi
 • EKG (Elektrokardiyogram)

Branş Doktorlarıyla Görüşmeler

 • Kardiyolog: Kalp sağlığı değerlendirmesi
 • Endokrinolog: Hormon seviyeleri ve metabolizma değerlendirmesi
 • Gastroenterolog: Sindirim sistemi değerlendirmesi
 • Dermatolog: Cilt sağlığı değerlendirmesi
 • Kadınlar için jinekolog, erkekler için ürolog görüşmeleri

İleri Tetkikler ve Testler

 • Gerekli görüldüğü takdirde MR, ultrason, mamografi, kolonoskopi gibi görüntüleme testleri yapılır.
 • Özel testler (örneğin, alerji testleri, uyku testleri vb.)

Sonuçların Değerlendirilmesi ve Takip

 • Tüm test ve muayenelerin sonuçları bir araya getirilir.
 • Doktor, hastanın genel sağlık durumunu değerlendirir ve olası risk faktörlerini belirler.
 • Önerilen tedavi veya yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi verilir.

Bu süreç her hastanın ihtiyacına ve test sonuçlarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir kişinin kalp sağlığı iyi ise kardiyolog ile detaylı bir görüşmeye ihtiyaç duymayabilir; fakat diyabet riski varsa endokrinologla detaylı bir görüşme yapması önerilebilir.

Check-up Neleri Kapsar?

Check-up, geniş bir yelpazede tıbbi değerlendirmeleri ve testleri kapsar. Genel sağlık değerlendirmeleri, kan testleri, radyolojik incelemeler, görme ve işitme testleri, kalp ve kan damarı sağlığı için testler, kemik yoğunluğu ölçümü, cilt taramaları gibi birçok alanda sağlık taramasını kapsar. Check-up paketlerinin içeriğinin sigorta şirketlerine veya özel sağlık kuruluşlarının kendi politikalarına göre değişebileceğini hatırlatalım. Bazı check-up kapsamları geniştir tam kapsamlı check-up olarak da geçer, bazıları ise daha az tarama testini içerir.

Bir check-up sırasında aşağıdaki hastalıklar taranabilir:

 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek kan basıncı
 • Diyabet
 • Kolesterol sorunları
 • Kanserler (meme, kolon, cilt, prostat vb.)
 • Osteoporoz
 • Tiroid hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Göz hastalıkları
 • İşitme sorunları

Check-up'da Erkek ve Kadınlar için Hangi Hastalıklar Taranır?

Kadınlar ve erkekler farklı biyolojik ve genetik özelliklerinden dolayı sağlık sorunlarında da farklı risklerle karşılaşabilirler. Bu açıdan check-up sürecinde cinsiyete özel testlerin yapılması gerekebilir. Aşağıda genel olarak cinsiyete göre bakılan kontrolleri listeledik.

Kadınlar için özel tarama testleri:

 • Meme kanseri taraması (mamografi)
 • Serviks kanseri taraması (Pap smear testi)
 • Osteoporoz taraması

Erkekler için özel tarama testleri:

 • Prostat kanseri taraması (PSA testi)
 • Aort anevrizması taraması (bellirli yaş üstü erkekler için gerekli olabilir)

Check-up Ne Kadar Sürer?

Check-up’ın süresi, yapılacak test ve değerlendirmelerin neler olduğuna ve kapsamına göre değişebilir. Testlerin sayısı, sonuçları bekleme süresi, sonuçlara göre yeniden istenebilecek farklı testler ya da tetkikler süreyi belirler. Genel olarak istenen testlerin yapılması birkaç saat sürebilir ya da bir gün içerisinde tamamlanabilir. 

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Check-up'ı Karşılar mı?

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları eğer poliçe kapsamında teminat olarak var ise check-up’ı karşılar. Bu durum sigorta ürünlerine göre değişmektedir. Bazı sağlık sigortalarında asistans hizmeti olarak genelde yılda bir kez ücretsiz olarak sunulur. Bazılarında ise ek prim karşılığı teminat olarak poliçeye ekletilebilir. Yani check-up bir paket olarak özel ve tamamlayıcı sağlık ürünlerinde yer alabilir.

Özel sağlık sigortası check-up konusunda daha kapsamlı paketler sunabilir. Daha esnek teminat kapsamı olduğu için check-up konusunda sunduğu ek hizmetler ya da direkt kapsam içerisindeki sundukları daha fazla olabilir. TSS poliçelerinde ise genelde ek hizmet olarak yılda bir kez belirli limitler dahilinde sunulan ek hediye paketi şeklinde bulunur. Eğer check-up’ı kapsayan bir poliçe tercih etmek istersen sağlık sigortası tekliflerini inceleyerek karar verebilirsin. 

Check-up Fiyatları Ne Kadar?

Check-up fiyatları, yapılan testlerin ve hizmetlerin kapsamına, sağlık kuruluşunun özel politikalarına, bulunulan ile göre değişmektedir. Güncel fiyatları öğrenmek için sağlık kuruluşları ile direkt iletişime geçerek bilgi alınması gerekir. 

Check-up hizmeti özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarının içerisinde de satın alınabilir. Yani check-up’ı kapsayan bir özel sağlık poliçesi tercih edersen, hem özel hastanelerden daha uygun fiyatlarla muayene ve tedavi imkanına sahip olurken aynı zamanda check-up kapsamındaki testler ve kontollerini de yaptırabilirsin. Bu sayede check-up işlemlerine ayrıca ödeme yapmadan avantajlı bir sağlık güvencesine sahip olman mümkün.

Hemen özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındaki check-up teminatını ve fiyatları öğrenmek için teklif alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.