Ağır Hasar Kaydı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Ağır hasar kaydı, bir araç belli bir limitte hasarın üzerine hasar aldığında bu kategoride değerlendirilmektedir. Pert kaydı için de yine aynı şekilde, aracın belli bir hasar limitini aşması gerekliliği bulunmaktadır. Bu hasar limiti aşıldığı durumda, araç trafikten men edilecek bir hale gelmektedir.

Araç sahibi olan hemen hemen her sürücünün aklından geçen ancak düşünmekten korktuğu, sürücüleri bekleyen en büyük tehlikelerden biri hasar durumudur. Yolculuğa çıkan sürücülerin en büyük dileği gidecekleri yere kazasız bir şekilde ulaşmaktır. Ne yazık ki bu dilek her zaman gerçek olmayabildiği gibi yaşanan kazalar, araçları pert durumda bırakabiliyor.

Araç hasar kaydı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ve geçmiş hasar bilgileri nasıl öğrenilir bilgi almak için tıklayın.

 

Ağır Hasar Kaydı Nedir?


Ağır hasar kaydı, aracın herhangi bir bölümünde çarpma sonucu oluşmuş hasar kaynaklı olarak sisteme girilir. Bu hasar belli bir limitin üstünde ise ağır hasar kaydı oluşturulur. Yani herhangi bir kaza neticesinde ağır hasar alan araçlar, ağır hasar kayıtlı araç olarak adlandırılmaktadır.

Ağır hasar kaydı bulunan araçlar pert kayıtlı bir araca göre daha düşük ücretler ödenerek tamir ettirilebilirken, pert kayıtlı bir aracın tamiri için ödenecek ücret, ağır hasar kaydına oranla çok daha fazladır. Bu tamirler yaptırılmadığı sürece ağır hasar kaydı bulunan aracın trafiğe çıkmasına izin yoktur.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

 

Pert Kaydı Nedir?


Pert kaydı, herhangi bir kaza sonucu, kasko sigortasına göre aracın değerinin yüzde 70 veya daha fazla maddi kayba uğraması sonucunda sisteme girilir. Yani bir araç kullanılamaz hale geldiğinde veyahut maddi değerini kaybettiğinde pert kayıtlı araç olarak değerlendirilir. Bu araçlar trafikten men edilir ve bu durum aracın plakasına işlenir. Araç için “trafikten çekilmiştir” kaşeli belge alınır.

 

Ağır Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Farkları Nelerdir?


Ağır hasar kaydı ve pert kaydı birbirinden farklı şeylerdir. Ağır hasar kaydında aracın tamir ücretinin araç değerine oranının %70’inin altında kalması ve pert kaydında bu oranın %70’in üzerine çıkması iki kayıt arasındaki en kayda değer farktır. Aracınız hakkındaki kaza tutanakları, bilgiler, hasar kayıt raporları “Tramer” sisteminde tutulur. Bu sistem ikinci el araç satılan alacak olan sürücüler için güven sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmaya yardımcı olmuştur.

Özellikle ikinci el araç alacak kişilerin tramer üzerinden bilgi edinmesi ve aracın hasar geçmişinin öğrenmesi önemlidir. Tramer sorgulama hakkında detaylı bilgi için “Tramer Hasar Sorgulama” başlıklı yazımızı mutlaka inceleyin. Sigorta şirketleri ağır hasar kayı bulunan araçlara kasko poliçesi yaparken, pert kaydı olan araçlar için kasko poliçesini sınırlandırabilir.

Sürücülerde ağır hasar kaydı olan aracın trafiğe çıkmasının tehlikeli olduğu düşüncesi gelişmiştir. Bu düşünce, pert kaydı ve ağır hasar kaydının birbirine karıştırılmasından dolayı oluşmuştur. Ancak bazı ağır hasar kaydı bulunan araçların diğer sürücüleri tehlikeye atabilecek olmasından dolayı trafiğe çıkması sağlıklı değildir. Bu araçlar trafikten men edilir ve ağır hasar kayıtlı değil, pert kayıtlı olarak sisteme girilir.

 

Aracın Ağır Hasar Kaydı Belirlemesi


Öncesinde de bahsedildiği üzere bir aracın pert kaydının olabilmesi yüzde 70 oranında veya daha üstünde hasar almış olması gerekmektedir. Bu oranın belirlenmesi için ilk yapılması gereken şeylerden biri ise anlaşma yapılmış olan sigorta şirketi ile iletişime geçmek olacaktır. Sürücü, aracının aldığı hasardan itibaren, 5 iş günü içerisinde hasar ihbarında bulunmalıdır. Ardından araçtaki hasarın hangi boyutlarda olduğunun tayini için bir uzman istenmelidir. Uzmanın yapmış olduğu hasar incelemesi sonrası ağır hasar kaydı ya da pert kaydı sınıflandırılması yapılmaktadır.

Hasar ihbarında bulunulması için gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler şunlardır:

  • Kasko poliçesi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Trafik kaza raporu
  • Aracın hasarlarının gözüktüğü fotoğrafları
  • Araç sürücüsünün ehliyet fotokopisi
  • Alkol raporu

 

Ağır Hasar Kaydı Sildirme İşlemi

 

Ağır hasar kayıtlı araçtan bu kaydın silinmesi ancak geçerli bir açıklamanız olduğunda gerçekleştirilebilir. Aslında olmayan bir hasarın sisteme girilmesi veya hasarın yanlış olması gibi gerekçeleriniz var ise Sigorta Bilgi Merkezi’ne müracaat ederek ağır hasar kaydını sildirebilmeniz mümkündür.

Aracınızda bulunan ağır hasar kaydını sildirme işleminiz için gereklilikler şunlardır: Aracınızın plakası, şasi numarası ve sorgulamanın yapıldığı cep telefonu. Bunlara ek olarak hasarın alınma tarihi bilgisi de gereklidir. Bu bilgiler kullanılarak sigorta şirketli ile görüşülmekte ve ardından size geri dönüş yapılmaktadır. Aracınız hakkında hasar araştırılması yapılması sırasında sizin açıklamanız dikkate alınır bu nedenle araçta ağır hasar kaydı olmadığı net bir şekilde ifade edilmelidir.

 

Bedelsiz Ağır Hasar Kaydı Ne Demek?


Bir kazaya iki aracın karışmış olması halinde kusurlu bulunan araç sürücüsünün, karşı tarafın masraflarını ödediği haller, bedelsiz hasar kaydı olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir kaza halinde kusuru bulunan aracın Tramer kayıtlarına maddi hasarını karşılamış olduğu aracın kayıtları bedelsiz hasar kaydı olarak geçer.

 

Değişensiz Ağır Hasar Kaydı Ne Demek?


Ağır hasar kayıtlı bir aracın tamiri sırasında araçta herhangi bir parça değişimi olmadığı durumlarda bu kayda değişensiz hasar kaydı denilmektedir. Yani aracın başından bir kaza durumu geçmiş, örneğin kapı hasar almış, ancak bu parça değiştirilmemiş, tamir edilmiştir.

Hasar anında 7/24 kesintisiz hizmet verecek bir sigorta şirketi arayışındaysanız, Sigortam.net’e gelerek kasko poliçe sorgulaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları