Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şeyler mi?

Sigortam.net bireysel satış genel müdür yardımcısı Aytuğ Sevim, otomobil sahibi olan ve olmayı düşünen herkesi ilgilendiren hasar ve pert kaydı konularını açıklıyor. Hasar kaydı ve pert kaydının aynı olup olmadığı konusunda yöneltilen sorulara, bu iki kavramın farklı şeyler olduğu yönünde bir yanıtı net şekilde verebilirim. Bir aracı alırken dikkat etmeniz gereken iki nokta olan hasar kaydı ve pert kaydı konuları, sorgulama işlemleri sonunda bilgisine ulaşabileceğiniz verilerdir.

Hasar kaydı, ikinci el olan bir aracın kullanıldığı sürede meydana gelen ufak çaplı tamir işlemlerini açıkça sizlere sunar. Pert kaydında ise bir trafik kazası sonunda meydana gelen ve aracı kullanılmaz hale getiren ağır hasarların bilgisini edinirsiniz. Bu kapsamda ikisi birbirlerinden farklı kayıt çeşitleridir.

Pert Kaydı Nedir?

Pert kaydı, herhangi bir trafik kazası ardından, ağır hasar alan aracın kullanılamaz hale gelmesi ve pert olarak kayıtlara geçmesi halinde oluşur. Pert kaydı, kasko sigortasına göre aracınızın kaza sonucunda araç değerinin %70’i ve üzerinde bir maddi kayba uğradığını göstermektedir. Yani aracınızın veya bir aracın pert araç olarak değerlendirilebilmesi için kaza ardından ağır hasar almış olması, maddi değerini en az %70 oranında kaybederek kullanılamaz hale gelmesi şarttır. Bu gibi ağır hasarlı araçlarınız ise tabi ki de trafikten çekilecektir.

Aynı zamanda pert durumu araçların plaka bilgilerine işlenir. Araç plakasına ‘’trafikten çekilmiştir’’ ifadesinin kaşeli şekilde işlenmesi halinde pert kaydı genel olarak tamamlanır. Diğer yandan ekspertiz raporları sayesinde pert olduğu tanımlanan kaskolu araçlarınız için sigorta şirketleri, hasar alan aracınızın rayiç değerine göre ödeme gerçekleştirirler.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Hasarlı ve Pert Araçlarda Sigortada Ne Gibi Farklar Var?

Bu konu hakkında net bir fikir edinebilmeniz için süreci ve iki kayıt arasındaki farkları ele almak gerekir. İki kayıt arasındaki en temel fark, hasar kaydında aracın tamir masraflarının araç değerinin %70’inin altında kalmasıdır. Ağır hasarlı yani pert olmuş aracınızda ise masraflar %70 ve üzerine çıkar.

Bu her iki kayıt türünde de raporlar, kazaya ilişkin tutanaklar ve diğer bilgiler Tramer sistem içinde kayıt altına geçerler. Diğer yandan bu kayıtlar pert olarak yer alan araçlar tamir edilse dahi trafiğe çıktıklarında hafif hasarlı araçlara göre daha yüksek kaza riski taşıyacaklardır. Bu yüzden kasko poliçelerini hazırlarken pert araçlar için belirli poliçe sınırlamalarına gidilebilir. Ağır hasarlı araçların trafikten çekilmesi ise daha fazla tercih edilen bir durumdur.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Sorgulaması Yapılabilir mi?

Tabi ki hasar kaydı ve pert kaydı sorgulamaları yapılabilir. Hatta bir araç alımında veya sigorta, kasko sigortası yaptırmadan önce bu sorgulamaları gerçekleştirerek, doğru bilgileri almanızda fayda vardır. Bu sorgulamaları yaparken ilk ulaşabileceğiniz yol aslında E-devlet üzerinden işlem yapmaktır. Diğer taraftan Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi (Tramer) bölümündeki (https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama) hasar sorgulama sekmesinden de sorgu gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca plaka bilgilerinizi kullanarak plaka ile araç hasar kaydı sorgulama sayfamızdan da detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Tramer ‘ın web adresine ise e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaparak, ‘’ Araç Hasar Kaydı Sorgulama’’ sekmesinden, satın almak istediğiniz aracın veya kendi aracınızın plaka numarasını girerek de kısa sürede ilgili bilgiler ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yorumları